Umowa na czas określony – wypowiedzenie
Jeśli chodzi o umowę na czas określony, wypowiedzenie odbywa się w sposób odgórnie ustalony. Dzień zakończenia umowy o pracę wyznacza podpisana przez pracownika umowa, która musi zawierać tę informację.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
W przypadku umowy na czas określony wypowiedzenie dla pracownika powinno odbywać się w sposób zgodny z obowiązującym prawem. Okres pracy określany jest w momencie podpisywania umowy. Spora część takich dokumentów zawierana jest na czas nieokreślony. Zawarta jest wtedy również informacja o tym, jaki jest okres wypowiedzenia. Są jednak umowy zawierane na czas określony. Na dokumencie widnieje wtedy konkretna data, która określa to, w jakim dniu umowa wygaśnie.
Umowa na czas określony – wypowiedzenie
Przy umowie na czas określony wypowiedzenie odbywa się zazwyczaj z zachowaniem odpowiedniego okresu. Okres wypowiedzenia dla umów na czas określony, ale również nieokreślony zależy od tego, jak długo trwały. Im dłużej pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy, tym dłuższy będzie okres wypowiedzenia. W przypadku osób, które pracowały poniżej sześciu miesięcy, okres ten wynosi wyłącznie dwa tygodnie. Dwa razy dłużej, czyli cały miesiąc, wynosi okres wypowiedzenia osób, które pracowały powyżej sześciu miesięcy, ale krócej niż trzy lata. Powyżej tego czasu okres ten wynosi trzy miesiące.
Jak pracownik może rozwiązać umowę?
Dla umowy na czas określony wypowiedzenie może pojawić się ze strony pracownika. Taką sytuację uwzględnia Kodeks pracy, a dokładniej art. 55. Pierwszym powodem może być orzeczenie lekarskie, które stwierdzi szkodliwy wpływ pracy na zdrowie pracownika. W takim wypadku pracodawca jest zmuszony przenieść go do innego miejsca pracy. Jeżeli tego nie zrobi, to ze względu na stan zdrowia podwładny może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym. Podobnie jest w momencie, gdy pracodawca w jakiś sposób naruszy podstawowe obowiązki wobec pracownika. Takie wykroczenie powinno nosić znamiona ciężkiego naruszenia.
Wypowiedzenie w trybie nagłym przez pracodawcę
W przypadku umowy na czas określony wypowiedzenie przez pracodawcę może zostać wyegzekwowane bez zachowania okresu wypowiedzenia. Pracodawca może posunąć się do natychmiastowego rozwiązania umowy na dwa sposoby. Pierwszy wynika z art. 52 Kodeksu pracy. Dotyczy on zwolnienia w trybie natychmiastowym z winy pracownika. Kolejnym jest art. 53 Kodeksu pracy, który mówi o natychmiastowym wypowiedzeniu umowy, bez zachowania okresu wypowiedzenia z przyczyn niezależnych od pracownika.
Obustronna chęć rozwiązania umowy
Warto pamiętać również o tym, że istnieje możliwość sięgnięcia po obustronne rozwiązanie umowy. Odbywa się ono poprzez porozumienie stron. Możliwe jest wtedy ominięcie okresu wypowiedzenia. Warunkiem takiego rozwiązania jest jednak to, że obie strony muszą wyrazić jasną chęć takiego zakończenia współpracy. Jeżeli owo porozumienie nie zaistnieje, to wciąż można sięgnąć po jeden ze sposobów natychmiastowego jednostronnego rozwiązania umowy
Umowa na czas określony – jak dostarczyć wypowiedzenie?
Wypowiedzenie może dostarczyć pracownik, który chce odejść z obecnie piastowanego stanowiska. Może ono również być złożone przez pracodawcę, który chce zrezygnować z usług świadczonych przez danego pracownika. W obu przypadkach musi być ono przedstawione w sposób zrozumiały. Za chwilę złożenia uznaje się moment, w którym druga strona ma sposobność do zapoznania się z jego treścią. Zaleca się przechowywanie tego typu dokumentów oraz samych dowodów dostarczenia w celach dowodowych. Takiego rodzaju dowodem może być na przykład potwierdzenie wysyłki.
Co dzieje się z należnym urlopem?
Pracownik, który znajduje się na okresie wypowiedzenia, jest zobowiązany do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracodawca powinien mu to umożliwić bez problemu. Ewentualnym rozwiązaniem jest wypłacenie przez pracodawcę środków, które będą ekwiwalentnym odwzorowaniem wartości niewykorzystanego okresu urlopu. Pracownikowi przysługują również dwa dni wolne w sytuacji, gdy wypowiedzenie umowy trwa dłużej niż dwa tygodnie. Zastanawiasz się dlaczego? Jest to czas, który powinien zostać przez niego wykorzystany na poszukiwanie pracy.
