Zarobki

Czy 14 emerytura 2022 będzie przyznawana? Sprawdź, kiedy czekają nas wypłaty czternastej emerytury w tym roku!

5 minut(y) czytania
3.3/5 - (6 votes)

Czy w tym roku także będzie przyznawana 14 emerytura? 2022 rok to czas, w którym wielu emerytów czeka na informacje na ten temat. Sprawdź, jak wygląda sytuacja związana z dodatkowym świadczeniem.

W tym roku wielu emerytów zastanawiało się, czy ponownie zostanie wypłacona 14 emerytura. 2022 rok początkowo przyniósł nieco niepokoju w tym względzie. Ostatecznie jednak okazało się, że podobnie jak w roku ubiegłym tak i w tym 14 emerytura zawita na konta seniorów (a także osób pobierających renty). Przekonaj się, jakie są najważniejsze fakty dotyczące tego świadczenia, o których warto wiedzieć oraz sprawdź, kiedy i w jakiej wysokości zostanie wypłacona 14 emerytura w 2022 roku.

14 emerytura 2022 – na czym polega świadczenie?

Czternasta emerytura czy też popularna „czternastka” to, jak sama nazwa wskazuje, dodatkowe świadczenie wypłacane beneficjentom świadczeń emerytalnych oraz rentowych. Obok trzynastej emerytury stanowi ono od jakiegoś czasu dodatkowe wsparcie dla wymienionych grup społecznych. Rok 2021 był pierwszym, w którym wypłacono polskim seniorom 14 emeryturę. 2022 rok początkowo nie dawał odpowiedzi na pytanie, czy dodatkowa emerytura powróci. Wszak według początkowych zapowiedzi rządzących w 2021 roku miał to być jedynie jednorazowy bonus.

Już wiemy, że tak się jednak nie stanie. Chociaż w lutym tego roku nie podano szczegółów dotyczących wypłaty świadczeń, zapowiedziano, że 14 emerytura 2022 będzie realizowana. Niedawno jednak zaznaczono, że wypłaty powinny nastąpić na przełomie sierpnia i września tego roku. Jednym z powodów ponownego wprowadzenia „czternastek” była chęć ulżenia emerytom i rencistom, którzy szczególnie dotkliwie odczuwają skutki inflacji. A waloryzacja świadczeń to za mało.

Kliknij!
Ile zarabia żołnierz WOT? Służba w formacji terytorialsów to sposób na dodatkowe zarobki

Czternasta emerytura w 2022 – projekt ustawy sejmowej

Warto zauważyć, że poparcie dla ustawy o ponownym wprowadzeniu 14 emerytury 2022 było bardzo wysokie. Za ponownym przyznaniem czternastek emerytom i rencistom zagłosowało aż 426 posłów. Jedynie sześciu przedstawicieli Sejmu wstrzymało się od głosu, a tylko dziewiętnastu zagłosowało przeciwko ustawie.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy na temat przyznania 14 emerytury 2022 odbyło się 25 maja tego roku. Następnie został on skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz Komisji Polityki Senioralnej. Przyjęcie owego projektu przez komisję nastąpiło niezwykle szybko, bo już po kilku godzinach. Trzydziestu siedmiu członków komisji poparło projekt, a tylko jeden z nich był przeciw.

14 emerytura 2022 – terminy wypłat

14 emerytura w 2022 roku będzie wypłacana w dniach od 25 sierpnia do 20 września. Początkowo wypłaty miały nastąpić w sierpniu, jednak wprowadzono w tym względzie rządową autopoprawkę wydłużającą ów termin. Miało to związek z koniecznością dostosowania systemów informatycznych państwowych instytucji do procesu wypłat czternastek tak, by można było dokonać właściwego rozliczenia przysługujących emerytur i rent w systemie. Mowa tu o takich instytucjach, jak KRUS oraz ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych).

Co niezwykle istotne z perspektywy emerytów i rencistów, aby otrzymać 14 emeryturę 2022, nie ma konieczności składania żadnego wniosku. Nie trzeba robić nic, aby zyskać bonusowe świadczenie. Emerytura z automatu trafi na konta wszystkich uprawnionych. Ilu ich będzie? Wielu. Wedle szacunków 14 emerytura 2022 powędruje do przeszło dziewięciu milionów osób. Łączna wartość wszystkich wypłaconych świadczeń w 2022 roku przekroczy aż jedenaście miliardów złotych. Jak podkreślają politycy obozu rządzącego, w tym minister rodziny i polityki społecznej, dodatkowe świadczenie ma stanowić wymierne wsparcie w obliczu obciążeń inflacyjnych, których doświadczają emeryci i renciści.

Czternastka w 2022. Emerytura – dla kogo?

Odpowiedzmy teraz na pytanie o to, kto dokładnie otrzyma 14 emeryturę 2022. Jak wiadomo, powędruje ona do osób, które otrzymują emerytury oraz renty socjalne. Warto zaznaczyć, że chodzi tu także o emeryturę pomostową a także okresową kapitałową. Z kolei jeżeli mowa o rencie, chodzi tu o renty z tytułu niezdolności do pracy, socjalne, szkoleniowe czy rodzinne. Renta z tytułu niezdolności do pracy dotyczy w tym względzie także renty wypadkowej czy przeznaczonej dla inwalidów wypadkowych oraz wojennych.

