Pierwszy dzień nowego roku jest zwykle wolny od pracy. Czy w 2023 można odebrać dzień wolny za 1 stycznia? Odbiór dnia wolnego jest możliwy, gdy święto wolne od pracy wypada w sobotę, a 1 stycznia to niedziela. Czy w takiej sytuacji można odebrać dzień wolny?
Szczegóły prawne dotyczące odbioru dni wolnych za święta, które przypadają w sobotę i niedzielę, można znaleźć w Kodeksie pracy. Czy będzie ci przysługiwał dzień wolny za 1 stycznia? Odbiór dnia wolnego możliwy jest, gdy święto wypada w sobotę.
Dzień wolny za 1 stycznia 2023 – co mówią przepisy?
Zgodnie z art. 130 kodeksu pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, które wypada w dniu innymi niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że za każde święto, które wypada od poniedziałku do soboty, pracownikowi przysługuje możliwość odebrania dnia wolnego.
1 stycznia to niedziela, a więc pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny. Są jednak pewne wyjątki. Pracownicy zobowiązani do pracy w niedzielę, zgodnie z art. 151 KP mogą odebrać dzień wolny, gdy święto przypada w niedzielę. Pracodawca zobowiązany jest do udzielenia jednego dnia wolnego w ciągu 6 dni poprzedzających lub następujących po niedzieli pracującej. Jeżeli firma nie ma możliwości udzielenia pracownikowi urlopu, to należy mu się ekwiwalent pieniężny za pracę ponadwymiarową.
Czy można odebrać dzień wolny za 1 stycznia 2023?
1 stycznia 2023 to niedziela, a więc pracodawca nie ma obowiązku udzielenia dodatkowego dnia urlopowego pracownikowi. Wyjątkiem są wspomniane wcześniej zawody, które z pewnych względów wymagają pracy w niedzielę. Jeżeli pracujesz od poniedziałku do piątku, to nie otrzymasz dnia wolnego od pracodawcy za 1 stycznia 2023 r. Odbiór dnia wolnego byłby możliwy, gdyby dzień wolny od pracy wypadał w sobotę.
Święta w 2023 roku wypadają w poniższych terminach:
- 1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli (piątek)
- 9 kwietnia – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
- 10 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
- 1 maja – Święto Państwowe (poniedziałek)
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (środa)
- 28 maja – Zielone Świątki (niedziela)
- 8 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (wtorek)
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (środa)
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (sobota)
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (poniedziałek)
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (wtorek)
Nie będziesz mógł więc odebrać dnia wolnego za 1 stycznia i 28 maja. Pamiętaj o tym, gdy będziesz planował urlop.
Gdy dzień wolny od pracy wypada w niedzielę, to pracownik w większości przypadków nie może go odebrać. Tak też jest 1 stycznia. Odbiór dnia wolnego za pierwszy dzień w roku nie jest więc możliwy.
- Nadgodziny w sobotę – kiedy można je zlecać, jakie wynagrodzenie za nie przysługuje i co mówi na ten temat Kodeks pracy?
- Czy pracodawca może zmusić do pracy w sobotę? Co mówi o tym Kodeks Pracy?
- Ile dni wolnego za oddanie krwi należy się honorowym dawcom?
- Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy. Co mówi o tym Kodeks pracy?
- Czy można złożyć wypowiedzenie w środku miesiąca?