Wysoka inflacja, wzrastające ceny towarów, kłopoty z dostawami to problemy znane nie tylko polskim obywatelom. Niemal cały świat zmaga się z gospodarczymi zawirowaniami. Ekonomiści wieszczą kryzys na skalę globalną. Czy to realna wizja? Przeczytaj!
Wojna w Ukrainie i pandemia koronawirusa to tematy wciąż pojawiające się podczas międzynarodowych dyskusji. Banki centralne całego świata próbują zahamować rosnącą inflację. Coraz wyższe ceny towarów i usług pochłaniają znaczną część domowych budżetów i nieuchronnie prowadzą do znacznego obniżenia poziomu konsumpcji. Do tego trzeba dodać pogłębiający się kryzys energetyczny, czyli niebotyczne ceny surowców, a co gorsze – ich braki. To wszystko sprawia, że już nie tylko eksperci, ale też zwykli obywatele obawiają się kryzysu na dużą skalę. Czy możliwa jest recesja w Europie? 2022 to czas wielu zmian o negatywnym wydźwięku. Ich konsekwencje dotykają nie tylko Stary Kontynent, lecz także cały świat. Czy recesja na świecie 2022 to czarny scenariusz, czy może duże prawdopodobieństwo?
Recesja na świecie 2024. Czy globalny kryzys stanie się faktem?
Dziś trudno o optymizm. Ekonomiści z banku Nomura już od pewnego czasu przewidują, że największe gospodarki świata odnotują w najbliższym czasie ujemny wzrost gospodarczy. Jednak recesja gospodarcza nie ominie także innych. Jak mówią, problemy dotkną USA, Japonię, Wielką Brytanię, Australię, Koreę Południową, a także kraje ze strefy euro. Jako główny powód wskazują działania banków centralnych, które wciąż podnoszą stopy procentowe. To prosta droga do spowolnienia gospodarczego, które jest w takiej sytuacji nieuniknione.
Światowa potęga, Stany Zjednoczone, również zmaga się ze zjawiskiem hamowania gospodarki. Jak oceniają stratedzy z JPMorgan Chase & Co., szanse, że recesja w USA nastąpi, sięgają 85%. Tylko nieco łagodniej prawdopodobieństwo kryzysu wygląda w obliczeniach agencji Bloomberg – to 72%. Fed, czyli amerykański bank centralny, wciąż podnosi stopy procentowe, starając się w ten sposób zatrzymać pędzącą inflację. Eksperci tłumaczą, że takie działania mogą doprowadzić do recesji w kraju – inaczej prognozuje Fed, który nie zakłada, aby tego typu kroki miały być powodem recesji. Na świecie 2022 przyniósł wiele zawirowań, a czy w Stanach Zjednoczonych są powody do optymizmu?
Niestety również nastroje społeczne w USA nie są najlepsze. Wielu Amerykanów widzi przyszłość w czarnych barwach, spodziewając się nieuniknionego kryzysu.
Tylko 40% ankietowanych jest zadowolonych z poczynań obecnej władzy. Największe zmartwienia to zaskakująco wysoka inflacja, a także szybkie tempo jej wzrostu. Choć poziom bezrobocia jest niski, realne zarobki obywateli spadają. Do tego znacznie wzrosły ceny towarów, zwłaszcza paliwa, a także koszty wynajmu mieszkań.
Co nieuniknione, wzrósł koszt kredytów, co odbiło się niekorzystnie na rynku nieruchomości. Sytuacja w USA nie napawa optymizmem. Warto też zauważyć, że to, co wydarzy się w amerykańskiej gospodarce, na pewno nie pozostanie bez wpływu na sytuację w innych krajach. Ewentualna amerykańska recesja odbije się na pozostałych światowych gospodarkach. Czy pocieszające mogą być słowa analityka banku Nomura, że recesja w USA ma być płytka, ale długa?
Recesja czeka również Wielką Brytanię, kraje strefy euro
Ten sam analityk wieszczy kłopoty w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Japonii i wielu innych krajach, zatem wizja recesji na świecie 2022/2023 to nie tylko obawy, lecz także głosy ekspertów. Jako przyczyny analityk banku Nomura wskazuje rosnące stopy procentowe, a także znaczne zahamowanie eksportu, który mógłby ratować gospodarki. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak wojna w Ukrainie, a także kryzys energetyczny. Wywołany jest on nie tylko rosnącymi cenami surowców, ale również ich niedoborem. Międzynarodowy Fundusz Walutowy wskazuje, że odcięcie dostaw rosyjskiego gazu przełoży się na spadek PKB w europejskich krajach. Największe zahamowanie czeka Węgry, Słowację, Czechy (6%), Niemcy (3%). Jeśli kryzys dotknie Niemcy, również pozostałe europejskie gospodarki go odczują.
