Zmiany 2022

Program priorytetowy Moja woda 2022 – czy będzie nabór? Czy można skorzystać z alternatywnej dotacji?


Ocena

Program Moja woda cieszył się dużym zainteresowaniem w latach 2020 i 2021. Mimo tego rząd nie planuje naboru wniosków w 2022 roku. Czy będzie coś w zamian popularnego programu?

Program Moja woda powstał w celu ochrony zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych, a także zwiększenie wykorzystania deszczówki i wody roztopowej. Odbyły się już dwie edycje programu w roku 2020 i 2021. Choć cały program dofinansowania przewidziany był do 2024 roku, rząd postanowił nie przeznaczać funduszu na III edycję. Dlaczego? Czym jest program Moja woda i czy będzie dla niego jakaś alternatywa?

Program Moja woda – dla kogo dotacja?

O dotacje na zbieranie wody deszczowej w poprzednich latach mogły ubiegać się osoby fizyczne, mające prawo własności do nieruchomości, na której znajdował się dom jednorodzinny. Beneficjent programu powinien stworzyć instalację (zakup, montaż), pozwalającą na zatrzymanie i wykorzystanie deszczówki i wody roztopowej.

Dotacja obejmowała zakup, montaż i uruchomienie instalacji, takich jak:

  • przewody odprowadzające wodę z rynien, wpustów do zbiornika naziemnego i zbiornika podziemnego otwartego lub zamkniętego;
  • instalacja rozsączająca, zbiorniki retencyjne;
  • instalacje, służące do nawadniania lub innego wykorzystania wody opadowej i roztopowej.

Aby otrzymać bezzwrotną dotację, przygotowana instalacja powinna być sprawna przez minimum 3 lata od daty podpisania protokołu odbioru przez beneficjenta i wykonawcę. Z programu nie mogły korzystać osoby, których celem było wykorzystanie deszczówki w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej.

Jakie dopłaty przyznawano za zbieranie deszczówki i wody roztopowej?

W pierwszej edycji budżet na inwestycję, związaną z programem Moja woda wyniósł 100 mln złotych. W edycji II wnioskodawcom przyznano łącznie budżet 160 ml złotych. Chcąc złożyć wniosek, trzeba było go dostarczyć do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które podpisywały umowy z poszczególnymi osobami.

Złożenie wniosku o dotację pozwoliło wielu osobom otrzymać nawet do 80% kosztów kwalifikowanych poniesionych przez inwestora po 1 czerwca 2020 roku jednak maksymalnie 5 tys. złotych. W założeniu całego programu finansowanie mogło otrzymać ponad 20 tys. gospodarstw domowych.

Program priorytetowy Moja woda 2022 – składanie wniosków o dofinansowanie

WFOŚiGW miało w założeniu prowadzić nabór wniosków w trybie ciągłym. Termin końcowy podpisywania umów z beneficjentami został wyznaczony na 3 czerwca 2024 r. Wypłaty świadczeń mają trwać natomiast do 31 grudnia 2024 roku. Wypełniony wniosek można złożyć w wersji elektronicznej. Dokument dostępny jest jako aktywny pdf na stronie GWD (Generator Wniosków o Dofinansowanie). Przed złożeniem wniosku konieczne będzie założenie portalu beneficjenta. Do podpisania dokumentu potrzebny będzie podpis elektroniczny. Osoby, które takiego podpisu nie mają, mogą zanieść wydrukowany wniosek do najbliższej siedziby Funduszy. Wnioskodawca zobowiązany jest do wykonania dokumentacji fotograficznej stanu aktualnego nieruchomości oraz posesji, na której ma odbyć się montaż przydomowych instalacji. Dokumenty należy dołączyć do wniosku.

Moja woda 2022 – czy będzie nowy nabór?

Według informacji przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w roku 2022 nie będzie nowego naboru wniosków do programu. Planowana jest jedynie wypłata zobowiązań osobom zakwalifikowanym do dotacji w poprzednich dwóch edycjach programu. Czy jest więc jakaś alternatywa dla programu? Dobrą opcją jest sprawdzenie programów gminnych. Po nagłym zakończeniu naboru wniosków 10 czerwca 2021 roku niektóre miejscowości uruchomiły własne przedsięwzięcia. Oczywiście warunki dofinansowania w takich przypadkach mogą się znacznie różnić. Jedną z takich opcji jest gliwicki program gromadzenia deszczówki Mój Deszcz, który umożliwia uzyskanie nawet 4 tys. złotych jednorazowego dofinansowania. Na ten program miasto przeznaczyło 500 tyś złotych ze środków zaplanowanych w Planie Adaptacji Miasta Gliwice do zmian klimatu.

