Zakładasz działalność i potrzebujesz pojazdu dostawczego? Zostałeś kurierem i szukasz porządnego samochodu ciężarowego, którym można przewozić towary o różnych gabarytach? Pamiętaj, że nie wystarczy kupić auto, aby móc się nim poruszać po drodze. Trzeba także wybrać dobrą polisę komunikacyjną. Dowiedz się, na jakie ubezpieczenie samochodu ciężarowego się zdecydować i gdzie można je kupić.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – jakie wybrać?

Podstawowe ubezpieczenie, które musi mieć każdy samochód ciężarowy, to oczywiście OC. Taka polisa jest niezbędna, jeśli chcesz uniknąć:

  • płacenia odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadku, który spowoduje kierowca,
  • kary od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która w 2022 roku wynosi odpowiednio 1 810 zł (za brak OC do 3 dni), 4 520 zł (za przerwę w ochronie od 4 do 14 dni) lub 9 030 zł (jeśli auto nie jest ubezpieczone dłużej niż 2 tygodnie).

Jednak warto pamiętać, że samo OC może nie wystarczyć. Pojazdy przeznaczone do przewozu towarów są bardzo eksploatowane. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowych polisach, np.:

  • autocasco – zapewnia wsparcie finansowe na wypadek uszkodzenia ciężarówki z winy kierowcy, działania sił przyrody czy osób trzecich. Ponadto w ramach umowy można otrzymać odszkodowanie za kradzież lub zniszczenie samochodu;
  • assistance – gwarantuje m.in. pomoc techniczną, np. po awarii silnika, która może być nieoceniona podczas długiej podróży;
  • NNW – choć jest ono nieobowiązkowe, warto je wykupić, aby chronić kierowcę. Dzięki temu ubezpieczeniu Twój pracownik lub jego bliscy otrzymają stosowną rekompensatę po tym, jak dozna on uszczerbku na zdrowiu lub zginie podczas jazdy. 
Zobacz także  Jak przebywanie w klimatyzowanym biurze wpływa na cerę? Pielęgnacja skóry odwodnionej

OC ciężarowe online – czy można kupić?

Chcesz zawrzeć umowę, ale nie masz czasu na wizytę w placówce towarzystwa? Jeśli masz samochód ciężarowy o wadze do 3,5 tony, który wykorzystujesz do celów prywatnych, możesz zawrzeć umowę online. To bardzo wygodne rozwiązanie! 

OC na samochód ciężarowy do 3,5 tony możesz wykupić przez internet, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń. Wystarczy tylko, że uzupełnisz stosowny formularz i poczekasz, aż system wybierze dla Ciebie najlepsze oferty. 

OC na samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony – gdzie zawrzeć umowę?

Problem pojawia się, gdy ciężarówka waży więcej niż 3,5 tony lub wykorzystujesz lżejszy pojazd do działalności gospodarczej. Niestety, na próżno szukać ofert polisy OC dla takich samochodów online. 

Aby zawrzeć umowę na ubezpieczenie, trzeba skontaktować się z doradcą osobiście, telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail. Tylko eksperci mają dostęp do ofert OC na samochód ciężarowy powyżej 3,5 tony.

Ile kosztuje ubezpieczenie ciężarówki?

Cena ubezpieczenia samochodu ciężarowego jest ustalana indywidualnie dla każdego klienta. Towarzystwa biorą pod uwagę różne czynniki, m.in.:

  • parametry techniczne pojazdu, czyli dane takie jak np. model, marka, pojemność silnika, rok produkcji, aktualny przebieg, liczba zabezpieczeń antykradzieżowych – każdy szczegół ma wpływ na ocenę ryzyka;
  • sposób użytkowania pojazdu, tj. miejsce parkowania (w garażu czy na publicznych parkingach przy autostradzie), planowany przebieg (im dłuższy, tym wyższe ryzyko wypadku), a także miejsce eksploatowania ciężarówki (drogi w Polsce czy także międzynarodowe);
  • informacje o kierowcy, czyli płeć, stan cywilny, zawód i miejsce zamieszkania – osoby z większym doświadczeniem, które mają dzieci i mieszkają w małym mieście, zazwyczaj powodują mniej wypadków niż młodzi single;
  • historia ubezpieczenia właściciela – brak szkód może sprawić, że towarzystwo chętnie obniży składkę i zaproponuje ubezpieczenie w atrakcyjnej cenie. 
Zobacz także  Jaką prędkość internetu wybrać?

Warto pamiętać, że każda firma inaczej ocenia ryzyko objęcia ochroną danego pojazdu. Dlatego bardzo ważne jest, aby porównać oferty OC w kilku różnych towarzystwach. Dzięki temu poznasz ceny polisy i z łatwością wybierzesz tę najtańszą. W ten sposób można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie! 

Ubezpieczenie ciężarówki czy całej floty – co wybrać?

Rozwijasz działalność i zamierzasz kupić nowe samochody ciężarowe? Zastanawiasz się, co zrobić z OC? Zakup osobnej polisy dla każdego auta to duży wydatek. Na szczęście wiele towarzystw oferuje właścicielom większej liczby ciężarówek możliwość zakupu ubezpieczenia flotowego, czyli zbiorczej polisy komunikacyjnej. 

W ramach umowy chronione są wszystkie auta jednocześnie. Dzięki temu nie trzeba kupować osobnych polis dla każdego pojazdu i pamiętać o terminie ich ważności. Jest to duże ułatwienie!

Ponadto ubezpieczenie flotowe jest zazwyczaj tańsze w przeliczeniu na jedno auto. Jednak żeby poznać jego dokładną cenę, powinieneś skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym. Niestety nie ma możliwości zakupu polisy na flotę przez internet.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony może się odbyć szybko i komfortowo. Wystarczy, że zgłosisz się do wybranego agenta, a pomoże Ci znaleźć idealną polisę.