Niemcy to kraj o dużym znaczeniu gospodarczym dla reszty Europy. Dość wspomnieć, że odpowiadają za ¼ PKB europejskiego i znaczną część eksportu oraz importu (29% i 21%).
Kłopoty dotknęły również kraje południa Europy. Stagnacja ma związek głównie z kryzysem w turystyce, którego powodem jest pandemia koronawirusa. Gospodarka Włoch uzależniona jest od sytuacji w tym sektorze, w którym ostatnie dwa lata były wyjątkowo ciężkie. Czy i w tym kraju dojdzie do recesji? Najbardziej prawdopodobny scenariusz to krach finansowy.
Inflacja w Europie, spadek konsumpcji, problemy z dostawami
Co jeszcze może być źródłem recesji na świecie? 2022 to czas wyjątkowy pod wieloma względami, bo występują problemy niespotykane w ostatnich latach. Świat zmaga się również z opóźnieniami w dostawach, wysokimi cenami surowców energetycznych, nieodpuszczającą inflacją. Do tego dochodzą obawy o rozwój sytuacji międzynarodowej związanej głównie z konfliktem w Ukrainie. Chęci inwestorów studzą też niepokoje o kolejne wzrosty zakażeń koronawirusem. Niestety hamująco na rozwój w poszczególnych państwach działa również polityka prowadzona przez Chiny (zero covid). Koniunktura pogarsza się zwłaszcza w sektorach wrażliwych, jak np. budownictwo.
Inflacja wywołała z kolei znaczny spadek konsumpcji. Nic dziwnego, ponieważ obywatele obserwujący rosnące ceny i sytuację na rynku energetycznym zaczynają zaciskać pasa. Tylko w czerwcu inflacja w Unii Europejskiej wyniosła 9,6%!
Chiny – też niedobrze, ale inaczej niż w Europie
W kontekście wizji recesji na świecie 2022 nie sposób pominąć kraju z potężną gospodarką, mającą wpływ na sytuację w innych częściach świata. Już wiosną tego roku w Chinach zadziało się trochę gorzej – wszystko za sprawą pandemii koronawirusa, a raczej wprowadzonych z jej przyczyny lockdownów. W kraju spadła sprzedaż dóbr konsumpcyjnych oraz produkcja przemysłowa. Chińscy deweloperzy stają się niewypłacalni, a rząd informuje, że w bieżącym roku nie zrealizuje swoich założeń i celów. Jednocześnie twierdzi, że gospodarka chińska znalazła się w gorszej sytuacji niż w 2020 roku.
Mimo tego szacuje się, że Chiny wyjdą z kryzysu obronną ręką, a nawet mogą spodziewać się gospodarczego wzrostu. To kraj, z którego płyną najbardziej optymistyczne wiadomości.
Kraje Globalnego Południa zmagają się z głodem
Ukraina i Rosja odpowiadały za 40% eksportu żywności do Afryki. Niestety wojna oznacza poważny kryzys w najbiedniejszych krajach. Dochodząca do tego susza oraz inwazja szarańczy sprawiają, że na głód narażonych jest ponad 7 mln osób!
Susze, powodzie, upały zbierają śmiertelne żniwo i wzmagają problemy z produkcją żywności. Wojna tocząca się daleko w Europie odbija się na krajach Afryki.
Recesja na świecie 2022 to perspektywa ponura, lecz w dużej mierze realna. Nie sposób nie zauważyć, jak bardzo poszczególne kraje są od siebie zależne. Nic dziwnego, że sytuacja w jednym zakątku świata odbija się na gospodarce innych państw. Kryzys klimatyczny, konflikty zbrojne nakręcają spiralę niekorzystnych zmian. Cały świat zmaga się z trudnościami. Pozostaje tylko pytanie, czy uda się je pokonać i jaką jeszcze cenę trzeba będzie zapłacić za powrót do normalności.
- Recesja gospodarcza, czyli okres stagnacji w gospodarce. Czy recesja jest równoznaczna z głębokim kryzysem?
- Recesja w Polsce 2024 – możliwy scenariusz, czy nieuzasadnione obawy? Co mówią eksperci?
- Kryzys gospodarczy – czym jest, czy grozi światu w 2024? Jak wyglądał Wielki Kryzys? O prognozach ekonomistów i nie tylko
- Recesja w Europie 2024 – prognozy dla Starego Kontynentu. Co się wydarzy w europejskiej gospodarce?
- Spowolnienie gospodarcze a inflacja. Co oznaczają i czym są spowodowane? Jak wpływają na stan finansów?