Sesje bankowe

Sesje wychodzące Credit Agricole

Credit Agricole to bank działający w Polsce, który należy do wprowadzonego w 1994 r. systemu bankowego ELIXIR. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zorganizowane są sesje przychodzące i sesje wychodzące Credit Agricole, przeczytaj nasz tekst.

Credit Agricole to jeden z dużych banków uniwersalnych, które oferują usługi klientom w Polsce. Podobnie jak inne podmioty działające w tym sektorze na krajowym rynku, instytucja ta również należy do systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR. W ramach ELIXIR funkcjonują sesje przychodzące i sesje wychodzące Credit Agricole. Dlaczego warto o tym pamiętać?

System przelewów Elixir – co jest i jak działa?

ELIXIR (pełna nazwa – System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej) to działający od niemal trzydziestu lat system, w ramach którego realizowane są polecenia zapłaty składane przez klientów. Obowiązuje on, ponieważ realizacja tysięcy transakcji zlecanych przez klientów w całej Polsce nie byłaby możliwa w czasie rzeczywistym. Aby cały ten proces mógł sprawnie funkcjonować, został on oparty o tzw. sesje Elixir.

Zgodnie z ogólną zasady dyspozycje klientów w zakresie płatności są realizowane w ramach następujących transz:

  • I poranna sesja rozrachunkowa – w przedziale czasowym od 9:30 do 11:00;
  • II popołudniowa sesja rozrachunkowa – w godzinach od 13:30 do 15:00;
  • III wieczorna sesja rozrachunkowa – pomiędzy 16:00 i 17:30.

Powyższe zasady obowiązują jedynie w przypadku dni roboczych. W sytuacji, gdy klient banku złożył dyspozycję przelewu w godzinach popołudniowych lub wieczornych (zrobił to np. o godzinie 20:00), dyspozycja ta zostanie zrealizowana dopiero w ramach pierwszej, porannej sesji bankowej ELIXIR, która odbędzie się w następnym dniu roboczym. Podobnie przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o transakcje zlecone w sobotę, niedzielę lub dzień świąteczny ustawowo wolny od pracy.

Należy pamiętać jeszcze o pewnych ograniczeniach odnośnie następujących dni 24 (Wigilia Świąt Bożego Narodzenia) oraz 31 grudnia (dzień św. Sylwestra). W dniach tych, z uwagi na zbliżające się święta, organizowane są jedynie dwie pierwsze sesje rozliczeniowe.

Warto wiedzieć, kiedy mają miejsce poszczególne sesje ELIXIR. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie wydaje się bardzo prosta – dzięki temu można uniknąć nerwowego oczekiwania na dotarcie potrzebnych środków finansowych.

Sesje przychodzące Credit Agricole

Jeśli chodzi o transakcje przychodzące z zewnętrznych instytucji bankowych, przelewy przychodzące odbywają się – w przypadku dni roboczych: w godzinach: 11:00, 15:00, 17:00 tego samego dnia. Jeśli nadawca wysłał środki po godzinie 17:00 lub zrobił to w weekend/święto, środki wpłyną w ramach pierwszej sesji następnego dnia.

Sesje wychodzące Credit Agricole

Na stronie internetowej banku można znaleźć również szczegółowe informacje odnośnie tego, kiedy odbywają się sesje wychodzące Credit Agricole. Zgodnie z ogólnymi zasadami odbywają się:

  • tego samego dnia roboczego – jeśli dyspozycja przelewu została złożona nie później niż o godzinie 14:30,
  • nie później niż w następnym dniu roboczym – jeżeli klient Credit Agricole wykonał transakcję po godzinie 14:30.

Oprócz tego możliwe jest również dokonywanie przelewów natychmiastowych – w ramach systemu Express ELIXIR. Jest to możliwe, jeśli przelew odbywa się między rachunkami należącymi do Credit Agricole bądź w ramach dodatkowej, natychmiastowej usługi. W ostatnim przypadku należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Ile one wynoszą? Tabela opłat i prowizji jest aktualizowana przez bank.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz