Dodatek za godziny nocne musi być obowiązkowo wypłacany przez pracodawcę. Ile on wynosi i jakie warunki musi spełniać pracownik, by mógł go otrzymać. Z naszego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat gratyfikacji pracy w nocy. Czytaj i dowiedz się więcej!
Praca w nocy wiąże się z niemałymi wyrzeczeniami. Konieczne jest dostosowanie do niej wielu aspektów życia, dlatego musi być sprawiedliwie wynagradzana. Prawo przewiduje chociażby dodatek za godziny nocne, który przysługuje osobom pracującym w określonej części doby. Czy dodatek za pracę w nocy to duże pieniądze? W jakich godzinach trzeba pracować, by można było go otrzymać? Poznasz odpowiedzi, gdy przeczytasz nasz tekst!
Dodatek za godziny nocne a praca. Czy każdy może pracować w nocy?
Zanim podejmiemy temat dodatku za godziny nocne, warto wspomnieć o ograniczeniach co do pracy w nocy dla niektórych osób. Pracodawca musi pamiętać, że ma obowiązek ustalać harmonogram pracy w określony sposób. Nocą nie mogą pracować:
- kobiety w ciąży;
- pracownicy młodociani.
Dodatkowo, prawo do złożenia wniosku o brak zmian nocnych mają pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 4 i niepełnosprawni, którzy mają możliwość pracy w nocy tylko za zgodą lekarza. Można więc powiedzieć, że tych grup pracowników dodatek za nocki nie dotyczy.
Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy?
W polskim prawie jasno określone jest, od której obowiązują nocne godziny pracy. Rozpoczyna je godzina 21:00, a pora nocna trwa do 7:00. Z kolei to, jak liczyć godziny nocne, powinno być określone przez pracodawcę w regulaminie pracy lub przepisach zakładowych. Zwierzchnik może zdecydować, które konkretnie z 8 godzin z podanego wyżej przedziału będą obowiązywać w danym zakładzie pracy. Powinien powiadomić o tym swojego pracownika, gdyż za pracę w tych godzinach wypłacany będzie dodatek za godziny nocne.
Praca porze nocnej – dodatek
Dodatek za godziny nocne jest obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia pracownika. Zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia, dlatego wysokość dodatku nocnego zmienia się równocześnie ze zmianą stawki minimalnej za pracę. Wiele osób zastanawia się, jak liczyć godziny nocne. Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Tak jak wspominaliśmy wyżej, praca nocna obejmuje 8 godzin (w ramach od 21:00 do 7:00). Ważne jednak, że praca jest brana pod uwagę jako nocna, gdy co najmniej 25% czasu wykonywania obowiązków w okresie rozliczeniowym ma miejsce w tej właśnie porze. Tylko wtedy możesz otrzymać dodatek do godzin nocnych.
Komu przysługuje dodatek za pracę w nocy?
Wiele osób pracujących w systemie zmianowym zastanawia się, czy akurat im należy się dodatek za nocki. Oczywiste jest, że tak, gdyż dodatek za godziny nocne przysługuje każdemu pracownikowi świadczącemu pracę w godzinach pomiędzy 21:00 a 7:00. Nie ma znaczenia, czy taką osobę zatrudniono na stałe, czy jest to dla niej praca sporadyczna i dodatkowa.
Dodatek za godziny nocne dla kierowców
W kontekście dodatku do godzin nocnych warto wspomnieć o specyficznej grupie zawodowej, jaką są zawodowi kierowcy. Praca kierowcy obejmuje dwie pory nocne:
- pierwsza (jak w przypadku innych grup zawodowych) obejmuje 8 godzin od 21:00 do 7:00;
- druga to 4 godziny pomiędzy 0:00 a 7:00, które zostały wskazane przez dane przedsiębiorstwo. Wiąże się to z limitem czasu pracy kierowcy, który wynosi 10 godzin.
Dodatek nocny od strony prawnej
W przepisach prawa uregulowana została kwestia dodatkowych świadczeń. Zapisy dotyczą samej wypłaty dodatku nocnego i tego, ile za godziny nocne można zarobić. Oprócz tego wyodrębniono kategorię pracowników, którzy świadczą swoją pracę w godzinach nocnych. Jak w kodeksie pracy zostali określeni pracownicy mający prawo do dodatku za godziny nocne? Ich plan pracy obejmuje minimum 3 godziny wykonywania obowiązków w porze nocnej podczas każdej doby. Kolejną możliwością jest praca w porze od 21 do 7 rano przez co najmniej 1/4 czasu pracy.
Ile wynosi wynagrodzenie za pracę w porze nocnej?
Wiesz już, komu należy się dodatek za nocki i kiedy są godziny nocne. Skupimy się teraz na tym, jakiej kwoty za godziny nocne możesz się spodziewać. Zapis w prawie pracy stanowi, że pracownik musi otrzymać dodatek za każdą przepracowaną godzinę w porze nocnej. Kwestia tego, ile wynosi dodatek za pracę w nocy, jest również jasno określona. Wynosi minimum +20% do godzinowej stawki, która wynika z minimalnego wynagrodzenia.
Praca w nocy to dla wielu osób idealny sposób na powiększenie swojej podstawowej pensji. Dla wielu pracowników dodatek za godziny nocne jest pokaźną częścią wypłaty. Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyczerpująco odpowiedział na twoje pytania o dodatek nocny.