Umowa rezerwacyjna zawierana jest bardzo często w przypadku zakupu nieruchomości. Dokładniej rzecz ujmując, jest umową poprzedzającą podpisanie docelowej umowy. Dlaczego się ją stosuje? Dowiesz się tego z dalszej części artykułu!
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Umowa rezerwacyjna zawierana jest pomiędzy sprzedawcą a potencjalnym kupującym. Zobowiązuje ona obie strony umowy do przestrzegania jej zapisów. Jest to więc kontrakt dwustronny, w ramach którego sprzedawca zobowiązuje się wyłączyć daną nieruchomość ze sprzedaży.
Zainteresowany kupnem zobowiązuje się do zakupu danej nieruchomości w czasie, który uwzględnia umowa. W tym czasie osoba, która chce podjąć się zakupu danej nieruchomości, może dopełnić formalności. Jakich dokładnie? Czytaj dalej!
Umowa rezerwacyjna a kredy hipoteczny
Umowa rezerwacyjna przeważnie zawierana jest w momencie, gdy kupca potrzebuje więcej czasu na zdobycie określonego budżetu. Nieruchomości są bardzo kosztowne. Większość Polaków musi się wspomagać kredytem hipotecznym. Niestety czasem nieruchomości sprzedawane są bardzo szybko. Zainteresowana osoba nie miałaby dostatecznie dużo czasu, aby znaleźć właściwą dla siebie ofertę kredytową. Właśnie wtedy stosuje się umowę rezerwacyjną. Pozwala ona zyskać czas, który następnie przeznaczony jest na zdobywanie budżetu.
Umowa rezerwacyjna mieszkania – specyfikacja
Umowa rezerwacyjna zawierana jest pomiędzy sprzedawcą a potencjalnym kupcem. Nie jest ona jednak tym samym co umowa sprzedaży. W przypadku umowy rezerwacyjnej nie ma miejsce przeniesienie praw własności.
Żeby stać się właścicielem nieruchomości, musisz podpisać umowę kupna-sprzedaży lub umowę deweloperską, które przenoszą owe prawa własnościowe na nabywcę. Umowa rezerwacyjna zobowiązuje do podpisania w późniejszym terminie docelowej umowy. Stosowana jest ona zarówno w przypadku rynku wtórnego, jak i pierwotnego.
Co zawiera umowa rezerwacyjna z deweloperem?
Umowy przeważnie pisane są zgodnie ze wzorem, jednak dopasowuje się ich zapisy pod konkretną sytuację. Umowa rezerwacyjna powinna zawierać stałe elementy, takie jak:
- data i miejsce zawarcia;
- dane obu stron umowy;
- dokładny opis nieruchomości;
- okres, na który nieruchomość zostaje zarezerwowana;
- wysokość zadatku, zaliczki lub innej opłaty rezerwacyjnej;
- konsekwencje, które wynikają z niedotrzymania warunków umowy;
- podpisy obu stron.
Warto pamiętać, że podpisanie umowy zawsze niesie za sobą jakieś konsekwencje. Powinny być one dokładnie opisane w treści umowy.
Forma zawierania umowy oraz co warto wiedzieć?
Umowa rezerwacyjna przeważnie zawierana jest w formie pisemnej. Należy ona do grup umów nienazwanych. Są one jednocześnie nieregulowane przez konkretne przepisy. Mogą być zawierana na podstawie swobody umów, która jest opisana w Kodeksie cywilnym.
Jeżeli jednak chcemy, aby umowa mogła stanowić materiał dowodowy, to należy ją sporządzić w wersji pisemnej. Jeżeli zawiera ona elementy umowy przedwstępnej, to dobrym rozwiązaniem jest sporządzenie jej w formie aktu notarialnego. Decyzja zależy jednak od wewnętrznych ustaleń obu stron. Mogą one dowolnie kształtować umowę i jej formę.
Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna
Zarówno umowa przedwstępna jak i rezerwacyjne pełnią podobną funkcję. Należy jednak mieć świadomość, że występuje pomiędzy nimi pewna różnica. Umowa rezerwacyjna jak sama nazwa wskazuje, jest wyłącznie formą rezerwacji nieruchomości. Określa ona czas, przez który sprzedawca będzie zachowywał nieruchomość dla drugiej strony.
Umowa przedwstępna lub umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej zawiera warunki, które powinny się znaleźć w umowie docelowej. Może być tam określona cena lub inne warunki umowy kupna-sprzedaży. Są to więc inne dokumenty.
Ile kosztuje sporządzenie umowy?
Sporządzanie umów przeważnie związane jest z kosztami. Ich wysokość zależy od tego, jaką formę wybierzemy. Umowa ustna nie kosztuje zupełnie nic. Koszt sporządzenia umowy w formie pisemnej może być już znacznie większy. Dodatkowo dochodzi również możliwość zastosowania umowy w formie aktu notarialnego.
