Warto wyraźnie to zaznaczyć – sklepy 15 sierpnia (wtorek) będą zamknięte, ponieważ tego dnia przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Wiele osób wykorzysta tę dogodną datę i zaplanuje przedłużony weekend. Jednak aby nic nie zaburzyło wypoczynku, warto wcześniej zrobić większe zakupy. Przypominamy, że tego jednego dnia zarówno galerie handlowe, jak i sklepy wielkopowierzchniowe (między innymi Lidl, Biedronka oraz Kaufland) będą zamknięte!

15 sierpnia – sklepy, które będą otwarte

Mimo że 15 sierpnia sklepy w większości będą zamknięte, nie oznacza to, że nie będzie można niczego kupić. Ustawa, która wprowadza zakaz handlu w niedziele i dni świąteczne, przewiduje pewne wyjątki. Zostały nim objęte punkty handlowe, w których za ladą stoi właściciel lub członkowie jego rodziny pomagający mu nieodpłatnie.

Zatem brakujące produkty będzie można kupić na przykład w sklepach franczyzowych, takich jak Żabka, Carrefour Express, Groszek czy Delikatesy Centrum. Bardzo często otwierają się też niewielkie osiedlowe sklepiki. Decyzja zawsze należy do właściciela, dlatego warto wcześniej dopytać o to, a także sprawdzić godziny otwarcia. Mogą się bowiem różnić od tych, które obowiązują na co dzień.

Co jeszcze będzie otwarte 15 sierpnia?

Jak w przypadku większości świąt, tak i 15 sierpnia pilne zakupy można zrobić w sklepach, które działają przy stacjach benzynowych. Otwarte będą również wybrane apteki czy kwiaciarnie. Oprócz tego bez przeszkód będą działać cukiernie, kawiarnie oraz restauracje. Zatem jeśli ktoś nie zdąży zgromadzić zapasów, wciąż może zaplanować świętowanie poza domem.

Dlaczego 15 sierpnia sklepy są zamknięte?

Dzień 15 sierpnia jest podwójnym świętem – państwowym oraz kościelnym. Zamknięte sklepy, szkoły oraz instytucje wynikają z dnia ustawowo wolnego od pracy. Tego dnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W wielu miastach odbywają się więc parady oraz pikniki wojskowe, podczas których można przyjrzeć się militariom oraz spotkać z żołnierzami. Natomiast katolicy świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

Archiwum: sierpień 2023
15 sierpnia sklepy