Cash back to wyraz zmieniającego się świata i jeszcze większe ułatwienie w systemach płatności. Przydaje się w przypadku, gdy masz przy sobie tylko kartę, a musisz akurat zapłacić gotówką. Sprawdź w artykule, na czym polega system cash back!

Karty bankowe oraz kredytowe to obecnie najwygodniejsze metody zapłaty za usługi i towary w większości miejsc. Wiele osób nie nosi ze sobą gotówki lub ma jej przy sobie bardzo mało. Może się to jednak okazać zgubne w sytuacji, kiedy w sklepie nie ma terminala. Nie jest to problem, jeśli w okolicy znajduje się bankomat i możesz bez przeszkód wypłacić pieniądze. Niestety – nie zawsze masz ten komfort. Na ratunek przychodzi wówczas cash back. Ta wygodna usługa może niejednokrotnie uratować zakupy, więc warto dowiedzieć się o niej więcej.

Cash back – co to za metoda płatności?

Co to cash back? To usługa, która umożliwia wypłatę gotówki podczas dokonywania zakupów. Możesz jej dokonać niezależnie od tego, ile płacisz za zakupy. Jaką kwotę możesz wypłacić? To zależy od możliwości danego punktu. Pieniądze są wypłacane wyłącznie w wyniku transakcji kartą, a fundusze – ściągane z konta. 

Usługą często myloną z cash back jest tzw. money back. Podobna nazwa oznacza jednak zupełnie inną operację. Polega ona na zwrocie części kosztów transakcji przez bank.

Jak działa cash back i czy różni się od standardowej płatności?

Zastanawiasz się, jak działa cash back? Usługa cash back nie wymaga żadnej rejestracji ani aktywacji przed skorzystaniem z niej. Wystarczy zgłosić taką chęć kasjerowi podczas dokonywania zakupów. Koniecznie powiedz o tym przed zakończeniem płatności

Wypłacona kwota może być dowolna, łącznie z groszami. Cash back różni się tym od bankomatu, w którym wypłaca się wyłącznie banknoty, i to często nie wszystkie. Po określeniu kwoty, kasjer nabija ją, dodając do zakupów. Następnie musisz zbliżyć lub włożyć kartę do terminala. 

Niektóre placówki wymagają podpisania specjalnego wydruku z potwierdzeniem wydania pieniędzy. Kasjer wypłaca określoną sumę i transakcja się kończy.

W jakich sklepach jest realizowana usługa cash back?

Niestety, nie każdy sklep oferuje wypłacanie pieniędzy tą drogą. Nowe punkty cash back pojawiają się jednak coraz szybciej. Są to, najczęściej, popularne sieci, które łatwo znaleźć w całej Polsce. Na początku 2020 roku NBP poinformował o 333 000 miejsc, gdzie można wypłacić gotówkę. Takie miejsce rozpoznasz dzięki specjalnej naklejce lub plakietce z logo MasterCard Cashback na drzwiach lub przy kasie.

Cash back i karta bankowa a dodatkowe płatności

Jak się ma kwestia wypłaty cash back i karty bankowej do nadprogramowych płatności? Pobieranie opłat w związku z usługą cash back jest ustalane indywidualnie przez bank. Nie ma w tej kwestii żadnych odgórnych regulacji. W wielu przypadkach za pobranie pieniędzy nie nalicza się żadnych dodatkowych kosztów, a jeśli już są, to niezbyt wysokie. Mogą wynieść od 50 gr do 2 zł lub przyjąć formę kilku procent od wypłacanej kwoty.

Jednorazową kwotą, jaką można wypłacić na kartę Visa, jest 300 zł. MasterCard oferuje maksymalny limit 500 zł. Jeśli chodzi o częstotliwość korzystania z usługi, to nie ma tutaj ograniczeń.

Jakie są korzyści ze stosowania cash back?

Korzystanie z usługi cash back ma wiele zalet. Wśród korzyści należy wymienić:

  • oszczędność czasu – nie musisz szukać bankomatu i wypłacać pieniędzy, ponieważ robisz to bezpośrednio przy kasie;
  • bezpieczeństwo – do wypłaty trzeba podać kod PIN, a czasami także podpisać dokument, więc chroni to przed nieautoryzowanym użyciem;
  • wygoda – sklep umożliwiający wypłatę gotówki można znaleźć praktycznie na każdym rogu, a bankomatów nie jest aż tak dużo;
  • w większości przypadków brak opłat – usługa jest zazwyczaj darmowa, więc można z niej korzystać bez obaw o stan konta.

Czy cash back  ma jakieś wady?

Jak każda metoda, tak samo cash back ma pewne wady. Przede wszystkim, aby wypłacić pieniądze, musisz dokonać najpierw transakcji. Mimo że sama wypłata nie jest opodatkowana, to wymaga uprzedniego zakupu. Oprócz tego, niektóre sklepy mogą nakładać na usługę ograniczenia, takie jak konieczność nabycia towarów za określoną kwotę. 

Cash back to wygodna usługa, którą warto znać. Umożliwia wypłatę podczas zakupów, przez co nie musisz szukać bankomatu. Ma jednak pewne ograniczenia, których musisz być świadomy.

Archiwum: grudzień 2021
cash back