Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przywrócił odnowiony Fundusz Pożyczkowy Wsparcia Płynności MŚP. Budżet wynosi 1,2 mld zł, a pierwsze pożyczki będą dostępne już w lipcu. W czasie pandemii łączna pula przeznaczona na ten fundusz wyniosła już 2 mld zł.

O wsparcie mogą ubiegać się podmioty działające w sektorze mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, środki mogą być przeznczone na wydatki związane z utrzymaniem bieżącej działalności firmy, które pomogą w zapewnieniu płynności finansowej i powrót na ścieżkę rozwoju. O idei projektu mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej:

„Wiele firm wyszło z kryzysu z dużymi stratami. Działalność wielu z nich została wstrzymana na wiele miesięcy. Aby wesprzeć je w powrocie na ścieżkę wzrostu i pomóc odpowiedzieć na rosnący popyt, oferujemy dostęp do prostego i taniego finansowania z przeznaczeniem na cele obrotowe”.

Oświadczenie wydał również Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego:

„Ze względu na duże zainteresowanie antykryzysowymi pożyczkami płynnościowymi, przeprowadziliśmy trzy zwiększenia puli środków na ten produkt do łącznie ponad 2 mld zł. Mimo to zapotrzebowanie firm na te pieniądze przekraczało podaż. Kolejne 1,2 mld złotych z pewnością ułatwi przedsiębiorcom gospodarczy restart aktywności”.

Do tej pory z dofinansowania skorzystało ponad 4,5 tysiąca przedsiębiorców. Szacuje się, że z kolejne tysiąc przedsiębiorstw będzie beneficjentami Funduszu Pożyczkowego.

Okres spłaty pożyczki może potrwać nawet do sześciu lat.

Archiwum: czerwiec 2021
mały podatnik