Umowa deweloperska sporządzana jest pomiędzy deweloperem a osobą, która jest zainteresowana kupnem nieruchomości. Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, powinieneś ją znać! Czytaj dalej.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Umowa deweloperska sporządzana jest coraz częściej. Dlaczego? Ponieważ rynek mieszkań deweloperskich bardzo się rozwinął. Obecnie spora część inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości w stanie deweloperskim zamiast szukać odpowiedniego mieszkania na sprzedaż. Umowa w przypadku tak poważnych transakcji jest niezbędnym elementem całego procesu. Gdy w grę wchodzą wielkie pieniądze, to obie strony chcą się maksymalnie zabezpieczyć. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!
Czym jest umowa deweloperska? Sprawa pomiędzy deweloperem a nabywcą
Umowa deweloperska zobowiązuje obie strony, czyli dewelopera, ale również nabywcę nieruchomości. W obowiązkach dewelopera jest wybudowanie danej nieruchomości oraz późniejsze przeniesienie praw do lokalu na nabywcę. Osoba, która chce kupić nieruchomość, musi natomiast zobowiązać się do wypłacenia deweloperowi odpowiedniego wynagrodzenia. Jak więc widzisz, jest to rodzaj umowy, który zawierany jest jeszcze przed faktycznym oddaniem nieruchomości do użytku. Umowa deweloperska zawierana jest więc pomiędzy deweloperem a przyszłym właścicielem mieszkania.
Ustawa deweloperska odnośnie do sprzedaży nieruchomości
Deweloperzy zmuszeni są stosować umowę deweloperską na mocy Ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Potocznie nazywana jest ona ustawą deweloperską. Skonstruowana jest ona w taki sposób, aby maksymalnie chronić nabywców. Duży wpływ na jej powstanie miała seria przykrych upadków firm deweloperskich. Pozostawiły one bardzo dużą ilość nabywców bez swoich środków. Państwo z oczywistych powodów chciało uniknąć podobnych sytuacji, dlatego zaczęło mocniej nadzorować działania deweloperów.
Ile kosztuje sporządzenie umowy? Akt notarialny sporządzany u notariusza
Zacznijmy od kwestii finansowych. Umowa deweloperska musi zostać uprawomocniona przez akt notarialny. W przeciwnym razie jej moc prawna jest ograniczona. Oznacza to, że konieczne będzie opłacenie taksy notarialnej. Jest to kwota, którą należy zapłacić notariuszowi w zamian za usługę. Wysokość taksy jest zależna od wartości całej nieruchomości. Konieczne jest również uiszczenie opłaty sądowej. Spowodowane jest to tym, że należy wpisać nabywcę do księgi wieczystej. Tego rodzaju wpis kosztuje około 200 zł. Kolejnym kosztem jest odpis aktu notarialnego.
Co zawiera umowa deweloperska o lokalu mieszkalnym lub domu jednorodzinnym?
Umowa deweloperska to bardzo istotny dokument. Zakup nieruchomości związany jest z dużym kosztem. Dla większości osób to bardzo istotny krok w życiu. Nic więc dziwnego w tym, że osoby zainteresowane takim zakupem chcą zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa. Tego rodzaju decyzje warto skonsultować z odpowiednim specjalistą. Pomoże on upewnić się, że umowa jest skonstruowana w sposób właściwy. Przeważnie deweloperzy oferują gotowe umowy, jednak zawsze można je skonsultować z kimś spoza ich firmy, aby upewnić się co do ich poprawności.
Umowa deweloperska konkretne informacje
Pora na konkretną dawkę informacji. Co powinna zawierać umowa deweloperska? Przede wszystkim oczywiście musi określać przedmiot umowy, czyli w tym wypadku opis nieruchomości. Im dokładniejsze informacje będą podane, tym lepiej. Należy określić również cenę, którą nabywca będzie musiał wypłacić deweloperowi po ukończeniu prac. Niezbędne jest również określenie konkretnych dat.
Termin oddania mieszkania oraz termin zapłaty powinny znaleźć się w umowie. Istotne są również kary umowne, które mogą dotknąć strony transakcji w przypadku niewywiązania się z zapisów umowy.
Kary umowne, czyli na co zwrócić uwagę?