Charakterystyczna cecha – okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony
Umowa na czas określony w większości przypadków nie jest zbyt ceniona przez pracowników. Wynika to z jej zawężonego charakteru. Zawiera ona w końcu przewidywany termin zakończenia umowy. Rozwiązanie umowy zawsze wzbudza wiele negatywnych uczyć. Pojawia się strach oraz różnego rodzaju obawy o utratę pracy. Oczywiście tego typu umowy zawsze mogą zostać ponownie przedłużone. Pomimo tego, w pracowniku może zrodzić się wiele negatywnych emocji. Umowa na czas określony nie może trwać dłużej niż 33 miesiące. W tym okresie nie wolno przekroczyć liczby trzech zawieranych umów.
W jaki sposób może przebiec wypowiedzenie umowy?
Umowa, która została zawarta pomiędzy stronami, może zostać rozwiązana na trzy różne sposoby. Pierwszy z nich jest w teorii najlepszym rozwiązaniem. Praktycznie jest również najrzadziej stosowany. Jest to wypowiedzenie za porozumieniem stron. Każda z nich musi wyrazić jasną oraz zrozumiałą chęć przerwania współpracy. Znacznie częściej następuje to jednak z inicjatywy jednej ze stron. Może się to stać zarówno z decyzji pracodawcy jak i również z woli pracownika. W niektórych przypadkach nie trzeba zachowywać okresu wypowiedzenia.
Czy wypowiedzenie umowy zawsze musi mieć powód?
Wypowiedzenie umowy na czas określony może się odbyć bez podania konkretnego powodu. Pomimo tego przeważnie jednak wypowiedzenie związane jest z podaniem konkretnego powodu. Co ciekawe, powód musi pojawić się w przypadku rozwiązania umowy na czas nieokreślony. Wówczas pracodawca lub pracownik są zobligowani do uargumentowania swojej decyzji. Niestety osoby, które otrzymują wypowiedzenie, mając umowę na czas określony, nie mogą liczyć na to, że pracodawca będzie czuł się zobowiązany do powiadomienia ich o motywacji swojej decyzji.
Wadliwe wypowiedzenie umowy – umowa o pracę na czas określony
Wadliwe wypowiedzenie umowy to sytuacja, w której pracodawca dokonał zwolnienia pracownika bez podania odpowiedniego powodu lub bez wcześniejszego naruszenia umowy przez pracownika. Często odbywa się również z naruszeniem prawa pracy, które zostało stworzone po to, aby chronić pracowników. W takich wypadkach pokrzywdzony pracownik może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Pracodawca może dokonać wadliwego wypowiedzenia umowy, jeżeli nie będzie przestrzegał okresu wypowiedzenia umowy lub nie poda dostatecznie istotnej przyczyny wypowiedzenia.
Jak wypowiadać pracę? Rozwiązanie umowy o pracę
Wypowiedzenie pracy powinno opierać się na podaniu dostatecznej przyczyny, która w pełni uzasadnia rozwiązanie umowy. Powód może leżeć po obu stronach umowy. Konieczne jest przedstawienie zawiadomienia na piśmie. Często jest ono sporządzane przez prawnika zakładowej organizacji związkowej. Musi ono potwierdzać zamiar wypowiedzenia umowy. W treści powinno się uwzględnić przyczyny, które uzasadniają wypowiedzenie.
Odwołanie do sądu pracy – okres wypowiedzenia
Pracownik, który uważa, że dokonano wobec niego wypowiedzenia niezgodnego z Kodeksem pracy oraz godzącego w stosunek pracy może wskazać jego wadliwość. W tym celu powinien się on odwołać do sądu pracy. Powinien zażądać wydania orzeczenia o bezskuteczności wypowiedzenia. Może również domagać się przywrócenia pracownika do pracy na warunkach, które obowiązywały do tej pory. Jest również opcja na otrzymanie odszkodowania. Taką możliwość wyraża art. 45 § 1 Kodeksu pracy.
Bezskuteczność wypowiedzenia umowy o pracę
Bezskuteczność wypowiedzenia orzekana jest w wypadku, gdy pracodawca zastosował tryb rozwiązania umowy o pracę z zastosowaniem wypowiedzenia. O bezskuteczności wypowiedzenia nie możemy mówić wtedy, gdy owo wypowiedzenie nie miało miejsca. Oznacza to, że umowy, które zostały rozwiązane trybem natychmiastowym, bez zastosowania okresu wypowiedzenia, nie kwalifikują się do uznania jego bezskuteczności.
Umowa na czas określony – wypowiedzenie. Pobierz wzór PDF!
W załączniku do tego artykułu znajduje się wzór wypowiedzenia umowy na czas określony. Możesz za darmo zapoznać się z jego treścią.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
- Wypowiedzenie umowy o pracę
- Jak napisać wypowiedzenie?
- Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę
- Wypowiedzenie umowy na okres próbny
- Okres wypowiedzenia: umowa o pracę