Aktualności

Unia Europejska przewiduje 7,4 mld zł wsparcia dla MŚP. Komisja Europejska zatwierdziła I transzę pieniędzy

1 minut(y) czytania

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną objęte wsparciem w wysokości 1,4 mld zł. Taka jest decyzja Komisji Europejskiej, która zatwierdziła pierwszą transzę pieniędzy z instrumentu React-EU dla Polski. Łącznie zostanie wypłaconych 7,4 mld zł, a środki zostaną przeznaczone na wyjście z kryzysu wywołanego pandemią.

W ramach React-EU Polska otrzyma w sumie 7,4 mld. Pieniądze mają być wykorzystane na szybkie wsparcie gospodarki, która wychodzi z pandemii, podkreśliła minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która dodaje:

„Mamy decyzję KE na antycovidowe pieniądze, które trafią do firm. KE właśnie zatwierdziła prawie 1,4 mld zł dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. To pierwsze zatwierdzenie dla Polski w ramach instrumentu React-EU”.

Minister przypomniała także, że środki z React-EU zostały wynegocjowane w ramach wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027, ale wdrażane są w oparciu o dotychczasowe programy (krajowe i regionalne) z perspektywy 2014-2020.

To nie jedyne wsparcie dla polskich przedsiębiorstw

Kolejna transza pieniędzy z Unii dla polskich przedsiębiorców trafi w październiku 2021 roku. Jej wysokość uzależniona będzie od aktualnych wskaźników społeczno-gospodarczych. To nie jedyne wsparcie przewidziane dla firm. Jarosińska-Jedynak podkreśla, że powróci uruchomiony w kwietniu 2020 roku fundusz pożyczkowy, z którego skorzystało 4,5 tys. firm, a łączna kwota zapomogi wynosiła 2 mld zł. Zasady pożyczki pozostaną bez zmian tzn. że okres spłaty może wynieść do 6 lat. Ponadto nie będą pobierane opłaty ani prowizje, a oprocentowanie wyniesie 0%. Przedsiębiorstwa będą mogły wydać pieniądze na spłatę bieżących potrzeb jak wypłaty wynagrodzeń, spłaty krótkoterminowych zobowiązań lub inwestycje.

Kolejne transze środków z puli 7,4 mld zł będą dystrybuowane w ramach programów operacyjnych i programów krajowych.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *