Prawo pracy

Wniosek o emeryturę – kiedy i gdzie go złożyć? Jak ubiegać się o świadczenie emerytalne?

2 minut(y) czytania
Ocena

Emerytura to świadczenie pieniężne dla obywateli, którzy zakończyli aktywność zawodową i osiągnęli określony wiek. Jeśli zamierzasz ubiegać się o świadczenie musisz spełnić określone wymagania, a następnie złożyć wniosek o emeryturę. Jak to zrobić? I jakie terminy obowiązują przy składaniu wniosku emerytalnego? Przekonaj się!

Kilka słów na temat emerytury z ZUS

Emerytura to transfer socjalny z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Należy się każdemu, kto osiągnął ustalony wiek emerytalny i w związku z tym rezygnuje z aktywności zawodowej. Świadczenie zabezpiecza dalszy byt osób w stanie spoczynku zawodowego. Jeżeli chcesz otrzymać świadczenie, to musisz wypełnić wniosek o emeryturę do ZUS. Przygotuj także świadectwa pracy, bowiem na podstawie stażu ustalana jest wysokość przyznawanego świadczenia.

Wniosek emerytalny – prawo, a nie obowiązek

Nie masz obowiązku przechodzenia na emeryturę, więc możesz pozostawać aktywny zawodowo nawet i do końca życia. Im później złożysz wniosek o emeryturę do ZUS, tym większa może być kwota wypłacanego świadczenia. Przy wyliczaniu emerytury liczy się bowiem staż pracy. Najistotniejszy jest okres odprowadzania składek emerytalnych od każdej umowy. Liczy się tutaj zwaloryzowany kapitał startowy, średnia długość życia i fundusze na subkoncie. Pamiętaj, że emerytura to możliwość, a nie obowiązek. Nie musisz składać wcześniejszego wniosku emerytalnego, jeżeli tako cię obowiązuje. Możesz zrezygnować z pracy, gdy osiągniesz przyjęty w Polsce wiek emerytalny lub później.

Kiedy możesz złożyć wniosek o emeryturę?

Emerytura przyznawana jest na różnych zasadach. Wiele zależy od tego, do jakiej grupy społecznej lub zawodowej należysz. Przedstawiciele niektórych zawodów mogą przejść na emeryturę na odrębnych od standardowych zasadach. Mowa tu na przykład o górnikach czy służbach mundurowych.

Kliknij!
Najniższa emerytura w Polsce – ile wyniesie w 2022 i komu przysługuje?

Podstawowa emerytura przysługuje wszystkim na jednakowych zasadach. Na możliwość składania do ZUS wniosku o emeryturę wpływa wiek ubiegającej się o to osoby. Powszechny wiek emerytalny w Polsce to 60 lat, jeśli chodzi o kobiety oraz 65 lat w przypadku mężczyzn.

Czym są okresy składkowe i nieskładkowe ZUS z wniosku o emeryturę?

Okresy składkowe przy wniosku o emeryturę w ZUS są związane z aktywnością zawodową. Chodzi tu zatrudnienie, w trakcie którego były odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Okresami nieskładkowymi są natomiast okresy braku aktywności zawodowej, które są uwzględniane przy ustalaniu emerytury i renty.

Czy musisz mieć odpowiedni staż ubezpieczeniowy przy składaniu wniosku emerytalnego?

Kwestia stażu ubezpieczeniowego, czyli odprowadzania składek emerytalnych w przypadku wniosku o przejście na emeryturę ma znaczenie, ponieważ na jego podstawie wyliczana jest kwota świadczenia. Kobieta musi przepracować minimum 20 lat, zaś mężczyzna musi mieć 25 lat doświadczenia zawodowego.

Druk emp – jak ubiegać się o świadczenie emerytalne?

Jeśli osiągniesz wiek emerytalny, to możesz składać już wniosek o przejście na emeryturę. Formularz znajdziesz na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakładce „Wzory formularzy”. Możesz także pobrać odpowiedni druk emp z dowolnej placówki ZUS. Osoby ubiegające się o świadczenia emerytalne na specjalnych zasadach nie muszą osiągać wieku 60/65 lat. Konieczne jest jednak spełnienie poszczególnych warunków dla określonego typu emerytury, np. dla matek, wojskowej czy pomostowej.

Jeśli chcesz złożyć wniosek o emeryturę do ZUS, musisz najpierw rozwiązać stosunek pracy z dotychczasowym pracodawcą. Wraz z wnioskiem emerytalnym niezbędne jest złożenie kopii świadectw pracy od wszystkich wcześniejszych pracodawców.

Zobacz też:
Kliknij!
Ile wynosi dodatek za godziny nocne w 2022 roku? Poznaj wynagrodzenie za pracę w porze nocnej według Kodeksu Pracy
Nasze propozycje
Prawo pracy

Kodeks pracy 2022 – wprowadzone i planowane przez Radę Ministrów zmiany w prawie pracy dla pracowników

4 minut(y) czytania
Ocena Co reguluje Kodeks pracy? 2022 rok przyniesie zmiany, które zostaną wprowadzone w sierpniu. Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie, na czym…
Prawo pracy

Zmiany w Kodeksie pracy 2022 – czego dotyczą? Najważniejsze zmiany w prawie pracy dla pracowników i pracodawców

4 minut(y) czytania
Ocena Zadaniem prawa pracy jest ochrona zatrudnionych z uwzględnieniem aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej. W takiej sytuacji nikogo nie powinny dziwić zmiany w Kodeksie…
Prawo pracy

Minimalna stawka godzinowa brutto i netto w 2022 roku – ile wynosi minimalne wynagrodzenie dla różnych umów? Płaca minimalna a stawka godzinowa

4 minut(y) czytania
Ocena Zobacz, ile wynosi minimalna stawka godzinowa dla różnych rodzajów umów. W jakich przypadkach nie jest stosowana? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.