Flota samochodowa
W wielu firmach flota samochodowa jest sprawą niezbędną. Bywa, że bez odpowiednich pojazdów, wykonywanie codziennych obowiązków jest niemożliwe. Firmy, które posiadają już takową flotę, być może przymierzają się do jej wymiany. Inne, które zastanawiają się nad wprowadzeniem floty, zapewne rozważają sposób jej finansowania. Właśnie tym zajmiemy się w poradniku – sposobami finansowania floty samochodowej.
Jeżeli chcesz zdobyć więcej informacji na ten temat, przeczytaj ten poradnik!
Co nazywamy flotą samochodową
Definicja floty samochodowej jest całkiem prosta. Otóż uznaje się za nią grupę pojazdów, które są przeznaczone do różnego zastosowania. Do floty należą nie tylko samochody osobowe, ale także ciężarowe itp. Wyróżnić jeszcze można np. flotę autobusową.
Branże, które najczęściej wykorzystują floty samochodowe to:
- taksówkarska,
- transportowa.
Przyjmuje się, że flota pojazdów powinna zostać dobierana indywidualnie do polityki firmy. Podczas doboru uwzględnione powinny zostać wszelkie aspekty dotyczące potrzeb firmy. Takie podejście zapewni najefektowniejszy wybór. Ciekawostką, którą można przytoczyć, jest to, że flota pojazdów może także być nazywana jako tabor samochodowy.
Co wyróżnia flotę samochodów dostawczych
Flota samochodów dostawczych, jest równie popularna co osobowych. W tym przypadku istnieje podział ze względu na tabor silnikowy oraz bezsilnikowy. Otóż samochód ciężarowy, zwany potocznie ciężarówką składa się nie tylko z ciągnika siodłowego, ale również z naczepy.
Finansowanie floty samochodowej
Aktualnie można sfinansować flotę samochodową na kilka sposobów. Każdy sposób będzie się od siebie różnił. Różnice, jakie się pojawią, występować będą nie tylko pod względem kosztów – o tym przeczytasz poniżej!
Popularny leasing
Jest to pierwsza myśl wielu osób, które zastanawiają się nad sfinansowaniem floty pojazdów. Nic w tym dziwnego, gdyż leasing od dawna jest chętnie wybierany przez konsumentów. Przyjmuje się, że aktualnie na leasing decyduje się średnio od około 25-30% zainteresowanych. Być może wpływ na to miały wprowadzone w 2019 roku zmiany. Przedsiębiorca decydujący się na wzięcie samochodu w leasingu, zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, może odliczyć 50% naliczonego podatku VAT. Wskazana wartość pojazdu to 150 tys. złotych netto, dokładne koszty przedstawiają się następująco: 134 529 zł, powiększona o nieodliczoną część VAT – 15 471 złotych. Przedsiębiorca, który korzystać chce z samochodu jedynie w celu realizacji zadań związanych z prowadzoną działalnością, ma możliwość odliczenia 100% VAT. Co to oznacza? Otóż w tej chwilo 150 tys. zł., będzie kwotą netto. Aby wszystko mogło działać tak, jak należy, trzeba spełnić jeden warunek, a dokładnie prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, oraz zgłosić go do urzędu skarbowego.
Formalności związane z leasingiem nie są skomplikowane. Umowę zawiera się zazwyczaj na okres 3-4 lat, do 5 lat maksymalnie. Przy podpisywaniu umowy, deklaruje się średni roczny przebieg, jaki dany samochód będzie pokonywał. Następstwem tego jest również deklaracja całkowitego przebiegu auta wynikającego na koniec umowy. Należy mieć na uwadze, że często w umowach można spotkać się z adnotacją dotyczącą przekroczenia deklarowanych kilometrów. Wtedy, każdy dodatkowo przejechany kilometr będzie wiązał się z opłatami. W przypadku kiedy zajdzie sytuacja odwrotna i roczny przebieg okaże się mniejszy, aniżeli zadeklarowany, zazwyczaj nie ma przewidzianych zniżek z tego powodu.
Należy także mieć na uwadze ponadnormatywne zużycie pojazdu. Podczas zdawania samochodu na koniec umowy, samochód może być nieco bardziej wyeksploatowany, wówczas dalsze jego losy związane są z naprawą i poniesieniem dodatkowych kosztów.
Leasing dla firm
Rozróżniamy dwa rodzaje leasingu:
- Leasing operacyjny – polega na tym, że wszelkie koszty związane z amortyzacją pojazdu są po stronie leasingodawcy. Ponadto pojazd, zostanie własnością leasingobiorcy, jeżeli ten po upływie czasu trwania umowy zakupi go za określoną kwotę. Jeśli chodzi o podatek VAT, doliczany jest on do każdej comiesięcznej raty.
