Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania

ZUS przedstawił nowe składki, które będą obowiązywać przedsiębiorców w 2022 roku. Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą szykować się na wyższe opłaty, gdyż w porównaniu z 2021 r. wysokość składek wzrośnie aż o 11%. To przekłada się na comiesięczną daninę przekraczającą 1700 zł.

W ostatnich dniach Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu budżetu na 2022 rok. Mowa tu m.in. o płacy minimalnej czy wysokości szacunkowego przeciętnego wynagrodzenia. To właśnie te dwa czynniki wpłyną na wysokość składki ZUS, którą uiszczać będą w przyszłym roku przedsiębiorcy. Wyższe składki będą obejmować również nowe firmy, które przez pierwsze pół roku działalności gospodarczej są zwolnienie z opłat, zaś przez kolejne 24 miesiące podmioty korzystają z niższej, preferencyjnej składki. Wpływ na to ma wzrost minimalnego wynagrodzenia z 2800 do 3000 zł brutto. To stanowi wzrost o 7,1% i właśnie o tyle będzie też wyższa opłata dla firm, co przekłada się na podwyżkę o 18,98 zł (bez składki zdrowotnej).

Składki ZUS wyższe aż o 11%

Firmy, które działają na rynku dłużej niż dwa lata są zobowiązane do standardowej opłaty. W 2022 r. będzie to kwota 900 zł, co oznacza wzrost o 60 zł w porównaniu z bieżącym rokiem. Nie uwzględniając składki zdrowotnej łączny koszt składki wynosi 1194,32 zł. Różnica z 2021 r. wynosi zatem 118,64 zł, czyli 11%. Jednak jeśli wliczymy do tego najniższą składkę zdrowotną, która zacznie obowiązywać w 2022 r. (z 381,81 zł do 509,08 zł), to łączna kwota wynosi już 1703,40 zł, czyli o 246 zł wyższa niż w tym roku.

Nasze propozycje
Aktualności

Zakaz handlu w niedziele. Coraz więcej sklepów omija restrykcje. PIS przygotował projekt nowelizacji, KO i Porozumienie stawia weto

1 minut(y) czytania
W 2021 r. tylko przez siedem niedziel zrobimy zakupy. Tak przynajmniej przewiduje prawo, które omija coraz większa liczba sklepów. Wszystko to za sprawą luk w regulacjach. Przedsiębiorcy skutecznie obchodzą przepisy, co spowodowało, że PIS przygotował projekt nowelizacji ustawy, która „uszczelnieni zakaz”.
Aktualności

Jak długo firmy będą odczuwać skutki pandemii? Deloitte opublikował rezultaty badań

1 minut(y) czytania
Firma doradcza Deloitte między 21 stycznia a 9 marca br. przepytała ponad 2,7 tys. osób z całego świata, reprezentujących średnie przedsiębiorstwa, na temat wpływu Covid-19 na działalność ich firm. Większość ankietowanych jest zdania, że skutki pandemii będą odczuwalne od roku do nawet trzech lat.
Aktualności

Rząd udzieli pomocy branżom, które najmocniej odczuły skutki pandemii koronawirusa

1 minut(y) czytania
Rada Ministrów planuje w III kwartale br. zatwierdzić projekt nowelizacji ustawy zakładający pomoc firmom, które szczególnie mocno odczuły skutki pandemii Covid-19. Regulacje przewidują wsparcie w formie świadczenia postojowego lub zwolnienie z opłat w okresie od 1 do 31 maja 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *