Praca chałupnicza znana jest już od dziesiątek lat. Początkowo chałupnicy zajmowali się składaniem długopisów i zabawek. Obecnie ich zajęcie mocno ewoluowało. Interesuje cię, na czym polegają prace chałupnicze? Zapoznaj się z tym przewodnikiem!
Praca chałupnicza wykonywana w domu to dobry sposób na zarobek dla młodych rodziców oraz opiekunów osób niepełnosprawnych. Dzięki niemu nie muszą rezygnować z codziennych obowiązków, aby móc nieco podreperować domowy budżet. Sprawdź, czym są prace chałupnicze, jakich ofert pracy możesz się spodziewać oraz na co zwrócić uwagę, żeby nie dać się oszukać!
Praca chałupnicza – co to jest i na czym polega?
Chałupnictwem nazywa się pracę wykonywaną z domu, związaną z drobną wytwórczością, rzemieślnictwem i czasowością. W pracy chałupniczej nie praktykuje się zawierania umów długoterminowych. Tutaj funkcjonują umowy zlecenia oraz o dzieło.
Chałupnictwo z dowozem do domu to praca nakładcza. Osoba zatrudniona wytwarza określone produkty z surowców zapewnionych przez pracodawcę. Ten nie określa czasu i miejsca pracy, ale wymaga wykonania pracy w określonym rodzaju i zakończenia jej w wymaganym terminie.
Jaką pracę chałupniczą można wykonywać w domu?
Ofert na prace chałupnicze jest naprawdę wiele. Wpisanie odpowiedniej frazy w wyszukiwarce skutkuje pojawieniem się szeregu ogłoszeń. Wśród najczęściej powtarzających się zajęć możesz znaleźć:
- składanie długopisów;
- sklejanie kopert;
- składanie ozdób świątecznych;
- składanie zabawek;
- tworzenie biżuterii;
- składanie kartonów;
- opakowywanie ulotek;
- ręczne malowanie szklanych drobiazgów;
- szycie;
- składanie żabek do pościeli;
- pakowanie rajstop;
- lutowanie;
- tworzenie rękodzieła;
- wypełnianie ankiet;
- wypełnianie wniosków.
Praca w domu – chałupnictwo nowym sposobem na wyzysk. Jak nie dać się oszukać?
Niestety, istnieje szereg zagrożeń, jakie może nieść ze sobą praca w domu. Chałupnicza kaucja, którą zwykle opłaca się pracodawcy, często nie zostaje zwrócona. W tej sytuacji zleceniodawca dostarcza do ciebie surowce i pobiera za nie określoną sumę pieniędzy. Następnie nie chce odebrać gotowych produktów, sugerując, że sami powinniśmy postarać się je sprzedać.
Wypełnianie wniosków często kończy się koniecznością założenia kilku kont bankowych, a następnie propagowaniem ich zakładania wśród znajomych. Podobnie ma się sytuacja z ankietami.
W związku z powtarzającymi się oszustwami, na jakie narażone są osoby wykonujące prace chałupnicze, poleca się zachować szczególną ostrożność. Każdorazowo, przed przyjęciem zlecenia, należy sprawdzić, czy firma wystawiająca ogłoszenie figuruje w odpowiednich rejestrach – posiada numer REGON lub NIP.
Dodatkowo, pamiętaj o jasno określonych zasadach współpracy. Powinna się cechować nimi każda praca w domu. Chałupnictwo winno być unormowane pisemnym potwierdzeniem współpracy.
Dla kogo chałupnictwo z dowozem do domu będzie dobrym rozwiązaniem?
Chałupnictwo z dowozem do domu to zajęcie, które zazwyczaj nie wymaga posiadania szczególnych kwalifikacji czy umiejętności. Z tego względu, praca chalupnicza przeznaczona jest praktycznie dla wszystkich zainteresowanych nią osób.
Istnieje szerokie grono potencjalnych pracowników, które interesuje praca w domu. Chałupnicza praca to rozwiązanie dla:
- młodych rodziców;
- uczniów;
- studentów;
- osób starszych;
- osób z niepełnosprawnościami;
- opiekunów osób niesamodzielnych.
Nieokreślony czas pracy i dowolność miejsca jej wykonywania dają dużą swobodę dysponowania własnym czasem. Chałupnictwo to zajęcie, które pozwoli podreperować domowy budżet. Pracę tego rodzaju można traktować jako dodatkowe lub podstawowe źródło dochodu.
Chałupnictwo – co to znaczy dla domowego budżetu?
Odpowiedź na pytanie, ile można zarobić podczas wykonywania pracy chałupniczej, nie jest oczywista. Poziom wynagrodzenia będzie zależny od:
- poziomu skomplikowania powierzonego zajęcia;
- czasu poświęconego na wykonanie pracy;
- rodzaju zlecenia;
- pracodawcy.
Przeglądając dostępne ogłoszenia, można wydedukować, że średnie zarobki wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Pracodawcy zapewniają, że przy dużym zaangażowaniu udaje się zarobić nawet kilka tysięcy złotych.
Najwyżej płatne są oferty z zakresu tak zwanego chałupnictwa nowoczesnego. Polega ono najczęściej na prowadzeniu akcji marketingowych, działań promocyjnych lub nadzorowaniu poprawności działania reklamowych stron internetowych. Najmniej opłacalne wydaje się być składanie długopisów i adresowanie kopert.
Praca chałupnicza – poznaj jej wady oraz zalety!
Głównymi atutami chałupniczej pracy w domu są:
- elastyczny czas pracy;
- możliwość jej wykonywania z domu.
Dodatkowo, nie są wymagane odpowiednie wykształcenie, kompetencje ani umiejętności. Doświadczenie również rzadko jest sprawdzane przez zleceniodawców.
Wśród niepodważalnych wad pracy w domu – chałupnictwa – można wymienić:
- konieczność utrzymania samodyscypliny;
- niskie zarobki;
- brak nadzoru i wsparcia;
- rodzaj stosowanych umów;
- częste oszustwa.
Chałupnictwo z dowozem do domu – gdzie szukać ofert pewnej pracy?
Praca chałupnicza powinna być wykonywana jedynie dla sprawdzonych pracodawców. Na rynku funkcjonuje wielu oszustów, którzy czyhają na naiwnych. Z tego względu, najlepszą drogą do pozyskania zatrudnienia jest polecenie od znajomego. Ten powinien znać pracodawcę. Jeśli nie masz w swoim otoczeniu nikogo takiego, poszukaj wśród anonsów płatnych. Istnieje wówczas wysokie prawdopodobieństwo, że serwis prezentujący ogłoszenie zweryfikował wcześniej pracodawcę.
Praca chałupnicza – podsumowanie
Chałupnictwo z dowozem do domu ma charakter nakładczy. Zleceniodawca dostarcza pracownikowi materiały niezbędne do wytworzenia produktu końcowego i określa termin jego odbioru. Nie ingeruje natomiast w czas i miejsce wykonywania zleconego zadania. W związku z powyższym, chałupnictwo jest dobrym rozwiązaniem dla osób o niewielkiej mobilności
- Praca w domu – jak ją znaleźć i dla kogo będzie odpowiednia?
- Umowa o pracę a umowa zlecenie
- Umowa zlecenie a ciąża
- Home office w pigułce, czyli zalety i wyzwania pracy z domu. Praca zdalna nie kończy się wraz z pandemią
- Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy. Co mówi o tym Kodeks pracy?