Czym jest w istocie dodatek osłonowy? 2023 rok to czas, w którym to świadczenie może mieć duże znaczenie dla wielu polskich rodzin. Przekonaj się, czy możesz je otrzymać i co w tym celu należy zrobić.

Dodatek osłonowy 2023 to wsparcie, które może w znaczący sposób pomóc wielu gospodarstwom domowym nad Wisłą. Zostało wprowadzone w związku z sytuacją na rynku cen energii. Dotyczy to przede wszystkim rosnących cen prądu i gazu.

Poznaj najważniejsze informacje na temat dodatku osłonowego 2023. Przekonaj się, komu przysługuje to świadczenie i jakie warunki trzeba spełnić, aby je otrzymać. Czy wiążą się z nim jakieś formalności? Dowiedz się wszystkiego, co ważne w tej kwestii.

Dodatek osłonowy 2023 – co to jest?

Na początek wyjaśnijmy dokładnie, czym jest dodatek osłonowy 2023. To jeden z elementów tak zwanej Tarczy Antyinflacyjnej przygotowanej przez polski rząd w odpowiedzi na wzrosty cen, które uderzyły w Polaków w 2023 roku. Tarcza Antyinflacyjna to system różnego rodzaju zmian podatkowych, a także dodatków finansowych, z których mogą korzystać w wieloraki sposób obywatele naszego kraju. Jednym z takich właśnie dodatków jest omawiany tu dodatek.

Przed czym ma to być dokładnie osłona? W tym przypadku przed wysokimi cenami energii. Adresatami tego rozwiązania są członkowie gospodarstw domowych. Tylko i wyłącznie oni. Dodatek osłonowy przysługuje i może zostać wypłacony tylko osobom prywatnym. O ten rodzaj wsparcia nie mogą wnioskować przedsiębiorcy i osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Z założenia dodatek ten ma pomóc przede wszystkim polskim rodzinom. O wsparcie mogą przy tym ubiegać się te gospodarstwa, które spełnią określone kryteria dochodowe. Od wysokości dochodów w rodzinie uzależniona jest także wysokość wsparcia.

Dodatek osłonowy 2023 – ogólne założenia

Jakie dokładnie są założenia dodatku osłonowego 2023? Ma on objąć blisko siedem milionów polskich gospodarstw domowych. To olbrzymia skala. Co logiczne, w związku z tym koszt obsługi dodatku będzie znaczący. Może on wynieść blisko 5 miliardów złotych.

Cel, który przyświecał rządzącym przy wprowadzaniu tego rozwiązania, to zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z cenami energii. Dlatego też dodatek ma charakter powszechny i jest adresowany do gospodarstw domowych. Nie dotyczy zarazem firm, lecz z założenia ma wspomagać zwykłych obywateli borykających się z kosztami.

Dodatek osłonowy 2023 – wysokość

Ile dokładnie wynosi dodatek osłonowy 2023? Obowiązuje kilka odmiennych stawek. Ich zróżnicowanie wiąże się z wielkością danego gospodarstwa domowego. I tak oto, jeżeli ktoś prowadzi gospodarstwo jednoosobowe, będzie mógł liczyć na dodatek w wysokości 400 zł w skali roku.

Gospodarstwo, które składa się z dwóch albo trzech osób, będzie mogło zaś liczyć na 600 zł dodatku osłonowego 2023. Jeszcze więcej dostaną gospodarstwa czteroosobowe lub pięcioosobowe. One otrzymają 850 zł rocznego wsparcia. Z kolei gospodarstwa, które liczą sobie ponad sześć osób, w skali roku dostaną 1150 zł dodatku osłonowego 2023.

Dodatek osłonowy 2023 – rodzaje ogrzewania

Nie bez znaczenia w kontekście otrzymania omawianego świadczenia pozostaje także rodzaj ogrzewania, jaki jest wykorzystywany w danym gospodarstwie. Nie każdy typ ogrzewania sprawia bowiem, że dana osoba może otrzymać świadczenie.

Jakie należy wykorzystywać typy ogrzewania, by dostać dodatek? O jakich głównych źródłach ogrzewania mowa? Może to być kuchnia węglowa, piec kaflowy na paliwo stałe, trzon kuchenny czy też typowa koza. W grę wchodzą również takie rozwiązania jak koza, ogrzewacz powietrza czy też kocioł na paliwo stałe. Na przyznawanie dofinansowanie mogą liczyć także te osoby, które ogrzewają swoje domy i miejsca zamieszkania zwykłym kominkiem.