Kliknij!
Ile zarabia sędzia na poszczególnych stanowiskach i co należy do jego obowiązków?

Na dodatkowe świadczenie mogą liczyć także osoby, które pobierają świadczenie dla cywilnych niewidomych ofiar działań wojennych, a także przedstawiciele służb mundurowych czyli inwalidzi wojenni i wojskowi. A to jeszcze nie wszystko. Czternastkę otrzymają także osoby, które pobierają nauczycielskie świadczenie kompensacyjne czy tak zwane rodzicielskie świadczenie uzupełniające. 14 emerytura 2022 dotyczy także beneficjentów zasiłku przedemerytalnego oraz świadczenia przedemerytalnego.

14 emerytura 2022 – zasady

Jak stwierdziliśmy, emeryci oraz renciści otrzymają dodatkowe świadczenia w sierpniu oraz we wrześniu. Ale ile dokładnie może wynieść 14 emerytura 2022? Jej podstawowa wysokość to 1217,98 zł netto, czyli 1338,44 zł brutto. Tyle będzie wynosić minimalna najniższa emerytura dodatkowa. To tym samym wysokość analogiczna do stawek, jakie dotyczyły trzynastek. Warto jednak zaznaczyć, że czternastkę w takiej wysokości otrzymają te osoby, które pobierają świadczenia, których wysokość nie przekracza 2900 zł brutto.

Sprawa wygląda inaczej w przypadku tych osób, które mają wyższe świadczenia. Obowiązuje tu system, który można określić jako „złotówka za złotówkę”. Oznacza to po prostu, że każda kolejna złotówka powyżej limitu 2900 zł brutto potrącana jest z ostatecznie wypłacanej czternastki. Dla przykładu, jeżeli ktoś ma emeryturę na poziomie 3000 zł brutto, jego 14 emerytura 2022 będzie mniejsza o sto złotych.

14 emerytura 2022 a podatek PIT

Warto zaznaczyć, że dodatkowa emerytura będzie zwolniona z podatku dochodowego. Podobnie było w przypadku trzynastej emerytury w tym roku. Dzięki takiemu rozwiązaniu wartość emerytury wypłacanej uprawnionym do świadczeń będzie wyższa. Może ona być wyższa o około 120 złotych, niż w przypadku, w którym czternastki podlegałyby opodatkowaniu.

14 emerytura 2022 a próg dochodowy

Jak już stwierdziliśmy, ci emeryci i renciści, których świadczenia przekraczają 2900 zł brutto, otrzymają pomniejszone kwoty. Zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Tym samym w naturalny sposób występuje pewien próg dochodowy, który sprawi, że osoby otrzymujące emerytury lub renty w pewnej wysokości nie dostaną w ogóle czternastek. Ten poziom to dokładnie 4188,44 zł brutto. Jeżeli więc otrzymujesz emeryturę wyższą niż ta kwota, bonusowa emerytura ci się nie należy.

Kliknij!
Jak zostać lekarzem w Niemczech? Czy każdy może być lekarzem w Niemczech? Miesięczne wynagrodzenie w euro

14 emerytura 2022 – podsumowanie

Czternasta emerytura to świadczenie, z którego skorzystają miliony Polaków. Dotyczyć ono będzie nie tylko seniorów, ale także innych grup. Czy wypłaty czternastych emerytur oznaczają, że mogą one zostać z nami na dłużej? To nie jest pewne. Nikt bowiem nie zaproponował, ani tym bardziej nie zawarł w żadnym projekcie ustawy rozwiązania, wedle którego trzynastki czy czternastki miałyby mieć charakter stały. Nie wskazywał na to także premier Morawiecki. Niewykluczone jednak, że w przyszłych latach rząd powróci do tego rozwiązania, które znajduje poparcie u wielu emerytów i rencistów. Póki co jednak, wszystkich czekają wypłaty dodatkowych emerytur w sierpniu i we wrześniu. 

Zobacz też:
Nasze propozycje
Zarobki

Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Od czego zależy wysokość diet radnych?

1 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia radny w radzie gminy, powiatu i sejmiku wojewódzkiego? Nie są to małe kwoty, zważywszy na to, że sesje rady…
Zarobki

Ile zarabia bibliotekarz? Czy jest to ciekawa praca?

2 minut(y) czytania
Ocena Ile zarabia bibliotekarz? Kwota jego wynagrodzenia nie budzi westchnień zazdrości. Z drugiej strony jest to stabilna i spokojna praca w „budżetówce”….
Zarobki

Ile zarabia Julia Wieniawa? Prześwietlamy zarobki młodej gwiazdy ekranu

1 minut(y) czytania
4.6/5 – (7 votes) Zarobki osobowości medialnych często pochodzą z wielu źródeł. Także na to, ile zarabia Julia Wieniawa, składa się kilka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.