Porady

Co musi zawierać świadectwo pracy i czy jest obowiązkowe?

4 minut(y) czytania

Świadectwo pracy wystawia pracodawca. To ważny dokument, który musi zawierać prawidłowe dane. Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy? Co musi się w nim znajdować i do czego jest ono potrzebne? Sprawdź!

Do 2019 roku świadectwo pracy miało zostać wydane pracownikowi do 7 dni po zakończeniu bądź rozwiązaniu umowy. Obecnie jednak uległo to zmianie. Po co świadectwo pracy jest w ogóle wystawiane i dlaczego jest istotne dla osoby, która kończy współpracę z danym przedsiębiorstwem? Jak wygląda świadectwo pracy i co ma zawierać? Każdy pracodawca, jak i pracownik powinien to wiedzieć, aby uniknąć problemów związanych ze źle wydanym dokumentem.

Co to jest świadectwo pracy?

Nie mając żadnego doświadczenia w tej kwestii, możesz zastanawiać się, co to jest świadectwo pracy. To dokument, który otrzymuje pracownik od razu w chwili zakończenia współpracy z danym przedsiębiorstwem. Oznacza to, że świadectwo pracy powinno zostać wydane najpóźniej w dniu rozwiązania bądź zakończenia umowy. 

Od 2019 roku, gdy pracownik otrzymuje świadectwo pracy, dostaje też określone informacje. Dotyczą one tego:

 • jak długo będzie przechowywana jego dokumentacja;
 • w jakim terminie można ją odebrać;
 • kiedy zostanie zniszczona w razie nieodebrania.
Zobacz także:  Oferta UNITAL dla przedsiębiorcy – skuteczne nośniki reklam

Kto wystawia świadectwo pracy?

Świadectwo pracy wystawia pracodawca. Powinien zrobić to niezwłocznie i najpóźniej w dniu rozwiązania umowy z pracownikiem. Do 2019 miał na to 7 dni, jednak obecnie praco wygląda inaczej. Jedyną sytuacją, w której nie musi tego robić, jest chęć zawarcia z pracownikiem w ciągu kolejnych 7 dni umowy o nieco innej treści niż poprzednia. W takiej sytuacji, jeśli dojdzie do dalszej współpracy, świadectwo pracy nie musi w ogóle zostać wystawione. 

Kto wystawia świadectwo pracy w dużych firmach? Przygotowywać może je pracownik, jednak podpis musi należeć do pracodawcy.

Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy? Przysługuje ci odszkodowanie

Świadectwo pracy dalej do ciebie nie trafiło, mimo że zakończyłeś już współpracę z przedsiębiorstwem? Jeśli tak, to możesz wkroczyć na ścieżkę sądową. Pozew o odszkodowanie może zakończyć się tym, że pracodawca będzie zobowiązany wypłacić ci karę grzywny wartą maksymalnie tyle, co 6 tygodni twojej pracy. Dlatego to, ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy, jest bardzo istotne. Może wiązać się z konsekwencjami prawnymi!

Co zawiera świadectwo pracy? Podstawowe informacje

Świadectwo pracy powinno zawierać, poza podstawowymi danymi na temat pracownika, także między innymi:

 • rodzaj wykonywanej pracy;
 • wymiar jego etatu;
 • informacje o odbytej służbie wojskowej;
 • wykorzystaniu urlopu ojcowskiego lub macierzyńskiego.

To, co zawiera świadectwo pracy, może także zależeć od pracownika, który może domagać się umieszczenia w nim konkretnych treści. Wtedy pracodawca będzie musiał wziąć jego prośbę pod uwagę.

Jak wygląda świadectwo pracy – wzór

To, jak wygląda świadectwo pracy, jest określone przez rozporządzenie z 2017 roku. Powinny znaleźć się w nim między innymi:

 • oznaczenie pracodawcy – jego nazwa, siedziba bądź miejsce zamieszkania;
 • dane pracownika – imiona, nazwisko, data urodzenia, imiona rodziców;
 • miejscowość i data wystawienia, umieszczone w prawym górnym rogu;
 • informacje dotyczące wykorzystania przez pracownika urlopu wypoczynkowego oraz innych wolnych dni, spowodowanych np. zwolnieniami;
 • dane związane z okresami nieskładkowymi pracownika;
 • pouczenie pracownika, jeśli konieczne.
Zobacz także:  Motywowanie pracowników – jak to robić, przy przynosiło wymierne efekty?

Po co świadectwo pracy? Może ci się przydać

Wystawienie świadectwa pracy jest konieczne, ponieważ dokument może po prostu przydać się pracownikowi. Dzięki niemu będzie on mógł odebrać ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy czy ustalić staż ubezpieczeniowy w ZUS. Świadectwo pracy pozwala także na staranie się o emeryturę czy prawo do zasiłku z Urzędu Pracy dla osób bezrobotnych.

