Obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu – co to takiego?
Umowa ubezpieczenia OC samochodu dotyczy tzw. odpowiedzialności cywilnej. Sprawia, że w przypadku zdarzenia z twojej winy, nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania na rzecz poszkodowanych osób. Niestety umowa OC nie daje możliwości otrzymania świadczenia pieniężnego na naprawę własnego auta uszkodzonego w wypadku.
Przykładowo: doszło do kolizji dwóch samochodów. Kierujący mają aktywne ubezpieczenia OC. Jeden z nich został wskazany jako sprawca. Poszkodowany w zdarzeniu drogowym otrzyma odszkodowanie wypłacane z umowy ubezpieczenia OC sprawcy. To znaczy, że przez aktywną ochronę odpowiedzialności cywilnej zabezpieczasz:
- poszkodowanych w wypadkach i kolizjach dzięki wypłacie świadczenia odszkodowawczego,
- swoje finanse, gdyż nie zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za wyrządzone szkody – wypłata odszkodowania zostanie wypłacona z ubezpieczenia OC.
Obowiązkowe OC nie ma nic wspólnego z ubezpieczeniem od kradzieży auta. Takie zdarzenia są obejmowane dodatkową ochroną, za którą oczywiście musisz zapłacić.
Dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenia pojazdów w Polsce
Rozszerzeniem obowiązkowej umowy ubezpieczenia OC pojazdu jest ochrona autocasco, NNW oraz assistance. Przed czym chroni dodatkowe ubezpieczenie samochodu?
- Ubezpieczenie AC – dobre AC od kradzieży samochodu to nie wszystko. Taka umowa z ubezpieczycielem obejmuje o wiele szerszy zakres ochrony. W ramach aktywnego ubezpieczenia auto casco otrzymasz odszkodowanie np. za naprawę auta po wypadku czy w wyniku uszkodzenia przez zwierzę.
- NNW – oprócz autocasco od kradzieży auta, możesz też wykupić pakiet NNW, czyli ochronę od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. To rodzaj ubezpieczenia, które obejmuje ochronę życia i zdrowia człowieka. Dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażerów. Ubezpieczyciel wypłaca pieniądze, np. w ramach niezbędnej pomocy medycznej i rehabilitacji.
- Assistance – umowa ubezpieczenia assistance pojazdu do dodatkowy pakiet ochronny, który obejmuje pomoc w zdarzeniach losowych na drodze. W ramach assistance skorzystamy z możliwości wymiany opon, dowozu paliwa, holowania, a także organizacji noclegu.
Zawsze warto wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Taka ochrona sprawdzi się podczas dłuższych podróży samochodowych, ale i w awaryjnych sytuacjach. Wszystkie wymienione ubezpieczenia dodatkowe można połączyć z obowiązkowym OC pojazdu, zyskując tym samym liczne korzyści ekonomiczne.
Dlaczego warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie auta? Podsumowanie
Pełen pakiet ochrony samochodu to OC oraz dodatkowe ubezpieczenia, takie jak AC, NNW i assistance. Pełny zakres ubezpieczenia jest przydatny niezależnie od tego czy jest to kilkuletnie lub całkowicie nowe auto z salonu.
Z pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych skorzystamy:
- podczas długich podróży, np. w razie awarii auta lub braku paliwa,
- na skutek kradzieży samochodu,
- w wyniku dewastacji mienia przez osoby trzecie,
- podczas spowodowania wypadku lub kolizji ze swojej winy.
Im szerszy zakres ochrony ubezpieczenia pojazdu, tym mniej zmartwień. Wystarczy, że wybierzesz podstawowe ubezpieczenie OC auta i połączysz je z dodatkowym pakietem usług. Ciekawą opcją jest oferta firmy mtu24.pl, gdzie ochrona obejmuje nie tylko ubezpieczenie od kradzieży auta, ale także holowanie, auta zastępcze, pomoc medyczną czy nawet nocleg.
Materiał marketingowy Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia SA oferującego markę mtu24.pl.
- Użytkowanie samochodu na firmę – co musisz wiedzieć?
- Jak interpretować sytuację na rynku aut używanych?
- Ubezpieczenie samochodu ciężarowego i całej floty
- Jak się ustrzec przed kradzieżą tożsamości?
- Sposoby Sfinalizowania Floty Samochodowej Dla Firm