Sesje bankowe

Bank spółdzielczy sesje przychodzące i wychodzące – kiedy się odbywają?

Jeśli chodzi o bank spółdzielczy, sesje przychodzące i wychodzące odbywają się w godzinach ustalonych w ramach sesji ELIXIR. Dlaczego jest to ważne? Przeczytaj tekst, by poznać cenne informacje na ten temat.

Aby cały proces przelewów bankowych mógł odbywać się sprawnie, konieczne było opracowanie systemu komputerowego. Powinni wiedzieć o tym wszyscy ci, którzy potrzebują gotówki, by pokryć pilne wydatki lub chcą wiedzieć, kiedy dotrą wysłane przez nich środki. Obecnie stosuje się system ELIXIR, w oparciu o który działają m.in. sesje przychodzące i wychodzące w bankach spółdzielczych.

Jak działa system ELIXIR?

ELIXIR to inaczej System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej. Program ten został wprowadzony jeszcze w latach dziewięćdziesiątych i zastąpił dotychczas wykorzystywany SYBIR (System Bankowych Izb Rozliczeniowych). W odróżnieniu od SYBIRU, którego działanie było oparte o dokumentację papierową, ELIXIR wykorzystuje przede wszystkim informacje cyfrowe.

W pewnym uproszczeniu ELIXIR można przyrównać do… firmy kurierskiej. Poszczególne transakcje są traktowane jak paczki, które w ściśle określonym czasie trafiają na wybrane przez nadawcę konto bankowe. To właśnie dzięki funkcjonowaniu Systemu Elektronicznej Izby Rozliczeniowej przelewy mogą docierać do odbiorcy następnego lub nawet tego samego dnia.

Bank spółdzielczy sesje przychodzące i wychodzące – godziny realizacji

Do podmiotów, które działają w polskim sektorze finansowym, należy m.in. Polski Bank Spółdzielczości S.A. (bank spółdzielczy). Sesje wychodzące co do zasady odbywają się w nim w następujących godzinach:

  • od 10:30 do 12:00 – w ramach pierwszej sesji rozliczeniowej;
  • od 14:30 do 16:00 – podczas drugiej sesji ELIXIR;
  • od 16:30 do 18:00 – w trakcie trzeciej, ostatniej sesji rozliczeniowej przewidzianej w harmonogramie.

Z kolei w przypadku transakcji wychodzących obowiązują następujące godziny:

  • do godz. 7:15 (sesja I);
  • do godz. 10:45 (sesja II);
  • do godz. 13:45 (sesja III);
  • do godz. 14:45.

Jeśli klient banku spółdzielczego wysłał przelew po godzinie 14:45, trzeba liczyć się z tym, że środki z tego tytułu wpłyną na konto dopiero w następnym dniu roboczym. Podobnie jak w przypadku innych banków, przelewy nie odbywają się weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy (święta). Oprócz tego trzeba mieć na uwadze także to, że Polski Bank Spółdzielczości S.A. to w rzeczywistości zrzeszenie skupiające wiele różnych, lokalnych podmiotów. Oznacza to, że sesje przychodzące i wychodzące w różnych bankach spółdzielczych mogą odbywa się z pewnym opóźnieniem lub wyprzedzeniem. Różne będą także adresy przelewu. Nie zmienia się jedynie Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego, którym tradycyjnie jest rachunek bankowy poprzedzony przedrostkiem wskazującym nazwę państwa (PL).

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Popularne wpisy: