Praca w domu jest marzeniem wielu osób. Jak jednak ją znaleźć? Jak dorobić w domu szybko, ale skutecznie? Poznaj rodzaje prac, jakie możesz wykonywać, nie opuszczając swojego mieszkania! Może okazać się, że będzie to twoje stabilne źródło dochodu.

W 2020 roku home office znacznie zyskał na popularności. Obecnie coraz więcej osób pracuje w ten sposób. To efekt coraz wygodniejszej komunikacji na odległość i szybko rozwijających się programów i platform, pozwalających na kontrolę pracownika po drugiej stronie kraju. 

Zarabiaj dodatkowe pieniądze lub pracuj na stałe, nie wychodząc ze swojego własnego mieszkania. To wygodny sposób na zarobek dla młodych matek czy osób, dla których poruszanie się jest problematyczne. Jednak tak naprawdę każdy domator będzie się doskonale czuł, pracując w swojej własnej przestrzeni.

Praca z domu nie jest dla każdego

Na samym początku warto sobie uświadomić, że praca z domu nie jest odpowiednia dla każdego. Po pierwsze, aby móc tak zarabiać, będziesz potrzebował przestrzeni, w której się wyciszysz. Może to być biuro, ale tak naprawdę wystarczy ci własny ciepły kącik. Jednak, jeśli w twoim domu są cały czas przeszkadzające ci osoby, może to być zdecydowanie trudniejsze. 

Praca w domu wymaga też sporej dawki samodyscypliny. Być może nie będzie wiązała się ze wstawaniem o konkretnej godzinie, jednak zwykle będziesz miał terminy, których nie będziesz mógł przekraczać. Dlatego, jeśli masz tendencje do zapominania o obowiązkach i bezustannie ktoś musi cię kontrolować, nie będzie to odpowiedni wybór dla ciebie.

Zobacz także  Umowa zlecenie a ciąża

Jaka praca w domu? Głównie czynności biurowe

To, czy taki tryb pracy jest dla ciebie, zależy także od twoich kompetencji twardych. Są zawody, w których praca zdalna po prostu nie jest możliwa bądź też jest bardzo utrudniona. 

Jaka praca w domu jest możliwa? Przede wszystkim są to prace typowo biurowe. Może to więc być korekta tekstów, tłumaczenia, copywriting czy np. segregowanie bądź uzupełnianie dokumentów. Każdą z tych prac możesz wykonywać zarówno dorywczo, jak i znaleźć stałych klientów, aby w pełni się z tego utrzymywać. Możesz również projektować grafiki i wypełniać ankiety. Jeśli interesuje cię branża IT, to również i w niej znajdziesz oferty pracy w domu.

Jak znaleźć pracę z domu? Szukaj i pytaj

Praca w domu zwykle polega na przyjmowaniu zleceń. Oczywiście może zdarzyć się, że jakaś firma przyjmie cię na stałe. Jednak, gdy to ma być tylko sposób na prosty dorobek, musisz nastawić się na pracę jako freelancer. 

Jak znaleźć pracę z domu? Najlepiej zacznij od poszukiwania ogłoszeń na mediach społecznościowych, forach czy portalach z ogłoszeniami o pracę. Możesz także skorzystać z portali stworzonych dla freelancerów. Tam będziesz mógł się zgłaszać. Często osób szukających zleceń jest wiele i prawdopodobnie nie od razu będziesz wybierany, ale zawsze warto próbować!

Praca dodatkowa z domu jako bloger

Jeśli możesz pozwolić sobie na powolny rozwój swojej działalności i nie zależy ci na natychmiastowym zdobyciu pieniędzy, możesz spróbować też swoich sił jako bloger czy youtuber. To może być zarówno droga do sławy, jak i po prostu stabilnego zarobku. 

Najpierw jednak musisz mieć jakąś wartość, którą chcesz się podzielić z innymi. Może na co dzień zarabiasz jako specjalista od motoryzacji i chcesz się dzielić tajnikami zawodu? Albo uwielbiasz modę bądź fascynuje cię kultura? Spróbuj swoich sił, załóż darmowego bloga bądź kanał na Youtube i po prostu zacznij tworzyć. Taka praca w domu może być na początku wspaniałym hobby.