Podpisanie umowy deweloperskiej to poważna decyzja. Zanim ją podejmiesz, musisz dokładnie przestudiować całą jej treść. Być może nie czujesz się na siłach. To zupełnie normalne. Kwestie prawne dla wielu osób są niezrozumiałe. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie zwrócenie się z prośbą o pomoc do specjalisty. Na specjalną uwagę zasługują kary umowne. Dotyczą one przede wszystkim dewelopera na wypadek opóźnień. Mogą jednak dotyczyć również nabywcy, jeżeli ten będzie spóźniał się z ewentualną wpłatą. Tego typu sytuacje mogą spowodować nawet odstąpienie od umowy.
Odstąpienie od umowy deweloperskiej
Jeżeli decydujesz się na podpisanie umowy deweloperskiej, zwróć uwagę na to, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby móc od niej odstąpić. Z czym takowe odstąpienie będzie powiązane? Ten aspekt jest szczególnie istotny w sytuacji, w której jesteś zależny od kredytu hipotecznego. Niestety zdarzają się sytuacje, w których instytucja bankowa odmawia z jakiegoś powodu kredytu. W takim momencie może pojawić się konieczność odstąpienia od umowy. Musisz dokładnie wiedzieć, jakie będą tego prawne skutki. Oczywiście możesz również poszukać innego kredytu, ale to może być czasochłonne.
Kredyt a umowa deweloperska
Jeżeli chcesz kupić mieszkanie od dewelopera, to musisz liczyć się z tym, że otrzymasz je do użytkowania nawet po kilku latach. Jest to jednak w niektórych przypadkach zaleta. Czas ten możesz wykorzystać na znalezienie odpowiedniej oferty kredytowej. W przypadku zakupu nieruchomości większość osób musi się wspomagać właśnie w ten sposób. Większość Polaków nie ma możliwości zakupu mieszkania za gotówkę. Podpisana umowa deweloperska może jednak znacznie ułatwić znalezienie dobrego kredytu. Dlaczego? Ponieważ banki traktują ten dokument jako gwarancję tego, że środki zostaną przeznaczone na właściwy cel.
Nagła zmiana ceny mieszkania
Umowa deweloperska określa cenę danej nieruchomości. Jest ona ściśle powiązana z metrażem. Niektórzy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że mieszkanie może się nieznacznie różnić w stosunku do jego planów. Po zakończeniu budowy często okazuje się, że różnica powierzchni wynosi nawet kilka procent. W takich sytuacjach przeważnie dopuszcza się zmianę ceny nieruchomości. Umowa powinna zawierać informacje o tym, w jaki sposób ostateczny metraż nieruchomości wpłynie na cenę, którą najemca będzie musiał zapłacić. Zapis porusza również kwestie warunków odstąpienia od umowy w takich okolicznościach.
Bezpieczeństwo inwestycji
Inwestycja w nieruchomość jest dla wielu bardzo dużym kosztem. Nic w tym dziwnego, że tego rodzaju działaniom zawsze towarzyszą rygorystyczne umowy. To bardzo ważne, aby inwestor mógł czuć się bezpieczenie. Dlatego właśnie w umowach znajdują się zapisy, które mają chronić nabywcę w momencie, gdyby deweloper nie wywiązał się z warunków oraz terminów. Regulowanie warunków współpracy z deweloperem jest bardzo istotne. Należy dbać o to, aby takie zapisy znajdowały się w umowie. Z oczywistych powodów nabywcy zależy na tym, aby były jak najbardziej rygorystyczne.
Umowa deweloperska – wzór
Jeżeli chcesz zapoznać się z przykładową umową deweloperską, możesz to zrobić! W załączniku znajduje się gotowy do pobrania wzór. Jest on dostępny całkowicie za darmo.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Już samo podpisanie umowy deweloperskiej może być dla wielu bardzo istotnym momentem. Pomimo że nie daje ona od razu praw własności do nieruchomości, a wyłącznie zobowiązuje dewelopera, do przekazania ich po powstaniu lokali to jest to bardzo ważny moment. Własny kąt to marzenie praktycznie każdej młodej pary. Niestety koszt związany z zakupem nieruchomości jest obecnie tak wysoki, że mało kto może pozwolić sobie na samodzielne pokrycie całości. Umowa deweloperska ułatwia jednak znalezienie oferty kredytowej na lepszych warunkach. Jest to pierwszy krok do spełnienia marzeń.