Freelancer to zawód, którego definicja jest w gruncie rzeczy naprawdę szeroka. Nie chodzi tu o to, co robi, a raczej, w jaki sposób to robi. Dowiedz się, jak zostać freelancerem i poznaj wady i zalety takiej pracy.
Jak zostać freelancerem? To wcale nie jest aż tak trudne. Ale, choć ten zawód to dla wielu osób marzenie, nie każdy sprawdzi się w tej roli. Jakie obowiązki i prawa ma freelancer w Polsce i kto w ogóle może nim zostać? O co chodzi z budowaniem prywatnej marki? Tego musisz się dowiedzieć, aby uprawiać freelancing.
Freelancer – kto to? Poznaj ten zawód
Freelancer – kto to jest? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta. Freelancer jest osobą, która pracuje poprzez wykonywanie zleceń dla różnych firm. Może robić to na umowę zlecenie bądź też posiadać własną, jednoosobową firmę. Taka osoba jest swoim własnym szefem i sama decyduje, ile oraz kiedy będzie pracować. Może przy tym wykonywać wiele czynności, w tym np.:
- pisać artykuły;
- tworzyć grafiki;
- zajmować się dokumentacją w przedsiębiorstwach;
- tworzyć fotografie.
Freelancing dotyczy najczęściej dziedzin artystycznych. Dlaczego? Zwykle firmy nie potrzebują zatrudniać takich pracowników na etat. Z tego powodu korzystają z usług specjalistów, ale tylko jednorazowo, gdy jest to potrzebne. Na przykład, niewielka firma modowa będzie wynajmować fotografa oraz copywritera, gdy na swojej stronie będzie publikować najnowszą kolekcję ubrań.
Freelancing – czemu jest coraz popularniejszy?
Jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się, że freelancer to niezbyt stabilny zawód, którym mogą się zajmować tylko naprawdę dobrze sytuowane osoby. Dziś ulega to zmianie. Wysokie koszty zatrudnienia pracowników sprawiają, że praca freelancera jest naprawdę doceniana. Często przedsiębiorstwa właśnie w ten sposób współpracują z twórcami.
Praca na zasadzie B2B zwykle jest znacznie bardziej opłacalna, także dla większych firm. Obniża koszty zatrudnienia, jednocześnie zmniejszając ilość papierkowej roboty. W takiej sytuacji to freelancer wystawia fakturę, którą jego prawodawca po prostu opłaca.
Jak zostać freelancerem? To nie takie trudne
Praca jako freelancer nie jest możliwa w każdym zawodzie. Na przykład, sklepikarz raczej nie będzie w stanie pracować w taki sposób. Dotyczy to także lekarzy czy weterynarzy, którzy niemal zawsze są zatrudnieni na zasadzie umowy o pracę. Jednak, mimo tego, coraz więcej zawodów pozwala na pracę w tej formie.
Freelancer musi przede wszystkim być w stanie wykonać usługi dla klienta indywidualnego bądź firmy. Aby móc to zrobić, musi założyć własne przedsiębiorstwo, a następnie znaleźć klientów. To drugie jest niestety najtrudniejsze. Stworzenie bazy osób i firm zainteresowanych twoimi usługami może zająć długie lata. Z tego powodu taką pracę najlepiej zaczynać w czasie studiów bądź powoli budować bazę klientów, rezygnując stopniowo z pracy wykonywanej na co dzień.
Freelancer to usługi, a nie produkty
Warto wiedzieć, że chociaż słowo freelancer jest dość pojemne, nie mieści wszystkich przedsiębiorców. Jest związane przede wszystkim z wykonywaniem usług, a nie tworzeniem produktów. Dlatego też nie będziesz freelancerem, jeśli np. własnoręcznie tworzysz biżuterię bądź kosmetyki.
Jednak już osoby wykonujące zawód fryzjera bądź makijażysty mogą być freelancerami. Ponadto, freelancer buduje markę osobistą. Jeśli więc przedsiębiorca zaczyna przyjmować inne osoby i ma pod sobą większą grupę osób zatrudnionych, nie będzie już nazywany freelancerem.
Różnica – freelancer a umowa B2B
Freelancer to nie to samo, co osoba zatrudniona na umowę B2B, chociaż są to dość zbliżone do siebie sytuacje. Główna różnica polega jednak na możliwości zrezygnowania ze zleceń. Freelancer może je przyjąć, ale także w każdej chwili jest w stanie się z nich wycofać. Z kolei, jeśli pracujesz na umowę B2B, to koniecznie musisz wywiązywać się ze zleceń twojego pracodawcy.
Oto przykład – jesteś fotografem, który specjalizuje się w wykonywaniu zdjęć portretowych. Jeśli jesteś freelancerem i twój stały klient prosi cię o wykonanie takiego zadania, ale masz zbyt dużo pracy, możesz odmówić. W przypadku umowy B2B i tak musisz wykonać fotografie. W końcu zgodziłeś się na to, podpisując umowę! Dlatego tak ważne jest, abyś dokładnie czytał warunki współpracy z klientem.
Freelancer – dla kogo jest ten zawód?
