
Dodatek węglowy to nowa forma wsparcia dla osób, które domy ogrzewają węglem. Jego wysokość wynosi 3 tys. złotych. Jest to świadczenie jednorazowe, przyznawane na wniosek zainteresowanego, który można złożyć osobiście lub przez ePUAP do 30 listopada. Jak wygląda kwestia dodatek węglowy a komornik? Sprawdź!
Dodatek węglowy ma pomóc Polakom przygotować się do nowego sezonu grzewczego. Rosnące ceny surowca skłoniły rządzących do opracowania projektu pomocowego. Gospodarstwa domowe ogrzewane węglem mają uzyskać wsparcie w wysokości 3 tys. złotych. Warto zauważyć, że cena za tonę ekogroszku przekroczyła tę kwotę już jakiś czas temu. Statystyki pokazują, że blisko 70% domów jednorodzinnych korzysta z ogrzewania węglem. To oznacza, że chętnych na dodatek z całą pewnością będzie wielu.
Dodatek węglowy a komornik
Dodatek węglowy jest świadczeniem, które nie wlicza się do dochodu, dlatego też nie ma konieczności uwzględniania go w rocznym rozliczeniu PIT i odprowadzania podatku. To kwota, która nie podlega także zajęciu przez komornika. Jednocześnie jest on przyznawany niezależnie od wysokości przychodów. Zarówno w Kodeksie postępowania cywilnego, jak i w Ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji znalazł się dodatkowy zapis o wyjęciu spod egzekucji komorniczej dodatku węglowego.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dodatku węglowego, wejdź tutaj: http://magazynprzedsiebiorcy.pl/dodatek-weglowy
W ten sposób wsparcie tego rodzaju znalazło się obok podobnie traktowanych alimentów, świadczeń i dodatków rodzinnych, pielęgnacyjnych, porodowych, świadczeń wychowawczych, dodatków osłonowych. Osoby otrzymujące 3 tys. złotych od państwa nie muszą się obawiać, iż w przypadku postępowania egzekucyjnego, kwota ta będzie podlegać zajęciu.
Wnioski można składać od 17 sierpnia. Setki podań zaczęły wpływać do urzędów gmin. Zainteresowanie wsparciem jest ogromne, zwłaszcza że jest to kwota niepodlegająca żadnym potrąceniom czy opodatkowaniu.
- Dodatek węglowy – dla kogo, ile wynosi? Wszystko, co należy wiedzieć o nowym świadczeniu!
- Jak wypełnić wniosek o dodatek węglowy? Poradnik krok po kroku
- Dodatek węglowy – terminy. Do kiedy wnioski i jak je składać?
- Dodatek węglowy dla firm – czy dodatek węglowy obejmuje przedsiębiorców?
- Dodatek węglowy a dwa domy – ile wniosków trzeba złożyć i jak?