Zarobki

Ile zarabia deweloper? Czy marża dewelopera wpływa na ostateczną cenę nieruchomości? Jak deweloperzy zarabiają na sprzedaży?

2 minut(y) czytania

Zastanawiasz się często, ile zarabia deweloper? A może planujesz zakup mieszkania i zaskakuje cię marża deweloperska? Przekonaj się, jak działa rynek nieruchomości na podstawie zarobków deweloperów w Polsce.

Już od dłuższego czasu nieruchomości w Polsce stale drożeją. W dużej mierze wynika to ze znacznego zwiększenia wydatków na potrzebne do budowy surowce. Czy jednak to jedyny czynnik, jaki wpływa na ceny mieszkań i domów? Obiekty budowane i sprzedawane przez deweloperów muszą stanowić dla firmy dobry zarobek. W Polsce marże, jakie deweloper nalicza sobie ze sprzedaży nieruchomości, sięgają nawet do 30% ich wartości. To bardzo dużo, gdyż w skrajnych przypadkach sam zysk dewelopera na jednej nieruchomości wynosi nawet do 150 tys. złotych.

Ile zarabia deweloper? Jak kształtuje się rynek mieszkaniowy pod kątem marży deweloperów?

Bardzo często słyszy się, że deweloper zarobił setki tysięcy złotych na sprzedaży mieszkań lub domów. To całkowicie normalne. Nie każdy wie, że mimo zmieniającej się sytuacji na rynku nieruchomości pod kątem cen materiałów budowlanych, deweloperzy wciąż pobierają wysokie marże. Nie jest to jednak bezpośredni zysk firmy deweloperskiej. Marża to bowiem różnica pomiędzy ceną sprzedaży a kosztami zmiennymi. Według najnowszych danych w 2021 roku w największych miastach w Polsce marże deweloperów wynosiły około 3000 złotych za metr kwadratowy.

Dobrym przykładem obrazującym całą sytuację jest zakup mieszkania, które kosztuje około 550 tys. złotych na rynku pierwotnym. W tym przypadku przy marży dewelopera na powyższym poziomie ta wyniesie nawet 150 tys. złotych. Finalne zyski przedsiębiorstwa dewelopera oscylują w takich sytuacjach w granicy 60-70 tys. złotych? Czy to dużo? Biorąc pod uwagę fakt, że wielu deweloperów oddaje w jednym czasie nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt mieszkań – oczywiście, że tak.

Kliknij!
Ile zarabiają YouTuberzy? Od tysięcy do milionów. Przekonaj się, jak się zarabia na YouTube!

Ceny mieszkań w największych miastach w Polsce a zarobki deweloperów. Co warto wiedzieć?

Obecnie średnie ceny nieruchomości rok do roku wzrastają nawet o 20%. Deweloperzy tak naprawdę zarabiają tyle, na ile pozwoli im marża wliczona w cenę nieruchomości oraz koszty inwestycji. Średnia marża dewelopera w Polsce waha się pomiędzy 15 a 30% wartości nieruchomości. Od tej kwoty wystarczy odjąć koszty stałe i zmienne dewelopera. Cała pozostała kwota to czysty zysk przedsiębiorstwa.

W największych miastach w Polsce ceny gruntu są ogromne, co również przekłada się na ceny mieszkań i koszty budowy. Mieszkanie o średniej wielkości 50 metrów kwadratowych to obecnie wydatek nawet 500 tys. złotych brutto. Te liczby robią wrażenie, a popyt na nieruchomości od wielu lat jest coraz większy. Ceny na tym poziomie dotyczą miast takich, jak Warszawa czy Wrocław.

Dla deweloperów czas wzrostu cen mieszkań i domów to szansa na dodatkowy zarobek. Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, zwracaj uwagę na to, jaka jest marża na rzecz dewelopera realizującego inwestycję.

Koszty materiałów budowlanych i robocizny a zyski deweloperów

Zanim ocenisz, ile zarabia deweloper, sprawdź też koszty inwestycji. Obecnie ceny materiałów budowlanych oraz koszty robocizny pracowników są coraz większe. Po odjęciu kosztów sprzedaży od marży pozyskanej od dewelopera okazuje się, że ten zarabia praktycznie tyle samo, ile przed większymi podwyżkami cen nieruchomości.

Rynek mieszkaniowy stale się rozrasta mimo zwiększających się cen materiałów budowlanych. Jeśli nie wiesz, ile zarabia deweloper na nieruchomości, koniecznie dowiedz się, ile wynosi jego marża. Po odjęciu kosztów inwestycji otrzymasz kwotę na rękę, która jest zyskiem dewelopera.

Zobacz też:
Kliknij!
Jak zostać spawaczem podwodnym? Ile zarabia się w tym zawodzie? Wynagrodzenie w Polsce
Avatar
153 Artykuł(y)

o autorze
Jest księgową, ostatnio jej specjalizacją stały się zawiłości prawne Polskiego Ładu. Dodatkowo interesuje się finansami osobistymi.
Artykuły
Nasze propozycje
Zarobki

Na czym polega praca lektora filmowego? Ile zarabia lektor za użyczanie swojego głosu?

2 minut(y) czytania
Lektor kojarzy nam się z filmem, ale także ze szkołą językową. Która z tych profesji jest bardziej opłacalna? Ile zarabia lektor w…
Zarobki

To, ile zarabia Jeff Bezos, jest liczone w miliardach. Jak się zdobywa taki majątek?

1 minut(y) czytania
Ile zarabia Jeff Bezos – człowiek, który potrafi wykorzystać swoje wykształcenie, pasje i z odwagą realizuje swoje plany? Czy mogło mu się…
Zarobki

Wysokie standardy, prestiżowe miejsce pracy – ile zarabia stewardessa Emirates? Dlaczego tak trudno zdobyć tę pracę?

1 minut(y) czytania
Zawód stewardessy jest wyjątkowy, ale stanowisko w liniach lotniczych Emirates to coś znacznie więcej. Czy to styl życia i pracy, czy kwestia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.