Nest Bank to dynamicznie rozwijający się podmiot działający w polskim sektorze bankowym. Warto jednak – oprócz prezentowanej przez tę instytucję oferty – dowiedzieć się również, jak zorganizowane są w Nest Bank sesje wychodzące i przychodzące.

Nest Bank to stosunkowo młoda marka na polskim rynku usług finansowym. Powstała ona w październiku 2016 roku jako efekt połączenia następujących podmiotów: BIZ Bank oraz Bank Smart. Choć nie tak rozpoznawalny, jak najwięksi gracze na polskim rynku bankowym (w grupie tej znajdują się m.in. instytucje z wieloletnią tradycją, tj. PKO BP czy Pekao S.A.), opisywany podmiot także jest włączony w system ELIXIR. System ten reguluje, w jakich godzinach mają odbywać się – także w Nest Banku – sesje wychodzące.

ELIXIR – co to takiego?

Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości istota opisywanego systemu jest dość prosta. Sposób działania tego mechanizmu powinny zrozumieć również osoby, które nie są zawodowo związane z ekonomią/finansami. ELIXIR to System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej, w ramach którego przelewy realizowane są w kilku (zazwyczaj trzech) sesjach w każdym dniu roboczym.

To wprowadzone w 1994 roku rozwiązanie było konieczne, ponieważ klienci banków składają dyspozycje przelewów właściwie przez cały dzień. Ich sprawa realizacja w czasie rzeczywistym byłoby bardzo poważnym wyzwaniom. Zadanie jest jednak znacznie ułatwione właśnie dzięki funkcjonowaniu systemu ELIXIR, który zakłada faktyczne księgowanie przelewów międzybankowych w następujących godzinach:

  • przedział czasowy 9:30 – 11:00 w ramach pierwszej, porannej sesji rozrachunkowej,
  • przedział czasowy 13:30 – 15:00 podczas drugiej, popołudniowej sesji rozrachunkowej,
  • przedział czasowy 16:00 – 17:30 w trakcie trzeciej, wieczornej sesji rozrachunkowej.

Generalnie, sesje przelewów ELIXIR odbywają się w trakcie dni roboczych, tzn. od poniedziałku do piątku. Jeśli klient złożył dyspozycję przelewu w godzinach wieczornych, w sobotę, niedzielę lub dzień ustawowo wolny od pracy (w 2022 roku są to na przykład święta przypadające na 15 sierpnia, 1 oraz 11 listopada) – transakcja z tego tytułu zostanie faktycznie rozliczona dopiero podczas pierwszej sesji ELIXIR w następnym, najbliższym dniu roboczym.

Nest Bank – sesje wychodzące i przychodzące. Co warto wiedzieć?

Wyżej przedstawiony harmonogram sesji ELIXIR to rozwiązanie modelowe. W rzeczywistości godziny księgowych w poszczególnych bankach mogą się między sobą różnić. Zazwyczaj są o różnice na poziomie kilkunastu minut, aczkolwiek w niektórych przypadkach jest to nawet około godziny. Wynika to z kilku przyczyn, a jedną z nich stanowią kwestie techniczne.

W przypadku Nest Bank sesje wychodzące w ramach systemu ELIXIR organizowane są w następujących godzinach w ciągu jednego dnia roboczego:

  • I sesja rozliczeniowa – do godziny 8:00;
  • II sesja rozliczeniowa – do godziny 12:00;
  • III sesja rozliczeniowa – do godziny 14:30.

Dzięki temu klienci Nest Banku mogą odpowiednio zaplanować swoje płatności. Jest to ważne np. w sytuacji, gdy na przelew pilnie oczekują dostawcy towarów i pracownicy (w przypadku klientów prowadzących działalność biznesową) oraz członkowie rodziny.

Oprócz tego ważne są również sesje przychodzące – używając harmonogramu rozliczeń możemy dowiedzieć się, kiedy na koncie zostanie zaksięgowana np. zapłata wynagrodzenia przez pracodawcę. Sesje przychodzące w Nest Banku są zorganizowane w następujący sposób:

  • I sesja – do godziny 10:30;
  • II sesja – do godziny 14:15;
  • III sesja – do godziny 17:00.

Więcej informacji na ten temat (są one na bieżąco aktualizowane) można znaleźć na stronie internetowej Nest Banku.

Archiwum: październik 2022
nest bank sesje wychodzące