- Leasing finansowy – polega na tym, że koszty związane z amortyzacją pojazdu są po stronie leasingobiorcy. Po zakończonej umowie środek trwały, czyli samochód, staje się własnością leasingobiorcy. Podatek VAT natomiast opłacany jest z góry przy pierwszej racie.
Wady i zalety leasingu
Głównymi wadami są dodatkowe koszty, które przedsiębiorca może ponieść. Niekiedy też, leasingodawca może narzucić konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe, z którego klient będzie zmuszony skorzystać.
Jeżeli chodzi o zalety, można tutaj zaliczyć możliwość wykupienia samochodu po zakończonej umowie. Inną opcją jest możliwość wymiany auta na nowe i zawarcie tym samym nowej umowy leasingowej.
Wynajem
Kolejna opcja, dzięki której flota pojazdów może być sfinalizowana. Wynajem zyskuje coraz to większa popularność. Za sprawą wynajmu, pozyskać można pojazd z ograniczonym limitem kilometrów. Można jednak liczyć na możliwość skorzystania z innych, dodatkowych usług – co akurat jest dużym plusem.
Przedsiębiorstwo decydujące się na taką formę finansowania ma możliwość odliczenia podatku VAT w 100% wobec kosztów wynajmu, jak też niektórych usług z nim związanych. Sytuacja taka ma miejsce wtedy, kiedy zostaje prowadzona ewidencja związana z przebiegiem pojazdu, jak również dany pojazd zostanie zgłoszony do Urzędu Skarbowego na formularzu VAT-26. Ponadto samochód musi być wykorzystywany do celów służbowych zgodnie z regulaminem.
W razie niespełniania wszystkich powyższych warunków rozliczyć można 75% kosztów. Te, rozlicza się w formie podatku dochodowego.
Wynajem i jego rodzaje
Wyróżnić można trzy rodzaje wynajmu aut, oto one:
- Wynajem krótkoterminowy – zazwyczaj zawierany jest na okres krótszy niż 6 miesięcy,
- Wynajem średnioterminowy – zazwyczaj zawierany jest na okres pomiędzy 6, a 12 miesięcy,
- Wynajem długoterminowy – zazwyczaj zawierany jest na okres od 12 miesięcy wzwyż i właśnie ten rodzaj nadaje się do sfinansowania floty samochodowej dla firmy.
Full service leasing
Opcja usług dodatkowych, na które decyduje się wielu klientów korzystających z najmu długoterminowego. Otóż wyróżnić można takie usługi jak:
- serwis mechaniczny pojazdu,
- Assistance,
- ubezpieczenie,
- karty paliwowe
i inne.
Kredyt
Flota samochodowa może zostać sfinalizowana także w ten sposób. Aktualnie wiele banków oferuje możliwość skorzystania z atrakcyjnych kredytów samochodowych, co niejednokrotnie okazuje się korzystną opcją.
Zdarza się jednak, że rozwiązania te chociaż kuszące, mają swoje wady.
Jeżeli zdecydujemy się na kredyt, na dowolny cel i w ramach jego zakupimy auto, pojazd staje się automatycznie naszą własnością, natomiast w przypadku kredytu samochodowego, pojazd staje się współwłasnością banku – aż do czasu całkowitej spłaty kredytu.
Zakup za gotówkę
Zakup za gotówkę to ostatnia możliwość dzięki, której flota samochodowa może zostać sfinansowana. Okazuje się, że jest to jednak najmniej popularna forma ze wszystkich wymienionych. Głównym czynnikiem, który ma na to wpływ, jest duży spadek wartości pojazdu po jakimś czasie. Przyjmuje się, że na nowym aucie, średniej klasy, po przejechaniu około 100 tysięcy kilometrów, można stracić nawet do 45% jego wartości początkowej samochodu.
Samochody poleasingowe
Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli w grę wchodzą auta nie nowe, lecz poleasingowe. Wtedy cena, za taki pojazd jest odpowiednio niższa, a on sam może być w naprawdę dobrym stanie technicznym. Ciekawą ofertę aut poleasingowych możesz sprawdzić tutaj https://www.alphabet.com/pl-pl/samochody-poleasingowe .
Podsumowanie
Flota pojazdów może zostać sfinalizowana na różne sposoby. Jak widać, klient nie musi być ograniczony do jednego konkretnego. Należy jednak pamiętać, że każda forma finansowania niesie za sobą zalety i wady. Zatem decyzja, aby była najbardziej trafna, powinna być podyktowana głównie potrzebami firmy.
- Czym jest car fleet management?
- Flota firmowa – benzyna, diesel czy elektryk? Rozważenia i wskazówki
- Leasing – czy to rozwiązanie sprawdzi się w każdej firmie?
- Użytkowanie samochodu na firmę – co musisz wiedzieć?
- Monitoring GPS dla floty samochodowej