Czym jest leasing i jak działa?
Leasing to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy leasingobiorcą a finansującym, czyli firmą leasingową. Oddaje ona przedsiębiorcy do dyspozycji środek trwały, z którego może on korzystać na ustalonych warunkach – w zamian za regularne opłacanie rat leasingowych. Przez cały okres umowy formalnym właścicielem środka trwałego jest leasingodawca.
Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje leasingu – operacyjny i finansowy (kapitałowy). Leasing operacyjny powinien zostać zawarty na czas odpowiadający minimum 40% normatywnego okresu amortyzacji. Umowa na leasing samochodu osobowego powinna trwać co najmniej 2 lata. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingobiorca może wykupić przedmiot na korzystnych warunkach. Ma też możliwość jego zwrotu firmie leasingowej i zawarcia umowy na finansowanie nowego środka trwałego.
Leasing finansowy może natomiast zostać zawarty na dowolny czas ustalony przez obie strony. Przedsiębiorca od razu po odebraniu środka trwałego zyskuje prawo wpisania go do majątku swojej firmy. Wykup w tym przypadku nie zachodzi, ponieważ przedmiot automatycznie staje się własnością leasingobiorcy po zakończeniu umowy.
Jakie przedmioty można wziąć w leasing?
Za pomocą leasingu można sfinansować różnego rodzaju środki trwałe, zarówno nowe, jak i używane. Firmy leasingowe przygotowują oferty kierowane dla przedsiębiorstw z różnych branż, w tym produkcyjnej, budowlanej, transportowej czy rolnej. Najpopularniejszy jest leasing samochodów – do wyboru są zarówno pojazdy osobowe, dostawcze, jak i ciężarowe różnych marek. Istnieje także możliwość sfinansowania różnych urządzeń i maszyn, np. przemysłowych, rolniczych, medycznych czy sprzętu informatycznego. Przedmiotem leasingu mogą być także mniej popularne przedmioty, np. rowery, skutery lub panele fotowoltaiczne.
Dostępność leasingu dla firm
Leasing jest znacznie łatwiej dostępną formą finansowania w porównaniu do kredytu. Większość firm leasingowych udziela go przedsiębiorcom, którzy działają na rynku od minimum 6 miesięcy. Warunku tego nie muszą spełniać startupy działające w innowacyjnych branżach – dla nich dostępna jest oferta leasingu już od pierwszego dnia prowadzenia działalności. Z finansowania leasingiem może skorzystać zarówno mała firma zarejestrowana jako jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i większe podmioty, działające jako spółki prawa handlowego. Nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca jest płatnikiem podatku VAT czy nievatowcem.
Popularne środki trwałe zazwyczaj można wziąć w leasing przy zastosowaniu uproszczonej procedury weryfikacji zdolności leasingowej. W takim przypadku finansujący nie analizuje szczegółowo sytuacji finansowej wnioskodawcy ani jego historii kredytowej. Wystarczy przedstawić dokumenty rejestrowe swojej firmy oraz pisemne oświadczenie o osiągniętych przychodach. Dzięki temu można niezwłocznie otrzymać środek trwały do dyspozycji – bez czasochłonnych formalności.
Leasing pozwoli uniknąć zamrażania kapitału
Przedmiot w leasingu można otrzymać nawet przy zerowym wkładzie własnym. Przedsiębiorca nie musi więc zamrażać jednorazowo sporych środków, lecz rozkłada płatność na wiele mniejszych rat, regulowanych ze swoich bieżących przychodów. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla nowych firm, które nie dysponują dużym kapitałem i potrzebują pieniędzy na rozwój biznesu. Leasing nie obniża ich zdolności kredytowej, dlatego nie ogranicza możliwości sfinansowania innych inwestycji kredytem. Przedsiębiorcy o stabilnej sytuacji finansowej mogą zdecydować się na wpłacenie wysokiej opłaty wstępnej, dzięki czemu będą uiszczać niższe raty.
Korzystny wykup
Każdy przedsiębiorca może odnieść korzyść z leasingu, polegającą na możliwości wykupu przedmiotu na atrakcyjnych warunkach po zakończeniu umowy. Pozwala to w dalszym ciągu korzystać z leasingowanego środka trwałego w swoje firmie, bez ryzyka przestoju w produkcji czy świadczeniu usług. Leasing umożliwia również zwrócenie przedmiotu firmie leasingowej – jest to opcja zalecana zwłaszcza przedsiębiorcom, którzy nie chcą tracić czasu na poszukiwanie nowego nabywcy. Mogą oni wtedy zawrzeć nową umowę i wyposażyć firmę w nowocześniejszy, sprawniejszy i bardziej funkcjonalny środek trwały.
Korzyści podatkowe z leasingu
Każda firma może odnieść korzyść z leasingu za sprawą możliwości zaliczania opłaconych rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podatek dochodowy do zapłacenia będzie niższy. Leasing umożliwia także odliczanie od podstawy opodatkowania poniesionych kosztów eksploatacyjnych, np. serwisu czy przeglądów.
Finansowanie dostosowane do potrzeb każdej firmy
Sporą zaletą leasingu jest elastyczny charakter umowy. Przedsiębiorca może ją zawrzeć na odpowiadający mu okres i dostosować wysokość raty do swojej sytuacji finansowej. Firmy leasingowe umożliwiają również zmianę harmonogramu spłaty oraz wysokości czynszu w trakcie leasingu. Dla niektórych branż leasingodawcy przygotowują profilowane oferty na wyjątkowo korzystnych warunkach.
Leasing dla firm, które cenią przewidywalność
Cena raty leasingowej może obejmować pakiet dodatkowych usług. W przypadku samochodu będzie to np. serwis, pomoc drogowa, sezonowa wymiana opon i wycieraczek, karta paliwowa, samochód zastępczy, ochrona prawna czy polisa ubezpieczeniowa. Leasing full service pozwala zyskać sporą przewidywalność – przedsiębiorca płaci stałą ratę i nie musi się przejmować wzrostem kosztów na skutek awarii, wypadku czy stłuczki.
- Środki trwałe – od jakiej kwoty? Sprawdzamy przepisy
- Sposoby Sfinalizowania Floty Samochodowej Dla Firm
- Użytkowanie samochodu na firmę – co musisz wiedzieć?
- Czym jest car fleet management?
- Jak budowanie rozpoznawalności w Internecie pomaga się rozwijać i pokonywać przeszkody w trudnych czasach