Terminowe wykonywanie przelewów to jedna z ważniejszych kwestii dla osób prowadzących biznes. Jeśli konto kontrahenta lub współpracownika  musi zostać zasilone do ostatniego dnia miesiąca, w grudniu trzeba się pośpieszyć. Zostało już niewiele czasu!

Osoby, którym zależy na tym, by wykonany przez nie przelew został zrealizowany do końca 2022 roku, mają czas tylko do piątku! Krajowa Izba Rozliczeniowa informuje, do kiedy zrobić przelew, by pieniądze dotarły przed Nowym rokiem. Liczy się każda się godzina, ponieważ 30 grudnia system Elixir obsłuży tylko dwie sesje rozliczeniowe.

Kiedy zrobić przelew, by pieniądze dotarły przed Nowym Rokiem?

W piątek 30 grudnia 2022 przypada ostatni dzień roboczy roku. Jeśli przelew ma w tym terminie dotrzeć na wskazane konto, należy wykonać go jak najszybciej. Inaczej pieniądze zostaną przelane dopiero 2 stycznia 2023, czyli już po Nowym Roku. Trzymanie się terminów jest ważne między innymi w przypadku opłacania rachunków czy rat kredytów. Każde spóźnienie wiąże się bowiem z naliczaniem odsetek.

Według informacji Krajowej Izby Rozliczeniowej, zarządzającej systemem Elixir, w piątek 30 grudnia odbędą się tylko dwie sesje rozliczeniowe – o godzinie 9:30 oraz 13:30. Osoby, które nie zdążą do tego czasu zlecić przelewu standardowego, muszą liczyć się ze sporym opóźnieniem w jego realizacji.

Działanie systemu obsługi rozliczeń Elixir

W Polsce przelewy są wykonywane dzięki systemowi rozliczeniowemu Elixir. Obsługuje on przelewy międzybankowe w złotówkach. Przelewy i polecenia zapłaty są realizowane od poniedziałku do piątku podczas trzech sesji:

  • godz. 9:30;
  • godz. 13:30;
  • godz. 16:00.

Wyjątek stanowi Wigilia (24 grudnia) oraz ostatni roboczy dzień roku. Właśnie dlatego osoby, którym zależy na tym, by przelew został zrealizowany jeszcze przed Nowym Rokiem, muszą pilnować terminów!

Przegapiłeś termin? Skorzystaj z tego rozwiązania!

Na szczęście w podbramkowych sytuacjach można skorzystać z systemu płatności natychmiastowych Express Elixir. Działa w trybie 24/7/365, więc również w weekendy oraz święta. To najlepsze wyjście dla osób, które zapomniały o terminowym zleceniu przelewu standardowego. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy nasz bank realizuje taką usługę, a jeśli tak, to w jakim zakresie. Większość placówek pobiera za to dodatkową opłatę.

Problemów z płatnościami nie będą miały za to osoby, które zlecają przelewy w euro. Dotyczy to zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. W piątek 30 grudnia system Euro Elixir będzie działał zgodnie ze swoim stałym harmonogramem.
Przypominamy zatem, kiedy zrobić przelew, by pieniądze dotarły przed Nowym Rokiem. Ostatecznym terminem jest 30 grudnia 2022, niedługo przed 13:30. Radzimy jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i złożyć dyspozycję jak najwcześniej.

Archiwum: grudzień 2022
przelew przed końcem roku