Wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC na firmowy samochód może przysporzyć niemałych trudności. Niektóre branże TU z definicji obejmują zwyżkami, leasingodawcy często stawiają dodatkowe wymagania w tym zakresie. Zobacz, jakie reguły tu panują.
Praktycznie każda firma ubezpieczeniowa posiada własną definicję tego, co uznaje za pojazd służbowy. To prosta konsekwencja obowiązującego prawa oraz rodzimego sektora B2B. Niektóre towarzystwa koncentrują się na własności, inne wymagają, by z auta korzystało więcej osób niż jeden kierowca. Podczas obliczania wysokości składki ubezpieczenia OC firmowego samochodu bierze się pod uwagę sposób jego wykorzystywania. Na przykład taksówkarze czy dostawcy jedzenia zwykle płacą więcej za polisę. Dla ubezpieczycieli stanowią grupę podwyższonego ryzyka, m.in. przez wysoką częstotliwość jazd, większe prawdopodobieństwo stłuczki i szybsze zużycie części.
Ubezpieczenie OC – samochód firmowy, flota pojazdów. Najważniejsze informacje
Jeżeli firma posiada na stanie więcej aut, może liczyć na korzystniejsze warunki umowy. Kilka polis oznacza dla TU większe wpływy. Nie ma jednak odgórnie określonego progu, od którego można starać się o flotowe ubezpieczenie OC – jedne firmy oferują je od 5–6 aut, inne wymagają 10 lub jeszcze więcej samochodów firmowych. Ubezpieczyciele często wymagają, by:
- pojazd wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przedsiębiorstwa;
- w rubryce „właściciel” w dowodzie rejestracyjnym umieścić i osobisty numer PESEL i REGON firmy.
Jeżeli z firmowego samochodu korzysta więcej pracowników, TU często uwzględniają historię ubezpieczeniową właściciela. W efekcie wszystkie szkody wyrządzane przez podwładnych obciążają konto i danej osoby i kierownika – jak przy współwłasności prywatnej. Warto sprawdzić wcześniej, jak wyglądają formularze – np. kalkulator ubezpieczenia samochodu Beesafe – i zebrać wszelkie potrzebne dane pojazdów.
Składki na ubezpieczenia OC i NNW możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności
Nieco inaczej wygląda sytuacja z autocasco na firmowy samochód. Pełne odliczenie AC jest dopuszczalne tylko dla pojazdów ciężarowych oraz osobowych o wartości nieprzekraczającej 150 tys. złotych. Jeśli z jakiegoś powodu zdecydujesz się na droższy, reprezentacyjny samochód służbowy, jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej wpiszesz jedynie część składki na AC danego auta. Wysokość odpisu zależy od tego, o ile koszt zakupu pojazdu przekracza wskazany próg. Im droższy pojazd, tym mniej zwrotu – luksusy kosztują.
Dodatkowe ubezpieczenie samochodu może być przydatne w wielu sytuacjach. Jeśli z pojazdu korzysta większa liczba kierowców, wzrasta też ryzyko uszkodzeń w wyniku stłuczki. Firmy, które chcą budować prestiż marki na każdym polu, nie powinny wysyłać swoich przedstawicieli w delegacje w porysowanym samochodzie z kilkoma wgnieceniami. Czasami jednym z warunków wzięcia nawet tańszego auta w leasing jest wykupienie nie tylko OC, ale też AC oraz szeregu opcjonalnych wariantów. Na przykład dodatkowego ubezpieczenia szyb, reflektorów i kierunkowskazów, od szkód parkingowych etc.
Przedsiębiorca nie ma obowiązku ubezpieczania samochodu na firmę
Osobom prowadzącym jednoosobową działalność trudno w ogóle dostać firmowe OC. Kiedy już otrzymują oferty, niekoniecznie są bardziej opłacalne od prywatnego ubezpieczenia auta. Ważną informacją w procesie ustalania wysokości składki przez ubezpieczyciela jest sposób użytkowania samochodu. Jeśli pojazd – wbrew deklaracjom – będzie przeznaczany do czynności służbowych, a nie prywatnych, wtedy da o sobie znać klauzula o wyłączeniu odpowiedzialności odszkodowawczej ubezpieczyciela. Poszkodowani przez ciebie w zdarzeniu drogowym dostaną pieniądze bez problemu, ale firma zażąda zwrotu całej kwoty z tytułu regresu ubezpieczeniowego.
Cena ubezpieczenia OC w różnych wariantach to nie jedyny czynnik, który powinno brać się pod uwagę. Liczy się także zakres ochrony oraz szczegółowe warunki polisy. Warto poświęcić trochę czasu na dokładne porównanie dostępnych ofert i wariantów, by potem działać ze spokojną głową.
- Użytkowanie samochodu na firmę – co musisz wiedzieć?
- Sposoby Sfinalizowania Floty Samochodowej Dla Firm
- Obowiązkowe i dodatkowe ubezpieczenia pojazdu – jakie trzeba, a jakie warto wykupić?
- Jak interpretować sytuację na rynku aut używanych?
- Ubezpieczenie samochodu ciężarowego i całej floty