Więcej niż jedno gospodarstwo a wypłata świadczenia

Specyficzną sytuacją jest ta, w której pod jednym adresem funkcjonuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe. Co w takim przypadku z dodatkiem osłonowym 2023? W takiej sytuacji każde z nich może dostać dodatek. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w każdym gospodarstwie tylko jedna osoba może złożyć wniosek o dofinansowanie.

Dodatek osłonowy 2023 – za jaki okres przysługuje? Kiedy złożyć wniosek?

Dodatek osłonowy 2023 przysługuje na cały rok. Pierwsze wnioski o jego przyznanie można było składać do 31 stycznia 2023 roku. Jeżeli złożyłeś wniosek do 31 stycznia, nie masz się czym martwić. Drugi termin składania wniosków mija 31 października 2022 roku. Wnioski składane po tej dacie nie będą rozpatrywane.

Oba terminy mają niebagatelne znaczenie. Jeżeli ktoś złożył wniosek wcześniej, otrzyma dodatek rozłożony na dwie raty o jednakowej wysokości zaś jeżeli ktoś złożył wniosek po 31 stycznia, otrzyma jednorazowo całość kwoty dofinansowania. Wypłata całości powinna nastąpić do 2 grudnia 2022 roku.

Warto zauważyć, że dodatek jako świadczenie mające charakter świadczenia rodzinnego nie jest objęty podatkiem dochodowym. Wnioskując o wsparcie, nie musisz przedstawiać zaświadczeń na temat wysokości rocznych dochodów. Niezależnie od tego czy wniosek składasz w urzędzie czy też w sposób cyfrowy. Pamiętaj jednak, że jeżeli we wniosku podasz fałszywe dane, będziesz podlegać odpowiedzialności karnej. Dodatek będzie wypłacany przez gminy. Te otrzymają stosowne środki z budżetu państwowego.

Dodatek osłonowy 2023 – o czym jeszcze warto wiedzieć

Co ciekawe, dodatek osłonowy 2023 niekoniecznie musi otrzymać osoba, które jest właścicielem nieruchomości. Dlaczego? Bo według zasad o dodatek może wnioskować także ktoś, kto przykładowo wynajmuje mieszkanie. Co natomiast w przypadku, w którym wniosek złożą jednocześnie dwie osoby z wieloosobowego gospodarstwa domowego? W takim układzie dodatek otrzyma ten, kto ów wniosek złożył jako pierwszy.

Co bardzo istotne, w założeniach dotyczących tego finansowania przyjęto, że jedna osoba wchodzi w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. Warto o tym pamiętać, udając się do gminy lub składając wniosek za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W związku z tym nie można złożyć wniosku kilkukrotnie, podając na przykład adres mieszkania, które się wynajmuje oraz adres zameldowania w domu rodzinnym w innym mieście. To istotna zasada, którą powinieneś mieć na uwadze.

Warto także zauważyć, że nie ma przeszkód, aby po dodatek zwracały się osoby, które żyją w związkach nieformalnych czyli tak zwanych konkubinatach. Wynika to z faktu, że wedle definicji gospodarstwo domowe jest tworzone przez osoby fizyczne, które mogą być spokrewnione, lecz nie muszą. Ważne jednak jest, by osoby te pozostawały w faktycznym związku ze sobą, razem zamieszkiwały i gospodarowały.

Dodatek osłonowy 2023 – podsumowanie

Znasz już teraz wszystkie kluczowe informacje, których powinieneś być świadom, sięgając po dodatek omawiany w tym artykule. To rozwiązanie, które wprowadził rząd oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Złożenie wniosku przez wnioskodawcę rzecz jasna nie musi jeszcze oznaczać, że na pewno otrzymasz środki, jednak jeżeli spełniasz wszystkie najważniejsze warunki, nie powinno być z tym najmniejszego problemu. Tym samym, znając wszelkie założenia programu i formalności, możesz udać się do urzędu bądź złożyć wniosek elektronicznie i otrzymać potrzebne środki.

Archiwum: styczeń 2023
dodatek osłonowy 2022