Obowiązek rozliczenia rocznego mają nie tylko osoby pracujące na etacie lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Jeśli jesteś inwestorem giełdowym, powinieneś złożyć PIT-38 i zapłacić podatek od giełdy, czyli zysków kapitałowych.
Podatki wielu osobom spędzają sen z powiek, a kwestie płatności i kontakt z Urzędem Skarbowym to powód do stresu. Jednak w ostatnich latach cała procedura składania zeznania podatkowego została znacznie uproszczona. Można to zrobić, akceptując lub odrzucając i wprowadzając zmiany, w gotowym pliku na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jeśli nie zainteresujesz się kwestią swojego zeznania rocznego i nie wypełnisz samodzielnie formularza, nie musisz się o nic martwić. Po upływie terminu zeznanie jest wysyłane automatycznie. Możesz jedynie oczekiwać na informację o ewentualnej nadpłacie lub niedopłacie podatku dochodowego. Czym jest podatek od giełdy i ile wynosi? Jak prawidłowo go rozliczyć? Sprawdź!
Czym jest podatek dochodowy?
PIT, czyli Personal Income Tax to podatek dochodowy od osób fizycznych. To należność, którą musi uregulować każda osoba osiągająca dochody podlegające opodatkowaniu. Na koniec każdego roku należy wypełnić deklarację podatkową i uregulować ewentualne niedopłaty, można także uzyskać zwrot podatku. Taka sytuacja ma miejsce, gdy suma zaliczek na podatek dochodowy pobieranych w ciągu roku była większa niż podatek wyliczony przez Urząd Skarbowy. Wybór rodzaju formularza PIT jest uzależniony przede wszystkim od typu dochodów i formy opodatkowania. Obecnie dopełnienie wszystkich formalności jest bardzo proste, gdyż cała procedura odbywa się w formie online. Wystarczy zalogować się na stornie Ministerstwa Finansów i zatwierdzić dane.
Formularze PIT – jaki wybrać?
Jeśli chodzi o złożenie rocznego zeznania podatkowego, do wyboru jest kilka podstawowych formularzy:
- PIT-37 jest jednym z najpowszechniejszych formularzy. Dotyczy osób, które uzyskują przychód wyłącznie poprzez płatników na podstawie umów o pracę lub umów cywilnoprawnych;
- PIT-36 wypełniają osoby uzyskujące przychód na przykład z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej rozliczające się na podstawie skali podatkowej;
- PIT-36L wypełniają osoby uzyskujące przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej rozliczające się na podstawie podatku liniowego;
- PIT-28 wypełniają osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych;
- PIT-38 wypełniają osoby, które uzyskały przychód z inwestycji lub oszczędności – obejmuje m.in. podatek od giełdy;
- PIT-39 wypełniają osoby, które uzyskały przychód z prywatnego zbycia nieruchomości lub realizacji praw związanych z nieruchomościami.
Jeśli masz wątpliwości, który formularz powinieneś wypełnić, możesz skorzystać z pomocy księgowego.
Czym jest podatek od giełdy?
Zastanawiasz się, czym jest podatek od giełdy? To tak zwany podatek Belki. Musi go zapłacić każdy inwestor, który w ubiegłym roku podatkowym przynajmniej raz sprzedał jakikolwiek instrument finansowy lub otrzymał dywidendę w formie brutto. Obliczenie podatku nie powinno przysparzać dużych problemów. Wystarczy prawidłowo wypełnić PIT-38.
Warto również wspomnieć o tym, że musisz złożyć formularz PIT-38 niezależnie od tego, czy osiągnąłeś zysk, czy stratę. Każda z tych transakcji powinna być zgłoszona do Urzędu Skarbowego. Podatkowi od giełdy podlegają:
- odsetki z lokat i kont oszczędnościowych,
- przychody z tytułu wypłaconej dywidendy,
- przychody z tytułu zbycia akcji,
- przychody z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych,
- przychody z tytułu zbycia instrumentów pochodnych.
Każdy podatnik, który w wybrany sposób pomnaża swój kapitał, musi przekazać część uzyskanych pieniędzy na rzecz państwa. Właśnie po to został stworzony podatek Belki.
Ile wynosi podatek od giełdy?
Właściwie najważniejszą kwestią jest stawka podatku od giełdy, która wynosi 19%. To stawka stała, a zarówno obliczenie podatku, jak i dopełnienie wszelkich formalności jest bardzo proste. Nie ma znaczenia, ile dokładnie zarobiłeś. W przypadku tej daniny nie ma żadnych ulg, odliczeń, progów i kwot wolnych. W związku z tym nie ma się nad czym głowić, choć oczywiście, jeśli nie jesteś pewny, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Możesz zwrócić się do księgowego, aby pomógł ci uporać się z podatkami.
Jak rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?
Chcesz wiedzieć, jak rozliczać podatek od giełdy? Przede wszystkim powinieneś otrzymać PIT-8C od biura maklerskiego. Jeśli chodzi o składanie deklaracji podatkowej, warto zrobić to po prostu przez internet. Wtedy nie musisz ręcznie uzupełniać żadnych rubryk. Taka opcja jest nie tylko dużo łatwiejsza, ale także zmniejsza ryzyko pomyłki. Wszystko możesz załatwić, logując się na stronę Ministerstwa Finansów. Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy osiągnąłeś zysk, czy poniosłeś stratę, powinieneś się z tego rozliczyć. Oczywiście, jeśli poniosłeś stratę, nie będziesz musiał płacić podatku, jednak trzeba to zgłosić do Urzędu Skarbowego.
Kiedy należy rozliczyć podatek od zysków kapitałowych?
Jeśli w ubiegłym roku podatkowy uzyskałeś przychód z inwestycji lub oszczędności, jesteś zobowiązany do opłacenia tak zwanego podatku od giełdy. W 2022 roku masz obowiązek złożyć PIT-38 do 2 maja 2022 roku.
Wszelkie kwestie związane z podatkami mogą przyprawiać o zawrót głowy, szczególnie gdy nie do końca orientujesz się we wszystkich przepisach. Podatek od giełdy wynosi 19% i jest obowiązkowy, jeśli uzyskasz przychód z inwestycji. Na koniec roku podatkowego konieczne jest złożenie formularza PIT-38, który wypełnia się na podstawie formularza PIT-8C. Obecnie można wszystko sprawnie załatwić przez internet, dlatego cała procedura nie powinna nikomu sprawić problemu. Warto pilnować terminów spłaty należności i kontrolować wszystkie swoje zobowiązania. Jeśli kwestie podatkowe nie są dla ciebie jasne, możesz skorzystać z usług księgowego.
- Jak wystawić i rozliczyć PIT-11? Praktyczny poradnik
- Kiedy i jak złożyć PIT-38? Jak wygląda druk i jak się rozliczać? Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tym formularzu!
- Kiedy złożyć zeznanie podatkowe PIT-36? Jak wygląda formularz deklaracji PIT-36 i co warto o nim wiedzieć?
- Podatek Belki – ile wynosi i kogo dotyczy? Wszystko, co musisz wiedzieć!
- Podatek CIT 2024 – wszystko, co powinien o nim wiedzieć właściciel firmy