Często konieczne jest również uiszczenie bezzwrotnej opłaty, która należna jest deweloperowi w zamian za zarezerwowanie nieruchomości. Dodatkowo stosuje się również zaliczki. Różnica polega na tym, że zaliczka może być zwrócona na zasadach, które zostaną określone w treści umowy.
Na co zwrócić uwagę?
Tego typu umowa powinna przede wszystkim dokładnie określać czas, na który nieruchomość została zarezerwowana. To podstawowy cel danej umowy. Okresy mogą być różne, ponieważ wiele zależy od sytuacji kupującego. Dla niektórych dwa tygodnie to wystarczająca ilość czasu na określenie zdolności kredytowej przez bank. Jednak niektórzy kupcy mogą potrzebować znacznie więcej czasu.
To ile powinna trwać umowa, zależy od wielu czynników. Istotna jest oczywiście kwota, którą należy zapłacić za nieruchomość, ale również wysokość zaliczki lub zadatku.
Określenie nieruchomości
Dobrze sporządzona umowa rezerwacyjna zawiera dokładny opis nieruchomości. W takim opisie podaje się wiele danych dotyczących specyfikacji nieruchomości. Wypisuje się ilość pokoi, ogólną powierzchnię, dostępność piwnicy lub miejsca parkingowego. Należy bardzo dokładnie sprecyzować to, czego będzie dotyczyć późniejsza umowa kupna. Pomoże to uniknąć wszelkich wątpliwości.
Szczególnie należy zwrócić na to uwagę podczas kupowania na rynku pierwotnym, kiedy zależy nam na kupieniu konkretnego mieszkania. Umowa powinna być dokładnie zrozumiała dla obu stron umowy.
Czy warto podpisywać umowę rezerwacyjną?
Jeżeli rzeczywiście interesujesz się daną nieruchomością, to możesz sporządzić odpowiednią umowę. Przeważnie pomaga ona doprowadzić do zakupu nieruchomości, które mają bardzo atrakcyjną cenę oraz lokalizację. Jeżeli wzbudza ona duże zainteresowanie wśród potencjalnych kupców, to zarezerwowanie jej może okazać się bardzo rozsądną decyzją.
Rezerwując daną nieruchomość, będziesz miał możliwość dokładnego określenia swojej zdolności kredytowej. Na wypadek, gdy nie uda ci się doprowadzić do podpisania umowy z powodu niedostatecznego funduszu, stracisz wyłącznie zadatek.
Konsekwencje podpisania umowy
Wszelkiego rodzaju konsekwencje, które wynikają z podpisania umowy, powinny być zawarte w jej treści. To bardzo istotne, aby obie strony umowy dokładnie znały swoją sytuację. Pamiętaj, że ewentualne konsekwencje mogą dotknąć zarówno sprzedawcy, jak i potencjalnie zainteresowanego kupca.
Jeżeli obawiasz się, że sprzedawca może sprzedać nieruchomość pomimo podpisanej umowy, to dobrym pomysłem będzie sporządzenie jej w formie aktu notarialnego. Będzie ona stanowiła wtedy znacznie mocniejszy materiał dowodowy. Wiąże się to jednak z dodatkowymi kosztami.
Czy zawsze można zawrzeć umowę rezerwacyjną?
To czy w danej sytuacji można zawrzeć umowę rezerwacyjną, zależy wyłącznie od woli obu stron. Sprzedawca nie ma żadnego obowiązku spisywania takiej umowy. Jeżeli mu ją zaproponujesz, a on odmówi, to ma do tego wszelkie prawo. Przeważnie jednak sprzedawcy chętnie podpisują taką umowę, ponieważ w ten sposób mogą skutecznie doprowadzić do sprzedaży.
Umowa rezerwacyjna – wzór
Przeważnie umowa rezerwacyjna spisywana jest w kontekście nieruchomości. W załączniku znajdziesz wzór właśnie takiej umowy. Możesz ją w każdej chwili pobrać za darmo, aby zapoznać się z jej treścią.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Umowa rezerwacyjna jest bardzo cennym narzędziem, które może pomóc zainteresowanym kupcom doprowadzić do finalnej transakcji. Należy pamiętać, że samo podpisanie umowy rezerwacyjnej nie daje prawa własności. Pozwala ona wyłącznie uregulować kwestię późniejszego kupna. Obie strony mogą się wycofać przed podpisaniem właściwej umowy. Zobowiązują się jednak wtedy do przyjęcia opisanych w umowie konsekwencji. Zakup mieszkania wymaga czasem czasu do namysłu, a ta umowa może go zapewnić.