Według badań statystycznych płatności kartą stanowią ponad 50% wszystkich operacji gotówkowych. Jednakże nadal ponad 25% społeczeństwa przechowuje w domach znaczne środki finansowe w gotówce, by móc później wykorzystać je podczas transakcji. Niestety, płatności kartą nadal nie we wszystkich miejscach są możliwe. W szczególności dotyczy to małych, osiedlowych sklepów, gdzie wynajęcie terminala płatniczego jest nieopłacalne, ponieważ opłaty za pojedynczą płatność kartą są zbyt wysokie w porównaniu do kwot wydawanych przez klientów podczas zakupów. Warto wiedzieć, że użytkowanie kart płatniczych jako środka płatności może przynieść wiele korzyści.

Zarządzanie budżetem domowym

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie podlega żadnym wątpliwościom twierdzenie, że zarządzanie ogólnym budżetem domowym jest trudne. Niby wystarczy jedynie wiedzieć, jak mądrze zarządzać dochodami. Jednak te często rozchodzą się jak świeże bułeczki, a pod koniec miesiąca jesteśmy ,,pod kreską”. Nauka odpowiedniego zarządzania budżetem domowym jest żmudna i wymaga od nas wielu lat doświadczenia. Jednak istnieje kilka sposobów na to, by ja przyśpieszyć i planować racjonalnie swoje wydatki. Jednym z nich są audiobooki biznesowedzięki którym możemy odmienić nasze postrzeganie pieniądza oraz odpowiednio rozłożyć swoje wydatki, uwzględniając w tym stałe, comiesięczne opłaty, jak i te zmienne.

Koniec pieniądza papierowego?

Ciekawym zjawiskiem, o którym wspomina się coraz częściej, jest zakończenie ery pieniądza papierowego. Karty płatnicze, zbliżeniowe, kredytowe czy opłaty za pomocą telefonu, mogą niedługo stać się jedynymi środkami płatniczymi. Jeśli chcemy bardziej zagłębić się w ten temat, warto oddać się słuchowisku koniec pieniądza papierowego audiobook.

Zobacz także  Deprecjacja – poznaj znaczenie tego słowa!

Karty płatnicze kredytowe

Coraz więcej osób korzysta z kredytowych kart płatniczych. Niekiedy zmusza nas do tego nasza sytuacja finansowa, jednak w wielu przypadkach jest to po prostu wygodne. Banki często oferują karty kredytowe jako dopełnienie umów kredytowych czy innych korzystnych ofert. Wypłacanie z nich gotówki jest całkowicie bezproduktywne. Natomiast przy korzystaniu z plastiku, możemy liczyć na wiele korzyści.

Polska bankowość coraz częściej oferuje specjalne oferty rabatowe, wskutek których możemy zaoszczędzić określoną kwotę. Ponadto pojawiają się programy lojalnościowe, pozwalające na zbieranie punktów, które w późniejszym czasie można wymienić na pieniądze bądź nagrody.

Karty zbliżeniowe

Właściwie wszystkie banki posiadają w swojej ofercie karty zbliżeniowe. Wydawane są one do każdego rachunku bankowego, z którego pobierane są pieniądze przy dokonaniu płatności kartą. Płatności kartami zbliżeniowymi skracają czas realizowania drobnych zakupów, ponieważ możemy nimi płacić bez konieczności wpisywania PIN’u na terminalu, do określonej kwoty. Pamiętajmy, że przed korzystaniem z kart zbliżeniowych, warto zapoznać się z metodami poprawnego zabezpieczenia zarówno rachunku bankowego, jak i samej karty.

Cashbak, promocje, rabaty

Wykorzystując karty płatnicze jako środek płatności, możemy zaoszczędzić na zakupach korzystając z rabatów bądź promocji. Coraz większa ilość banków oferuje również cashback, czyli częściowy zwrot wydatków, które zostały zrealizowane za pomocą plastiku. Zwrot może dotyczyć również z góry określonych wydatków czy zakupów konkretnych przedmiotów. Cashback czasem obejmuje wszystkie wydatki z naszego rachunku bankowego. W tym przypadku zwrot jest wyliczany jako procent wszystkich płatności wykonanych za pomocą karty.

Płacenie kartą za granicą

Jeśli wybraliśmy się na zagraniczne wakacje, a w naszych portfelach brak lokalnej gotówki, zawsze korzystniejszym rozwiązaniem jest płatność kartą niż wymiana pieniędzy w kantorze lotniskowym. Warto mieć na uwadze, że zwykła karta debetowa, prowadzona w polskiej walucie również pozwala na takie płatności. Przykładem może być opłata za hotel na słonecznych Malediwach. Jeśli doba hotelowa dla dwojga kosztuje 50 euro, to płacąc kartą w PLN, dodatkowo musimy opłacić koszty przewalutowania (najczęściej jest to około 5%). W tym przypadku doba w najpiękniejszym miejscu na ziemi będzie nas kosztować około 242 zł. Natomiast jeśli opłacimy nocleg gotówką zakupioną na lotnisku, będzie to wydatek około 265 zł (przy założeniu 15% spread’u). Różnica w wysokości to 23 zł, które możemy przeznaczyć na dobry deser, chwile przed wylotem do domu.

Zobacz także  Kurs franka. Prognozy [cnt-year] a kurs CHF do PLN – co mówią eksperci?

Płatność gotówką – wady i zalety

Pomimo wielu zalet płatności kartą, istnieją osoby, które płacą gotówką i nie mają zamiaru z niej zrezygnować. Najczęściej wskazywaną zaletą takich płatności, jest posiadanie większej kontroli nad budżetem domowym. To dlatego, że fizycznie jesteśmy w stanie zauważyć, ile w rzeczywistości mamy pieniędzy, a widok znikających papierków z portfela, potrafi zastopować nas podczas zakupów. Ponadto, terminale płatnicze jak każde inne urządzenia elektryczne, niekiedy ulegają awarii. W czasie jej trwania nie możemy opłacić swoich zakupów. Stąd też dobrym rozwiązaniem może być noszenie przy sobie niewielkiej sumy gotówki w papierze.

Jedną z największych wad gotówki jest fakt, że możemy łatwo ją zgubić, a odzyskanie jej w tym przypadku jest praktycznie zerowe. Prócz tego wszystkie płatności wykonane w ten sposób nie budują nam historii kredytowej, która jest niezwykle potrzebna do uzyskania kredytu, np. hipotecznego.

płacić kartą czy gotówką