Niestety istnieje spora szansa, że zabraknie środków, aby wypłacić dodatek węglowy wszystkim osobom, które złożyły wniosek o tę formę pomocy.  W większość województw w naszym kraju w tej chwili brakuje finansów na ten dodatek. Co nas czeka w najbliższych tygodniach?

W jakich rejonach naszego kraju może być problem z otrzymaniem dodatku węglowego?

Rząd, tworząc ten dodatek na zakup opału, zapewne nie spodziewał się, że tak szybko zabraknie środków na realizację projektu. W tym momencie już w trzynastu województwach brakuje pieniędzy, które miały być przeznaczone na to świadczenie. Rząd przeznaczył na ten cel kwotę 11,5 miliarda złotych, ale poszczególne gminy zgłosiły, że brakuje im na ten moment 10,7 miliarda złotych, aby zrealizować wypłaty dla wszystkich wnioskodawców.

Ta kwota dotyczy tylko samorządów jedenastu województw, które zgłosiły ten problem, a trzeba pamiętać, że pozostałe pięć najprawdopodobniej również w najbliższym czasie zgłosi braki pieniędzy, które miały być przeznaczone na ten cel. Zapotrzebowanie z poszczególnych gmin spływa do wojewodów na podstawie tego, ilu mieszkańców złożyło do tej pory wnioski o dodatek węglowyNajwięcej pieniędzy jest potrzebnych w województwie małopolskim, gdzie brakuje 1,9 mld złotych, oraz w województwie dolnośląskim, gdzie panuje zapotrzebowanie na aż 1,63 miliarda złotych.

W jaki sposób można otrzymać dodatek węglowy?

Przez stale rosnące ceny węgla postanowiono uruchomić program pomocy dla gospodarstw domowych, który został nazwany dodatkiem węglowym. Dodatek należy się wszystkim gospodarstwom, które wykorzystują do ogrzewania kocioł na paliwo stałe, kominek czy kuchnię węglową.

Aby otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek o dodatek węglowy. W ciągu trzydziestu dni powinniśmy otrzymać dodatek węglowy od gminy, jeżeli spełniliśmy wszystkie wymogi formalne, aby dostać to świadczenie.

Przygotowaliśmy poradnik dla wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się, jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy

Archiwum: wrzesień 2022
Górnik kopie węgiel łopatą