Od nowego roku wzrosną ceny alkoholu. 2023 rok to wzrost akcyzy na wyroby alkoholowe oraz tytoniowe. Dodatkowo przedsiębiorcy będą musieli wziąć pod uwagę wzrost kosztów produkcji wynikający z inflacji. Ile będzie trzeba zapłacić za butelkę wódki lub innego alkoholu w 2023 roku?

Już od jakiegoś czasu rosną ceny alkoholu. 2023 rok to kolejne wzrosty. Już teraz za półlitrową butelkę wódki w niektórych sklepach trzeba zapłacić ponad 25 złotych, a będzie jeszcze drożej. Wszystko przez wzrost akcyzy oraz wysoką inflację. Pomiędzy 2023 a 2027 rokiem akcyza będzie corocznie wzrastać o 5 procent.

Akcyza 2023 – o ile wzrośnie?

Zgodnie z założeniami budżetowymi wzrośnie akcyza na alkohol. 2023 to rok, w którym rząd będzie szukał dodatkowych źródeł dochodu. Akcyza 2023 rośnie nie tylko w przypadku alkoholu, ale także wyrobów tytoniowych. W przypadku wyrobów alkoholowych wzrost akcyzy będzie wynosił 5%. Nie jest to jednorazowa podwyżka, ponieważ akcyza ma corocznie wzrastać o 5%. W praktyce oznacza to wzrosty cen o kilkadziesiąt złotych lub nawet kilkanaście złotych w zależności od wartości alkoholu. 

Warto też przypomnieć, że na początku tego roku również wzrosła akcyza. 2022 rok przyniósł podwyżkę aż o 10%. 

Ile będzie kosztować butelka wódki w 2023 roku?

Polscy konsumenci od października 2021 r. do września 2022 r. wydali na alkohol ponad 46 miliardów złotych. Kwota ta jest o 7% większa niż w roku wcześniejszym. Nie oznacza to jednak, że Polacy piją więcej alkoholu. Ten wynik jest związany z rosnącymi cenami, a sama sprzedaż spadła o 33 miliony litrów. W kolejnych latach można spodziewać się jeszcze mniejszego zbytu w litrach.

Wzrost ceny alkoholu 2023 dotyczy:

  • alkoholu etylowego;
  • wina;
  • piwa;
  • napoi fermentowalnych (z wyłączeniem perry i cydru;
  • wyrobów pośrednich.

W praktyce może to oznaczać całkiem spore wzrosty, jeżeli weźmie się pod uwagę także zmiany w cenie wynikające z inflacji. Jaka będzie cena wódki? 2023 rok przyniesie wzrost średniej ceny półlitrowej butelki z 23,50 zł do 24,40 zł. Obecna średnia cena butelki wina to 20,16 zł, po podwyżce akcyzy będzie wynosiła ona 20,25 zł. Butelka piwa to wzrost z 2,86 zł do 2,90 zł. Należy pamiętać, że powyższe ceny odnoszą się tylko do wzrostu akcyzy. Nie wiadomo jeszcze, o ile wzrośnie cena, gdy pod uwagę weźmie się rosnące ceny surowców.

Dlaczego ceny alkoholu rosną?

Wzrost akcyzy jest głównym powodem rosnących cen alkoholu. W 2022 r. w życie weszła znowelizowana ustawa o podatku akcyzowym, a także opracowana przez Ministerstwo finansów tzw. mapa akcyzowa. Określone zostały wzrosty stawek na kolejne lata. Jak już wcześniej wspominaliśmy, akcyza corocznie o 5% rosła będzie akcyza, a to oznacza jeszcze większe podwyżki ceny alkoholu. 2023 rok jest więc dopiero początkiem wzrostów. Warto jeszcze wspomnieć, że od stycznia 2022 obowiązuje podatek cukrowy nazywany również podatkiem od małpek, który nałożony został na część producentów alkoholu. On również ma wpływ na wzrosty.

Szacuje się, że akcyza to około 75% ceny czystej wódki. Akcyza to jednak nie wszystko, ponieważ ze względu na inflację rosną także ceny surowców. Producenci będą więc musieli podnieść ostateczne ceny swoich wyrobów, aby produkcja dalej się opłacała.

W kolejnych latach rosły będą ceny alkoholu. 2023 rok to tak naprawdę dopiero początek podwyżek. Może to być impulsem do rozwoju czarnego rynku oraz nielegalnego handlu alkoholem.

Archiwum: grudzień 2022
ceny alkoholu 2023