PKD szkolenia umieszcza w sekcji dotyczącej edukacji. Czym jednak w ogóle jest PKD? Jak wygląda podział w jego ramach? Jakie placówki edukacyjne mogą zostać zarejestrowane według wykazu? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
PKD i szkolenia to kwestie ściśle ze sobą związane.Branża szkoleniowa jest bowiem obłożona tymi samymi wymaganiami dotyczącymi rejestracji w poszczególnych spisach, co wszystkie inne gałęzie biznesu. Aby jednak wiedzieć, jak organizacja szkoleń ma się do PKD, trzeba wyjaśnić, czym jest ów spis. Polska Klasyfikacja Działalności to rejestr, dzięki któremu możesz stosunkowo łatwo odnaleźć interesujące cię firmy.
Są one pogrupowane według rodzaju działalności, co ułatwia sprawę. Dzięki PKD szkolenia można zatem znaleźć dużo łatwiej niż bez tego typu spisu. Jak wyglądają kwestie formalne związane z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? Odpowiadamy!
Po co jest kod PKD szkolenia, skoro istnieją inne ewidencje?
Numery, takie jak REGON, NIP czy KRS, mają za zadanie przede wszystkim informować poszczególne urzędy o istnieniu danej firmy. Są one też konieczne przy spisywaniu różnego rodzaju umów jako niezbędne dane każdego przedsiębiorstwa.
W PKD szkolenia są zaś wyszczególnione jako jedna grupa. Umożliwiają one znalezienie odpowiedniej placówki i przyporządkowanie jej do odpowiedniej branży. To zaś gwarantuje, że wszelkie podmioty, które będą przeglądać klasyfikację, z pewnością znajdą twoje przedsiębiorstwo i będą mogły skorzystać z jego usług.
PKD organizacja szkoleń – jak może pomóc wpis w rejestrze?
Jeśli wpiszesz firmę do PKD, następne podmioty będą w stanie o łatwiej dowiedzieć się o jej istnieniu. Szukanie jej za pomocą KRS lub innego numeru może być uciążliwe, ponieważ to dość długie serie cyfr. Dodatkowo, nie zawsze są to dane, które można znaleźć. W PKD szkolenia są jasno wyszczególnione, a sam kod składa się zaledwie z kilku znaków, które łatwo zapamiętać.
Oprócz tego rejestr grupuje wszystkie przedsiębiorstwa z jednej branży, więc od razu ułatwione są poszukiwania odpowiedniego podmiotu. Klasyfikacja nie jest zatem kolejnym niepotrzebnym wpisem, ale czymś, co faktycznie może pomóc osobom prowadzącym własny biznes.
Firma szkoleniowa – PKD możesz ustalić na różne sposoby
Każdy przedsiębiorca powinien samodzielnie oznaczyć to, w jakiej kategorii mieści się prowadzona przez niego działalność. Poszczególne kategorie są szczegółowo opisane, więc nie powinno to stanowić problemu.
Gdy w PKD szkolenia lub inny rodzaj działalności jest zbyt trudny do ustalenia, możesz sprawdzić specjalną wyszukiwarkę kodów. Jeśli nawet to nie pomaga, można napisać pismo do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Możesz je wysłać e-mailem lub pocztą, a we wniosku powinien się znaleźć dokładny opis profilu działalności. Urzędnicy mają na odpowiedź 30 dni, choć w szczególnych przypadkach czas oczekiwania może wynieść do 60 dni.
Jak zakwalifikowana jest działalność szkoleniowa w PKD?
W PKD szkolenia są traktowane jako „pozaszkolne formy edukacji”. Jest to jedyny (85.) dział w ramach sekcji P „edukacja”. W grupach można znaleźć różne formy edukacji. Nauka domu i w specjalnej placówce edukacyjnej także jest uwzględniona.
Warto też zaznaczyć, że w sekcji znajdują się nie tylko szkoły podstawowe, średnie i wyższe, lecz również te działające poza tradycyjnym systemem edukacji. Mogą to być na przykład szkoły językowe z ofertą skierowaną do szerokiej grupy odbiorców. Oprócz tego warto też wymienić różnego rodzaju placówki sportowe czy artystyczne, o których wspominamy poniżej. PKD szkoleń to kod 85.59.B.
Szkolnictwo a PKD szkolenia – czy to ta sama grupa?
Szkolnictwo jest w tej samej sekcji, co szkolenia, czyli P, jednak w innych grupach. Według PKD szkolenia i poszczególne etapy edukacji są podzielone na osobne kategorie, ponieważ dzięki temu da się lepiej odróżnić charakter placówki. Dział 85 sekcji P, czyli edukacji obejmuje:
- ośrodki wychowania przedszkolnego – 85.1;
- szkoły podstawowe – 85.2;
- szkoły ponadpodstawowe – szkoły ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe – 85.3;
- szkoły policealne oraz wyższe różnych stopni i cykli nauki w formie stacjonarnej i zaocznej – 85.4;
- pozaszkolne forme edukacji, w tym szkolenia, związane z rozwijaniem własnych zainteresowań, rozwojem wiedzy, umiejętności, kwalifikacji zawodowych i doskonaleniem zawodowym – 85.5;
- działalność wspomagająca edukację – 85.6.
Szkolenia – jakie PKD mają pozaszkolne formy edukacji?
Pozaszkolne formy edukacji o numerze PKD 85.5. są kontynuacją edukacji ogólnej, branżowej lub zawodowej. Mogą służyć rozwijaniu zainteresowań lub poszerzaniu wiedzy, umiejętności i kwalifikacji potrzebnych do danego zawodu. Według PKD szkolenia specjalistyczne znajdują się obok obozów oraz kursów oferujących indywidualny tok nauczania z danej dziedziny.
Oprócz tego pozaszkolne metody mogą obejmować formy sportowe. Można wymienić tutaj naukę pływania, jazdy konnej, sztuk walki, jogi, a nawet gry w karty (np. w brydża).
PKD – szkolenia i inna działalność wspomagająca edukację
Szkolenia z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej wchodzą w skład pozostałych pozaszkolnych form edukacji o numerze PKB 85.59.B. Ta podklasa sekcji P działu 85 obejmuje także, między innymi:
- kursy komputerowe;
- kursy wyrównawcze;
- ośrodki przygotowujące do egzaminów zawodowych;
- nauka religii.
W tej grupie widnieją ponadto szkoły przetrwania, kursy szybkiego czytania i pierwszej pomocy oraz wszelkie inne aktywności związane z szeroko pojętą edukacją.
W PKD szkolenia zostały uznane za jedną z części wchodzących w skład sekcji P, czyli edukacji. Oprócz działalności szkoleniowej można tam znaleźć też szkolnictwo i wszelką inną działalność edukacyjną.
- PKD fizjoterapia – co to oznacza i czy Polska Klasyfikacja Działalności reguluje ten obszar?
- PKD kosmetyka – co to oznacza? Poznaj kod PKD salonów kosmetycznych i miejsce branży beauty w Polskiej Klasyfikacji Działalności
- PKD a działalność prawnicza – co wchodzi w skład rejestru? Jak są wydzielone poszczególne zawodów prawniczych?
- PKD taxi – poznaj klasyfikację działalności taksówek osobowych
- PKD transport – miejsce w klasyfikacji. Kod PKD transportu ludzi i towarów