Samochód jako środek trwały
Według ustawy o PIT środek trwały jest składnikiem majątku, którego przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok. Stanowi on własność lub współwłasność podatnika, został wytworzony we własnym zakresie lub nabyty, jest zdatny do użytku oraz używany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z powyższą definicją samochód firmowy jest środkiem trwałym. Powinien więc zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych i podlegać amortyzacji. Możliwe jest jednak użytkowanie prywatnego samochodu na firmę bez wpisywania go do ewidencji, o czym będzie mowa w dalszej części artykułu.
Amortyzacja samochodu firmowego
Amortyzacja samochodu służbowego to nic innego jak koszty związane ze stopniowym zużywaniem się pojazdu. Jeżeli wartość początkowa pojazdu (czyli cena kupna lub wartość rynkowa w przypadku nieodpłatnego nabycia) jest wyższa niż 10 000 złotych, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Podstawowa stawka dla samochodów osobowych wynosi 20% przez okres 5 lat.
Jeżeli natomiast wartość początkowa auta jest niższa niż 10 000 złotych, nie ma konieczności dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Zamiast tego możesz pominąć ewidencję środków trwałych i zaliczyć zakup samochodu do kosztów przychodów. Możesz również wprowadzić pojazd do ewidencji i zamortyzować go w całości w miesiącu oddania do użytkowania.
Samochód prywatny użytkowany służbowo
Do użytku firmowego możesz wykorzystać swój prywatny samochód, nie włączając go w majątek firmy. W takim wypadku w koszty firmy możesz ująć jedynie użytkowanie auta bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością. Prywatne wyjazdy i zużyte podczas nich paliwo nie może być więc wliczone w koszty firmowe.
Użytkując samochód na firmę, możesz wybrać jedną z 3 poniższych opcji.
- Wpisanie auta do ewidencji środków trwałych – w takim przypadku masz prawo do odliczenia 50% podatku VAT oraz 75% poniesionych kosztów z faktur.
- Niewpisywanie pojazdu do ewidencji środków trwałych – umożliwia to użytkowanie auta również w celach prywatnych. Jako właściciel firmy możesz odliczyć 50% podatku VAT oraz 20% poniesionych wydatków.
- Wyłącznie służbowe użytkowanie samochodu – ta opcja wiąże się ze zgłoszeniem auta do Urzędu Skarbowego i ewidencjonowaniem przebiegu pojazdu (inaczej kilometrówki). Możesz jednak odliczać 100% podatku VAT oraz całość wydatków eksploatacyjnych.
W tym miejscu pojawia się pytanie, co wchodzi w skład kosztów eksploatacyjnych? Są to między innymi wydatki związane z naprawami samochodu, usługami serwisowymi i przeglądami, a także opłaty parkingowe czy koszty paliwa.
Ważnym, obowiązkowym wydatkiem są także składki na ubezpieczenie samochodu. Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia OC. Wielu przedsiębiorców decyduje się ponadto na zakup dodatkowej polisy, takiej jak ubezpieczenie Assistance z Warta.pl, PZU czy innego ubezpieczyciela.
Czy samochód na leasing w firmie się opłaca?
Wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą decyduje się na leasing operacyjny lub finansowy. Zgodnie z ustawą o PIT, opłaty leasingowe można zaliczyć do kosztów podatkowych, jeżeli nie przekraczają one 150 tysięcy złotych. Sposób odliczania podatku VAT wygląda podobnie jak w przypadku samochodu prywatnego użytkowanego firmowo – jeżeli zamierzasz wykorzystywać auto jedynie służbowo, zarejestrujesz pojazd w Urzędzie Skarbowym i będziesz prowadzić ewidencję przebiegu, możesz odliczać 100% VAT od rat leasingowych oraz opłat związanych z użytkowaniem auta i umową leasingową. Jeśli natomiast samochód będzie Ci służył zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, masz prawo do odliczenia jedynie 50% VAT.
Użytkowanie samochodu w firmie na leasing często jest korzystnym posunięciem, gdyż dzięki stałej opłacie leasingowej możesz uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Ponadto umowa jest zawierana na czas określony i możliwe jest jej wypowiedzenie, jeżeli leasing przestanie Ci odpowiadać.
Jeżeli nurtują Cię pytania związane z szeroko pojętym użytkowaniem samochodu, sprawdź artykuły na blogu Warta.pl. Znajdziesz tam odpowiedzi na wiele istotnych kwestii dotyczących ubezpieczeń i nie tylko.
Artykuł sponsorowany
- Sposoby Sfinalizowania Floty Samochodowej Dla Firm
- Leasing – czy to rozwiązanie sprawdzi się w każdej firmie?
- Środki trwałe – od jakiej kwoty? Sprawdzamy przepisy
- Jak interpretować sytuację na rynku aut używanych?
- Jak zgłosić sprzedaż samochodu?