Prognozy cen gazu (2023) zapowiadają podwyżki za ogrzewanie. Ich przyczyną będzie podatek VAT, który wraz z końcem roku wraca do normalnej wysokości. Sprawdź wieści z rynku energetycznego i dowiedz się, jaka ma być maksymalna cena za gaz w 2023 r..
Prognozy cen gazu 2023 jasno wskazują, że gaz ziemny będzie droższy niż w roku ubiegłym. Kontraktowe ceny gazu w UE były aż czterokrotnie wyższe niż w roku ubiegłym (2021 r.) – wyniosły ponad 886 złotych za MWh. Chociaż polski rząd ogłosił zamrożenie cen gazu w 2023 r. na poziomie z 2022, koniec roku jest również końcem funkcjonowania tarczy antyinflacyjnej. Oznacza to wyższy VAT na gaz, a więc wzrost ceny ogrzewania.
Gaz ziemny a rekompensata dla osób o niskich dochodach
Wyliczenia Urzędu Regulacji Energetyki wskazują na duży wzrost cen gazu. To końcowi odbiorcy gazu ponoszą dodatkowe koszty i to oni mogą liczyć na zamrożenie ceny gazu na rynku. Co więcej, osoby o najniższych dochodach mogą ubiegać się o zwrot za wyższy VAT. Dodatek gazowy pozwoli odzyskać równowartość podatku.
Goldman Sachs przewiduje, że pierwszy kwartał 2023 r. sprowadzi spadek ceny gazu do poziomu 85 euro za MWh. Sama Komisja Europejska wydała rozporządzenie o ograniczeniu cen gazu z hubu TTF do 275 euro za MWh. Taka decyzja spowodowana jest zagrożeniem dostaw do Europy z powodu rzekomej kradzieży gazu przez Ukrainę. Według TGE (Towarowa Giełda Energii) kontraktowany gaz na rok 2023 to średnio 496 zł za MWh. Czytelników mogą zainteresować także prognozy cen węgla 2023 i ceny materiałów budowlanych. Prognozy 2023 w kwestii gazu są jednak tematem tego tekstu i wracamy do tego tematu.
Maksymalna cena gazu w 2023 roku a taryfy
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa poinformowała pod koniec listopada, że rząd pracuje nad projektem budżetowym. Zgodnie z nim możliwe będzie zamrożenie cen gazu ziemnego bez kryteriów dochodowych. Ustawa została już uchwalona przez Sejm, a teraz czeka na podpis prezydenta kończący proces legislacyjny. Zmiany cen w 2023 roku nie mogłyby przekroczyć pułapu, jaki osiągnęły ceny gazu w 2022 r. – 200, 17 złotych za MWh (megawatogodzina).
Dla kogo rząd zamierza zamrozić ceny gazu? Ma to dotyczyć takich odbiorców jak m.in.:
- gospodarstwa domowe i wspólnoty mieszkaniowe;
- organizacje pozarządowe;
- szkoły, przedszkola i żłobki;
- szpitale.
Dotąd obowiązywały taryfy na gaz. Jednocześnie do 30 czerwca tego roku sprzedawcy gazu mogli przedłożyć prezesowi URE do zatwierdzania taryfy obejmujące koszty zakupu gazu. Wzrost kosztów ponad zaplanowane sprzedawca mógłby odzyskać w kolejnych taryfach.
Prognozy cen gazu (2023) – ile zapłacimy za ogrzewanie gazowe?
Gwałtowne podwyżki cen gazu w Europie doprowadziły do powstania projektu na temat zamrożenia kosztów ogrzewania na poziomie z 2022 r. Takie rozwiązanie ochronne ma zapewnić stałe ceny gazu taryfowego bez względu na sytuację gospodarczą i kryzys surowcowy w UE. Trzeba jednak pamiętać, że wraz z początkiem 2023 r. przestaje obowiązywać tarcza antyinflacyjna. Oznacza to, że obniżony VAT na paliwa gazowe, prąd czy ciepło zastąpią standardowe stawki podatku. Co jeszcze warto wiedzieć w kontekście prognoz cen gazu 2023?
Wyliczenia Gazety Wyborczej pomagają zobrazować sobie skalę podwyżek gazu i energii elektrycznej. Obecnie za 1 kWh płacimy 23 grosze. W 2023 r. będzie to kwota w przedziale 27-82 groszy za kWh. Podwyżki cen paliw najmniej odczują osoby, które mają stosunkowo małe zużycie gazu – wykorzystują go jedynie do gotowania i podgrzewania wody. Największy wzrost cen zanotują odbiorcy, którzy ogrzewają gazem domy i mieszkania.
- Czy w Polsce może zabraknąć gazu? Niepokojąco niskie zapasy
- Inflacja w Niemczech – kwiecień 2023. Jakie są ceny u naszych zachodnich sąsiadów?
- Inflacja w Polsce – kwiecień 2023
- Ceny mieszkań – prognozy 2023 i trendy na 2023 rok według ekspertów
- Prognozy cen węgla 2024. Wydobycie węgla a cena tony węgla i ceny energii