Programy gminne przygotowane jako alternatywa dla programu Moja woda 2022

Złap deszczówkę z Lublina

Wnioski o dotację można składać od 8 kwietnia 2022 roku. Mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet do70% kosztów kwalifikowanych, w łącznej kwocie do 5 tys. złotych na jedną nieruchomość. Limit środków wynosi 150 tys. zł. Dotacja przyznawana jest na różne inwestycje związane z wykorzystaniem retencjonowanych wód opadowych. Może to być budowa ogrodu deszczowego, studni chłonnej oraz innych instalacji zatrzymujących deszczówkę. Finanse mogą zostać przyznane także na modernizację konstrukcji już istniejącej. Wnioski mogą składać właściciele i osoby, posiadające inny tytuł prawny do nieruchomości na terenie Lublina.

Program Łapmy Deszcz w Nowych Skalmierzycach

Nabór wniosków odbywał się w dniach 15 kwietnia – 2 maja 2022 roku lub do wyczerpania środków. W ramach programu można było otrzymać wsparcie w wysokości 2000 złotych na jedną osobę. Dotacja obejmowała zakup i montaż zbiorników naziemnych oraz podziemnych zbiorników do nawadniania/wykorzystania wód opadowych i roztopowych.

Dlaczego warto tworzyć inwestycje związane z retencją wody?

Już kilkuminutowy deszcz spadający z niewielkiego dachu może dostarczyć nawet 70 litrów wody opadowej. Zainwestowanie w instalacje, które będą gromadzić deszczówkę, może mieć dużą korzyść ekonomiczną. Okazuje się, że takie konstrukcje mogą przynieść nawet 50% oszczędności wody płynącej z wodociągów. Deszczówka może zostać wykorzystana między innymi do podlewania roślin, ale też do stworzenia oczka wodnego, jak również zastosowana w instalacjach domowych. Oczywiście należy mieć na uwadze, że woda deszczowa nie nadaje się do picia, dlatego lepiej wykorzystywać ją do innych celów niż przygotowywanie posiłków.

Do czego można wykorzystać deszczówkę i wody roztopowe?

Najczęściej deszczówka wykorzystywana jest do podlewania roślin ogrodowych oraz trawników. Jest to jednak tylko jeden ze sposobów zagospodarowania wody pochodzącej z deszczu lub roztopów. Ze względu na to, że woda deszczowa to woda miękka, można ją wykorzystać do mycia różnego rodzaju przedmiotów, np. drzwi, samochodu, posadzek. Taką wodę można zbierać również do domowych instalacji, np. do pralki ( w przypadku instalacji z udziałem pompy i filtra). Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ miękka woda umożliwia zmniejszenie wykorzystania proszku do prania i płynu zmiękczającego, co daje kolejne oszczędności. Zmniejsza się także ryzyko awarii pralki, ponieważ miękka woda nie powoduje odkładania się kamienia. Wodą z deszczy i roztopów można dodawać także do spłuczki w toalecie.

Program Moja woda 2022 – podsumowanie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będzie przeprowadzał naboru w sprawie programu Moja woda w 2022 roku. Realizowane będą tylko dotacje, których wnioski były rozpatrzone w II poprzednich edycjach programu. Osoby zainteresowane dofinansowaniem mogą jednak sprawdzić programy lokalne. Niektóre gminy zdecydowały się bowiem na udzielanie dotacji na poziomie samorządowym. W zależności od miejsca i rodzaju programu warunki uzyskania finansowania, jak również jego wysokość, mogą się różnić.


Zobacz też:
Subskrybuj MagazynPrzedsiebiorcy.pl
google news
Avatar photo
418 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zmiany 2022

Niedziele handlowe grudzień 2022 – czy 11 grudnia sklepy będą otwarte?

Zmiany 2022

Kodeks pracy 2022 – wprowadzone i planowane przez Radę Ministrów zmiany dla pracowników

Zmiany 2022

Koniec umowy a L4 w 2022 roku – prawo pracy o zasiłku chorobowym po rozwiązaniu umowy o pracę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *