Wymiana handlowa w euro – zalety

Euro jest używane w przypadku 40% płatności transgranicznych na świece i blisko 50% sprzedaży eksportowej z Unii Europejskiej. Z tej waluty na co dzień korzysta około 341 mln osób. Dużą jej zaletą jest stabilność kursu, ale to nie oznacza, że cena euro przez lata diametralnie się nie zmieniała. Pod koniec lipca 2008 roku wynosiła 3,20 zł i była najniższa w historii. Natomiast w marcu 2022 roku za euro trzeba było zapłacić już 5 zł – to jak dotąd najwyższy kurs. Zatem zmiana jest diametralna, ale nie dochodziło do niej z dnia na dzień.

Dla przedsiębiorcy duże wahania kursowe są problemem. Firma wycenia produkty, sprzedaje, otrzymuje zapłatę, a w tym czasie kurs waluty zmienia się o kilka procent na niekorzyść. To oznacza, że przedsiębiorstwo, które od razu przewalutuje euro, osiągnie mniejszy przychód i ewentualny zysk niż zakładało.

Polska a import i eksport

Strefa euro to dla Polski grupa największych partnerów w wymianie handlowej. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku eksport ogółem wzrósł o 20,1 proc., do 288,1 mld euro, a import o 26,3 proc., co daje 289,6 mld euro. Państwa, do których najwięcej eksportowaliśmy, to: Niemcy, Czechy, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Holandia, a jeśli chodzi o import: Niemcy, Chiny, Rosja, Włochy, Holandia, Francja. W przypadku większości z tych krajów rozliczenia przeprowadza się w euro.

Firma musi brać pod uwagę zmieniający się kurs waluty, aby transakcja była jak najbardziej opłacalna. Naszym największym partnerem handlowym w 2021 roku były Niemcy. Eksport do tego kraju odpowiadał za 28,8% całego eksportu, a import za 20,9%. W Niemczech obowiązuje euro, dlatego aktualny kurs tej waluty ma ogromne znaczenie dla tysięcy polskich firm. Co może zrobić przedsiębiorca, aby zoptymalizować rozliczenia walutowe?

Zobacz także  Czym jest prowizja przy pożyczce gotówkowej?

Wymiana waluty w kantorze online sposobem na oszczędności

Jeśli przedsiębiorca chce osiągnąć jak najlepszy wynik finansowy na transakcjach w euro, powinien kupować walutę, kiedy kurs jest najniższy w danym okresie, a sprzedawać, gdy jest wysoki. Przedsiębiorca może obserwować zmieniające się wyceny walut online: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/eur-pln/. Na wykresie widzi, jak zmieniał się kurs w danym czasie i na tej podstawie warto podejmować decyzje. Nie musi szukać stacjonarnego kantoru – walutę kupi w sieci.

Musi jednak znaleźć sprawdzoną ofertę, by zamówić euro w atrakcyjnej cenie i bez obaw o bezpieczeństwo transakcji. Takim kantorem jest Walutomat: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/. Umożliwia on zakup nie tylko euro w korzystnej cenie, ale również kilku innych, najbardziej popularnych walut. Przedsiębiorca nie musi od razu przewalutowywać środków, które otrzyma od klienta. Może trzymać je na koncie w euro i sprzedać dopiero, kiedy kurs będzie zadowalający. Oczywiście nigdy nie da się w 100% przewidzieć, jak zmieni się cena waluty, gdyż to zależy od wielu czynników. Warto jednak szukać opcji zakupu waluty przy jak najniższym kursie.

Kiedy Polska wejdzie do strefy euro?

Wielu przedsiębiorców oczekuje, że Polska jak najszybciej zacznie posługiwać się euro. Dyskusje na ten temat prowadzone są od lat, ale trudno przewidzieć, kiedy to nastąpi. Liczne sondaże pokazują, że aż 65% mieszkańców naszego kraju sprzeciwia się dołączeniu do strefy euro.

Według wielu ekonomistów powinno to nastąpić najpóźniej do 2030 roku. W praktyce trudno ocenić, kiedy realnie może do tego dojść, gdyż zależy to m.in. od decyzji politycznych rządzących. 

Materiał promocyjny