Umowa kupna-sprzedaży telefonu sporządzana jest przy okazji przekazania praw własności na nabywcę. Jedną stroną umowy jest sprzedawca, a drugą nabywca. W umowie znajdują się dokładne informacje o przedmiocie kupna. Dowiedz się więcej.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Umowa kupna-sprzedaży telefonu często zawierana jest pomiędzy osobą fizyczną a przedsiębiorcą. Jest to umowa, która podlega pod Kodeks cywilny. Musi ona zawierać dane, które będą skupiały się wokół transakcji. Kodeks cywilny nie reguluje dokładnie tego, w jaki sposób powinna być zawierana umowa tego typu. Może być to forma ustna, ale znacznie częściej spotkać się można jednak z formą pisemną. Czytaj dalej!
Umowa kupna-sprzedaży telefonu
Umowa kupna-sprzedaży telefonu sporządzana jest zazwyczaj pisemnie, ponieważ w ten sposób istnieje większa szansa na skuteczne dochodzenie swoich praw na skutek niewywiązania się z umowy. W takim przypadku umowa stanowi materiał dowodowy. Powinna ona zawierać dokładne informacje dotyczące przedmiotu.
Szczególnie istotny jest stan techniczny telefonu. Wszelkiego rodzaju wady lub niedoskonałości powinny być zawarte w umowie. Pozwoli rozwiać to wszelkie wątpliwości, które mogą mieć miejsce. Zminimalizuje też ryzyko wystąpienia nieporozumień.
Umowa kupna-sprzedaży telefonu – co zawiera?
Umowa kupna-sprzedaży telefonu powinna zawierać dane, które pozwolą na identyfikację sprzedawcy oraz kupującego. To właśnie z tego powodu podaje się na umowie adresy oraz dane dowodów osobistych. Sprzedawca musi zaznaczyć w umowie, że jest on uprawniony do sprzedawanego przedmiotu. Nie musi to oznaczać, że jest jego właścicielem, może być wyłącznie pełnomocnikiem. Musi jednak w takiej sytuacji przedstawić pełnomocnictwo. Poza tym umowa zawiera:
- datę oraz miejsce zawarcia;
- opis przedmiotu;
- cenę oraz sposób zapłaty;
- sposób przekazania telefonu;
- podpisy.
Co sprawdzić podczas kupowania telefonu?
Kupując telefon, powinieneś sprawdzić jego numer seryjny(IMEI). Jest on podany na pudełku oraz na samym aparacie. Powinien być identyczny w tych dwóch miejscach. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ pozwoli ci to uchronić się przed kupnem skradzionego telefonu. Niestety istnieje duże ryzyko, że osoba, która będzie chciała ci sprzedać telefon, ma go z nielegalnego źródła.
Już sama umowa pozwoli odstraszyć nieuczciwych sprzedawców. Warto sprawdzić dane sprzedawcy, czy są autentyczne oraz to, czy telefon nie znajduje się w policyjnej bazie skradzionych urządzeń.
Umowa kupna sprzedaży telefonu – wzór
Umowa kupna sprzedaży może być w niektórych momentach bardzo pomocna. Jeżeli chcesz się z nią zapoznać, możesz skorzystać z licznych wzorów. Jeden z nich jest dostępny za darmo jako załącznik do tego artykułu!
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Telefony komórkowe to urządzenia, bez których praktycznie nie można sobie wyobrazić obecnego świata. Stały się one dosłownie podstawą funkcjonowania. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie obsługiwać social media, konto bankowe, a nawet opłacać usługę. Ciągły rozwój technologi wymusza częstą zmianę sprzętu na nowsze. Jeżeli chcesz kupić nowy telefon, to być może konieczne okaże się sporządzenie umowy kupna sprzedaży telefonu. Powinna ona dokładnie opisywać urządzenie.
- Umowa rezerwacyjna
- Umowa kupna-sprzedaży traktora
- Umowa komisowa
- Umowa deweloperska
- Umowa przedwstępna sprzedaży działki