Zobacz także  Jakie świadczenia socjalne przysługują pracownikom? Poznaj Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych

Praca w domu – oferty wymagają specjalistycznego sprzętu?

Nie musisz martwić się o to, że, pracując w domu, będziesz musiał posiadać specjalistyczny sprzęt. Zazwyczaj wystarczy ci komputer z dostępem do internetu. Może jednak okazać się, że przydatne będą także konkretne programy, które będziesz musiał zakupić. 

Im bardziej specjalistyczne będzie twoje zajęcie, tym więcej może pojawić się wymagań. Na przykład, niektóre programy będą wymagały mocnego procesora czy karty graficznej i, jeśli nie będziesz mieć odpowiedniego sprzętu, po prostu będziesz musiał w niego zainwestować. Zarabianie jako freelancer zwykle wiąże się z własnym dostępem do miejsc i środków, które pozwolą ci na wygodną pracę w domu.

Praca dodatkowa w domu – ile można zarobić?

Jak w przypadku każdej pracy, tak i w tym wszystko zależy od tego, jak wiele będziesz pracować i jakie stawki obowiązują w zawodzie. Weź pod uwagę, że jako freelancer często samodzielnie wybierasz godziny pracy i zarobek zależy też od tego, jak szybko pracujesz. Na przykład, jedną grafikę dla klienta możesz wykonywać przez 20 minut albo godzinę. W takiej sytuacji najważniejsze jest to, aby przy pracy dodatkowej w domu znaleźć odpowiedni balans. Na samym początku musisz jednak nastawić się na niskie stawki, które mogą nawet nie osiągać minimalnej płacy krajowej.

Praca chałupnicza traci na popularności?

W sieci bez problemu znajdziesz oferty, które wcale nie polegają na siedzeniu przed komputerem. Chałupnictwo jest lubiane przede wszystkim przez osoby dobre w pracach manualnych Możesz zająć się składaniem kopert czy długopisów albo szydełkowaniem czy tworzeniem drobnych ozdób. 

Praca w domu często jest też wybierana przez osoby utalentowane w krawiectwie, które np. własnoręcznie szyją drobne dodatki do ubrań. To może okazać się dobrym sposobem na start z własną firmą bądź też na dorobienie np. w trakcie studiów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że te najłatwiejsze prace chałupnicze powoli tracą na znaczeniu.

Zobacz także  Umowa na czas określony a ciąża

Praca dorywcza w domu – uważaj na oszustów!

Niestety, praca w domu może wiązać się z tym, że zostaniesz ofiarą oszustwa. Dlatego najlepiej bardzo uważaj na to, jakich zleceniodawców sobie wybierasz. Po pierwsze, zawsze sprawdzaj opinię o obcych osobach, które oferują ci pracę. Jeśli znalazłeś ogłoszenie na grupie na mediach społecznościowych czy forach internetowych, najlepiej sprawdź, czy ta osoba pisała już jakieś posty i czy są opinię na jej temat. Praca dorywcza w domu wymaga od ciebie ostrożności i ograniczonego zaufania, przynajmniej na początku.

Jak zarobić pieniądze w domu? To coraz łatwiejsze

Kompetentne osoby, które będą wykonywać swoją pracę rzetelnie i na czas, są bardzo pożądane. Początki zwykle bywają trudne, jednak dzięki internetowi znalezienie takiej pracy jest po prostu coraz to łatwiejsze. Po prostu staraj się szukać ciekawych ogłoszeń i wykonuj wszystkie zlecenia, dając z siebie 100%. W efekcie bez problemu zaczniesz zarabiać, pracując w czterech ścianach. Nie zapominaj, że musisz dbać o swoją reputację i zawsze wywiązywać się z umów, a ewentualne konflikty rozwiązywać w profesjonalny sposób. To niezwykle ważne, gdy pracuje się jako freelancer.

Praca w domu to bardzo wygodne rozwiązanie. Nie dla każdego się jednak sprawdzi. Może obejmować wiele zawodów. Teraz już wiesz, jak jej szukać i na co zwrócić uwagę.

praca w domu