Po osiągnięciu wieku emerytalnego płatnik składek może złożyć wniosek o emeryturę. Okazuje się jednak, że okres, w którym złożymy wniosek w roku bieżącym, może mieć znaczenie dla wysokości świadczenia. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Przejście na emeryturę to dla wielu pracowników wyczekiwany czas. Często nie mogą oni się doczekać końca pracy, dlatego spieszą się z wysyłaniem wniosków o świadczenie. Tymczasem warto sprawdzić, jaki moment przejścia na emeryturę będzie najkorzystniejszy.

Okazuje się bowiem, że data złożenia wniosku o emeryturę, może wpłynąć na wyższe świadczenie. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę? 2023 i jego połowa to optymalny czas. Ze względu na waloryzację roczną i kwartalną najkorzystniej będzie przejść na emeryturę w lipcu. Zobaczmy dlaczego.

Emerytura 2023 – podstawowe informacje

Emerytura to miesięczne świadczenie, przysługujące płatnikowi składek ZUS po przepracowaniu odpowiedniej liczby lat i osiągnięciu ustalonego wieku, który aktualnie jest różny dla kobiet i mężczyzn. Aktualnie zasady, dotyczące uzyskiwania świadczenia emerytalnego wyglądają następująco:

  • od 1 października 2017 wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Niektóre zawody uprawniają do uzyskania wcześniejszego świadczenia;
  • wysokość świadczenia emerytalnego zależy nie tylko od samego stażu pracy, ale też daty dostarczenia wniosku; ma to związek z waloryzacją;
  • wysokość emerytury obliczana jest poprzez podzielenie kapitału, który został uzbierany przez płatnika przez średnie dalsze trwanie życia, czyli prognozowany okres czasu, przez jaki emeryt będzie pobierać świadczenie.

Od kiedy i kto może przejść na emeryturę w 2023 roku?

Przejście na emeryturę danego pracownika uzależnione jest od uzyskania powszechnego wieku emerytalnego. W bieżącym roku dla kobiet jest to w dalszym ciągu 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Wyjątek stanowią osoby, pracujące w zawodach, które uprawniają do wcześniejszej emerytury, są to między innymi:

  • służby mundurowe;
  • górnicy;
  • pracownicy służby celnej;
  • kolejarze;
  • ratownicy górscy.

Aktualnie na uzyskanie emerytury nie ma wpływ długość stażu pracy. Każda osoba, która uzyskała wiek emerytalny, może już nawet w miesiącu osiągnięcia wieku emerytalnego złożyć wniosek o świadczenie. Oczywiście wysokość emerytury będzie różna w zależności od przebytego czasu zatrudnienia oraz czasu złożenia wniosku.

Jak obliczyć wysokość emerytury i czy ma na to wpływ data złożenia wniosku o emeryturę?

Wysokość świadczenia emerytalnego wynika z kilku czynników. Ma na to wpływ między innymi średnie dalsze trwanie życia po uzyskaniu statusu emeryta. Jest ono określane przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w tablicy średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn, która oparta jest na statystykach. W przypadku gdy średnia długość życia w Polsce się zmniejsza, świadczenie emerytalne zwiększa się.

Wysokość emerytury 2023 a wiek ubezpieczonego

Na wysokość świadczenia ma wpływ także wiek osoby ubezpieczonej. Wyraża się go w ukończonych latach i miesiącach. Jeżeli np. wniosek o emeryturę zostanie złożony na kilka dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, składki emerytalne będą obliczane od dnia złożenia wniosku.

Jeżeli natomiast przyszły emeryt wypełni wniosek później, czyli już po osiągnięciu wieku emerytalnego, może liczyć na wyższe świadczenie. Dlaczego? W przypadku, gdy wniosek wpłynie już po osiągnięciu przez ubezpieczonego wieku emerytalnego, zakład ubezpieczeń społecznych może rozpatrzyć go na dwa sposoby:

  • przed ukończeniem kolejnego miesiąca życia ZUS przyjmuje dalsze trwanie życia dla danego ukończonego wieku;
  • po ukończeniu kolejnego miesiąca życia, ZUS przyjmuje dalsze trwanie życia z uwzględnieniem kolejnego miesiąca, a więc dla wieku wyższego. Może to wpłynąć na nieznaczne zwiększenie świadczenia.

Czas odpowiedzieć na pytanie, kiedy najlepiej przejść na emeryturę (2023).

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023? Wysokość świadczenia a czas złożenia wniosku

Data złożenia wniosku ma również spore znaczenie dla wysokości świadczenia. Dotyczy to wyjaśnionego już wcześniej obliczenia średniej dalszej długości życia. Warto jednak zastanowić się także nad tym, w którym miesiącu złożyć wniosek o emeryturę w 2023?

Decydując się na zakończenie aktywności zawodowej i złożenie wniosku o emeryturę, najlepiej rozwiązać umowę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca i złożyć wniosek o emeryturę wraz ze świadectwem pracy. W takim przypadku za dany miesiąc można otrzymać pełną pensję oraz emeryturę. Składając wniosek o świadczenie ostatniego dnia miesiąca wraz ze świadectwem pracy, emerytura będzie przyznana dopiero od następnego miesiąca.

W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę w 2023 roku?

Od 1 kwietnia 2023 r. zmienią się tablice średniego trwania życia. Według ekspertów najkorzystniejszym okresem do rozpoczęcia życia jako emeryt, jest więc luty. Osoby decydujące się na ten krok skorzystają z obecnych, opłacalnych tablic dalszego trwania życia i rekordowej marcowej waloryzacji świadczeń

Eksperci radzą także, żeby dokładnie wyliczyć składki emerytalne zgromadzone na koncie oraz ostateczną wysokość emerytury zgodną z przebytym czasem zatrudnienia, udać się po poradę do doradcy emerytalnego.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę 2023 – podsumowanie

Wysokość świadczenia emerytalnego może różnić się w zależności od tego, kiedy złożymy wniosek o przejście na emeryturę. Nie wszyscy wiedzą o tym, że wartość emerytury obliczana jest nie tylko na podstawie stażu pracy. Spore znaczenie ma tutaj także oszacowane średniego dalszego trwania życia, które oblicza się na podstawie rocznych statystyk.

Jeżeli długość życia rośnie, wysokość emerytur maleje, kiedy długość życia się zmniejsza, stawki emerytalne również. Nie wiedziałeś, kiedy najlepiej przejść na emeryturę? 2023 to czas, gdy chcesz to zrobić? Teraz masz już wskazówki.

Archiwum: styczeń 2023
kiedy najlepiej przejść na emeryture