Czy istnieje obowiązek wydania świadectwa pracy?

Pracodawca nie ma obowiązku tworzenia pisemnego dokumentu dotyczącego powodów zwolnienia pracownika lub nieprzedłużenia umowy z nim. Jednak świadectwo pracy jest wymaganym dokumentem. Każdy pracownik powinien móc je odebrać, o ile był zatrudniony na umowę o pracę. Dlatego, jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, nigdy o tym nie zapominaj, aby nie ryzykować konieczności wypłaty kary grzywny poszkodowanemu w tej sytuacji pracownikowi.

Wniosek o wydanie świadectwa pracy – czy jest konieczny?

Nie! Aby móc otrzymać swoje świadectwo pracy, nie jest ci potrzebny żaden wniosek. Jeśli jednak pracodawca go nie wydał, to możesz taki wniosek napisać. Po jego złożeniu pracodawca będzie miał 7 dni na przygotowanie dokumentu. Jeśli tego nie zrobi, będziesz mógł zgłosić sprawę do sądu. Wniosek o wydanie świadectwa pracy powinieneś wysłać zawsze, jeśli nie otrzymałeś dokumentu. To może przydać się w trakcie rozprawy.

Jak odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego zakładu?

Straciłeś pracę w tej samej chwili, w której twój pracodawca zamknął firmę? Możesz zastanawiać się, jak odzyskać świadectwo pracy z nieistniejącego już zakładu. Zgłoś się do swojego pracodawcy, domagając się wydania dokumentu. Powinien on przetrzymywać jego kopię, nawet jeśli przedsiębiorstwo przestało już istnieć.

Źle wystawione świadectwo pracy – co robić?

Jeśli masz źle wystawione świadectwo pracy, jak najszybciej zgłoś ten fakt do pracodawcy. Powinien on stworzyć odpowiednie sprostowanie. Gdy odmawia, sprawa może zostać podana do sądu. Świadectwo pracy jest ważnym dokumentem, dlatego zawsze sprawdzaj dwa razy, czy znajdujące się na nim dane są poprawne!

Zobacz także:  Pełnomocnictwo – co to jest i do czego służy? Zobacz wzór!

Świadectwo pracy – termin wydania może być wcześniejszy?

Czy świadectwo pracy może być wydane wcześniej? To być może byłoby dla wielu pracodawców znacznie wygodniejsze. Ale niestety, nie ma takiej możliwości. W trakcie trwania umowy nie może ono zostać wydane, dlatego, że ten dokument jest pewnym podsumowaniem całej pracy danej osoby w przedsiębiorstwie. 

Świadectwo pracy termin wydania powinno mieć najwcześniej w dniu zakończenia współpracy. Maksymalny czas zwłoki to 7 dni, jednak nie jest on w pełni zgodny z prawem i osoba zwolniona z przedsiębiorstwa może domagać się dokumentu w dniu opuszczenia firmy.

Czy świadectwo pracy można wystawić online?

Jak najbardziej tak! Istnieją strony internetowe, które oferują już gotowe wzory. To często wykorzystują właściciele małych i średnich firm, którzy nie mają zbyt wielu pracowników pod swoją pieczą.

Świadectwo pracy to ważny dokument. Może być przydatny podczas rekrutacji na inne stanowiska. Teraz znasz już zasady jego wystawiania i wiesz, kiedy możesz się go domagać.

Nasze propozycje
Porady

Fotowoltaika, czyli darmowa i czysta energia dla każdego

1 minut(y) czytania
Zgodnie z definicją fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zastosowanie krzemowych paneli pozwala wytwarzać prąd stały, który po przetworzeniu przez falownik może zostać wykorzystany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Zastosowanie tej technologii jest opłacalne i korzystne dla środowiska naturalnego.
KsięgowośćPorady

Faktura uproszczona – co warto o niej wiedzieć? Przybliżamy najważniejsze informacje

4 minut(y) czytania
Faktura uproszczona to jeden z wielu rodzajów dokumentów występujących w obrocie profesjonalnym. O ile powszechność zwykłej faktury VAT jest niekwestionowana, o tyle nie dla każdego jest w pełni jasne, co to jest faktura uproszczona. Sprawdź to! Przeczytaj.
Porady

Ile zarabia ratownik medyczny? Sprawdź stawki i zakres obowiązków!

6 minut(y) czytania
Ile zarabia ratownik medyczny w twojej miejscowości? Zdecydowanie nie jest to wiedza powszechna. Sprawdź, jakie wynagrodzenie pobiera się na takim stanowisku i…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *