Gewerbe, czyli działalność gospodarcza w Niemczech
Wielu Polaków wyjeżdża do Niemiec w celu poszukiwania dobrze płatnej pracy. Niektórzy z nich postanawiają jednak działać na własny rachunek. Jedną z głównych przyczyn są liczne ulgi podatkowe. Gewerbe, bo właśnie tak określa się działalność gospodarczą w Niemczech, najczęściej przybiera formę jednoosobową, a właściciele tego typu firm mają dużą dowolność w określaniu profilu biznesowego. W zależności od indywidualnych potrzeb, a także posiadanych kompetencji i predyspozycji można świadczyć usługi (np. budowlane, sprzątające), zajmować się produkcją (m.in. mebli) lub handlem. Należy jednak pamiętać, że do Gewerbe nie kwalifikują się tzw. wolne zawody – w Niemczech dotyczy to branży medycznej, medialnej czy prawniczej.
Jak założyć własną firmę w Niemczech?
Proces zakładania firmy w Niemczech jest stosunkowo prosty, aczkolwiek odrobinę bardziej skomplikowany niż w Polsce. Składając wniosek w urzędzie, należy również przygotować poniższe dokumenty:
- kopię paszportu/dowodu osobistego;
- potwierdzenie meldunku (nie jest wymagane, jeśli korzystasz z usług biura rachunkowego, na którego adres zostanie zarejestrowana Twoja działalność).
Ponadto firma musi zostać zgłoszona do kilku instytucji w tym:
- Gewerbeamt – urząd do spraw gospodarczych;
- Finanzamt – urząd skarbowy.
Nie wolno zapominać również o odpowiednich izbach (w zależności od profilu prowadzonej działalności): przemysłowo-handlowej lub rzemieślniczej.
Jakie są podatki przy Gewerbe?
Jak wygląda niemieckie prawo podatkowe w praktyce? Prowadząc tam własną działalność gospodarczą obowiązuje Cię m.in. podatek:
- dochodowy – im wyższe dochody, tym wyższy procent, w 2023 roku kwota wolna od podatku wynosiła 10 908 euro, a dla osób w związku małżeńskim 21 816 euro;
- VAT – 19% (w niektórych przypadkach 7%) dodawane do wartości netto produktu/usługi;
- od działalności gospodarczej – naliczany po przekroczeniu 24 500 euro dochodów i płacony do gminy, w której firma została zarejestrowana;
- budowlany – wynosi 15% od kwoty na fakturze, jednak można złożyć wniosek o zwolnienie z tego podatku (o ile nie ma się na koncie zaległości w urzędzie skarbowym).
Czy założenie firmy w Niemczech to dobry pomysł na biznes?
Założenie firmy w Niemczech niesie ze sobą wiele korzyści biznesowych. Do głównych zalet Gewerbe można zaliczyć m.in. to, że:
- dzięki mniejszej ilości formalności możesz w krótkim czasie założyć działalność i zarabiać pieniądze;
- skorzystasz z wysokiej kwoty wolnej od podatku;
- staniesz się beneficjentem tamtejszej opieki zdrowotnej, która stoi na wysokim poziomie;
- możesz zrezygnować z ubezpieczenia emerytalnego/rentowego.
Prowadzenie własnego biznesu w Niemczech to atrakcyjny sposób na zarobek, zarówno pod względem finansowym, jak i innych przysługujących dodatkowo świadczeń. Mimo prostych procedur i formalności warto jednak pamiętać, że bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia założenie Gewerbe na własną może okazać się czynnością absorbującą spore zasoby czasowe. Jeśli zależy Ci na sprawnym uruchomieniu firmy, to skorzystaj z pomocy biura rachunkowego, które zajmie się za Ciebie przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, prowadzeniem księgowości. W ten sposób Twoje finanse będą bezpieczne, a Ty zyskasz wewnętrzny sposób i w pełni skupisz się na pracy.
- Kurs euro a wymiana handlowa polskich przedsiębiorstw
- Rozliczenie podatków zza granicy. Jak zrobić to poprawnie?
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach
- Zwrot podatku z Niemiec w 2023 roku, czyli jak poprawnie rozliczyć się za granicą?
- Zegarek na firmę – czy firmowe zegarki można odliczyć od podatku?