Freelancer to zawód nie dla każdego! Sprawdzi się przede wszystkim, jeśli jesteś osobą zorganizowaną, która potrafi dobrze zarządzać swoim czasem. Ponadto, to dobra praca dla osób stabilnych emocjonalnie, które dobrze radzą sobie ze stresem, zwłaszcza z tym związanym z finansami.
Jeśli masz dużo obaw i nie wiesz, czy poradzisz sobie na naprawdę trudnym rynku, najlepiej zacznij od pracy na etacie i stopniowo bierz pojedyncze zlecenia. Jeśli taka forma będzie ci odpowiadała, wtedy możesz pomyśleć nad tym, aby pracować tak na pełnym etacie. W innym przypadku może okazać się, że szybko się wypalisz bądź skończą ci się oszczędności niezbędne na początku rozwoju biznesu.
Freelancer w Polsce. Jak założyć firmę?
Aby legalnie pracować jako freelancer w Polsce, będziesz musiał koniecznie założyć swoją własną firmę. Jeśli nie znasz się na tym, skorzystaj z usług osób, które specjalizują się w załatwianiu tych formalności. W gruncie rzeczy nie jest to jednak aż tak trudne.
Na początku będziesz musiał wybrać formę swojej działalności oraz sposób jej opodatkowania. Dopiero wtedy możesz założyć przedsiębiorstwo, wybierając odpowiednie kody PKD i rejestrując ją poprzez wypełnienie wniosku CEIDG-1. Ważne będzie także wybranie biura rachunkowego, które zajmie się rozliczeniami. Na koniec warto zadbać o własne konto bankowe oraz o reklamę działalności.
Praca freelancera – jak znaleźć pierwszych klientów?
Znalezienie klientów na samym początku może być trudne. Dlatego freelancer powinien korzystać ze wszystkich dostępnych dla niego środków. Nie bój się więc ogłaszać! Bądź dostępny na forach internetowych i udzielaj się w grupach w mediach społecznościowych. Sprawdź, czy w twojej branży są dostępne strony zrzeszające takie osoby. Korzystaj też z portali sprzedażowych, zwłaszcza lokalnych. Dzięki temu będziesz mógł nawiązać pierwsze współprace. To może być trudny i monotonny proces, ale zobaczysz, że z czasem się opłaci.
Praca jako freelancer – zajmij się marketingiem
Freelancer musi także zadbać o to, by jego wizytówka w sieci była widoczna i przyciągała wzrok. Z tego powodu bardzo ważne jest założenie własnej strony internetowej. Ta może być bardzo prosta. Ważne jednak, aby wyglądała profesjonalnie i była wygodna w obsłudze, także na sprzęcie elektronicznym. Zadbaj o swoje zdjęcie, na którym będziesz wyglądać profesjonalnie. Możesz także zacząć prowadzić konta w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziesz mógł zaprezentować swoją wiedzę i trafić do szerokiego grona odbiorców.
Freelancer musi dbać o swój własny rozwój
Jako freelancer jesteś także przedsiębiorcą. Musisz więc koniecznie zacząć dbać o swój rozwój. Rynek nie jest łaskawy dla osób, które cały czas tkwią tym samym punkcie. Z tego powodu zawsze śledź portale i prasę branżową. Bierz udział w szkoleniach, którymi będziesz mógł się chwalić. Te nie muszą dotyczyć tylko twojego zawodu! Wiedza z zakresu zarządzania finansami, czy marketingu internetowego również będzie bardzo przydatna, chyba że wolisz zatrudniać do tego zewnętrzną firmę. Praca jako freelancer jest często zdecydowanie bardziej wymagająca niż ta na etacie.
Praca jako freelancer wymaga asertywności
Warto sobie uświadomić, że praca freelancera wymaga zarówno wysokich umiejętności komunikacyjnych, jak i asertywności z twojej strony. Dlaczego? Tylko wtedy będziesz mógł bez problemu znaleźć klienta! Osoba, która zamówi u ciebie usługi, musi czuć się dobrze w twoim towarzystwie. Ważne jednak jest to, abyś – jako profesjonalista – miał również własne zdanie i potrafił je wyrażać. Na przykład, jeśli twój klient chce wykonania zlecenia w sposób niepoprawny, możesz go grzecznie, ale stanowczo poprawić, wskazując mu rozwiązanie, które sprawdzi się lepiej. Nie zapominaj, że to ty jesteś w tym przypadku profesjonalistą!
Nie martw się! Jako freelancer nie jesteś sam. W ten sposób w Polsce pracuje ok. 2,5 mln osób. Dlatego też zawsze znajdziesz ludzi, którzy będą mogli pomóc ci w razie problemów lub odpowiedzą na twoje pytania. Choć to praca dość wymagająca, to bycie swoim własnym szefem ma naprawdę wiele zalet i warto się nad tym zastanowić. Nawet, jeśli to miałoby być tylko twoje dodatkowe zajęcie.
- Kompetencje miękkie – definicje. Jak rozwijać i wykorzystywać swoje umiejętności?
- Merchandising w teorii i praktyce – wiedza o skutecznej ekspozycji towarów
- Business Model Canvas – najpopularniejszy szablon modelu biznesowego
- Efekt halo, czyli efekt aureoli? Jak wykorzystać go w biznesie?
- Metoda lean startup