Kiedy złożysz wniosek o urlop bezpłatny, pamiętaj o tym, że pracodawca nie wypłaci ci żadnego wynagrodzenia. Chcesz wiedzieć, jak ubiegać się o kilka dni bezpłatnego urlopu? Pobierz gotowy wniosek i sprawdź, jak go uzupełnić!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Każdy pracodawca w Polsce ma prawo udzielić swojemu pracownikowi bezpłatnego urlopu w dowolnie wybranym przez niego wymiarze, ale tylko na stosowny wniosek złożony przez zainteresowaną osobę. Niestety, ale nawet jeśli złożysz idealnie uzupełniony wniosek o urlop bezpłatny, twój przełożony nie ma obowiązku jego uznania. Pracodawca może zgodzić się taki urlop, ale prawo daje mu możliwość odmowy nawet bez podania przyczyny. Utrzymuj jak najlepsze relacje ze swoim pracodawcą, a na pewno po złożeniu takowego wniosku ten rozpatrzy twoją prośbę.

Wniosek o urlop bezpłatny – jakie niesie ze sobą konsekwencje?

Złożenie wniosku o urlop bezpłatny niesie ze sobą jedną podstawową konsekwencję, a mianowicie – nie otrzymasz za okres takiego urlopu żadnego wynagrodzenia. Pamiętaj też, że czas urlopy bezpłatnego nie wlicza się do stażu pracy, który wpływa często na twoje uprawnienia jako pracownika. Musisz też wiedzieć, że po złożeniu wniosku o urlop bezpłatny twój pracodawca nie będzie zobowiązany do opłacania składek ZUS, a to skutkuje przerwą w świadczeniach ubezpieczenia chorobowego. Nie otrzymasz w tym czasie żadnego wynagrodzenia – ani za pracę, ani wynagrodzenia chorobowego, opiekuńczego, czy nawet macierzyńskiego. Pamiętaj też, że żadne zwolnienie lekarskie nie przerywa czasu trwania bezpłatnego urlopu. Kiedy dopiero zaczynasz dłuższy okres urlopu bezpłatnego przez pierwsze 30 dni wciąż będziesz mieć prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia ZUS.

Zobacz także  Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej

Czy z urlopu bezpłatnego można zrezygnować?

Rezygnacja z urlopu bezpłatnego jest jak najbardziej możliwa. Aby tego dokonać, potrzebujesz zgody swojego pracodawcy na powrót z urlopu do swoich obowiązków w miejscu pracy. Na tym etapie musisz złożyć podobny dokument, jak wniosek o urlop bezpłatny, ale z uwzględnieniem jego anulowania. Kiedy nie podejmiesz żadnych działań w tym zakresie, musisz poczekać, aż urlop bezpłatny dobiegnie końca zgodnie z początkowymi założeniami wniosku.

Wniosek o urlop bezpłatny – wzór

Potrzebujesz kilku dni dodatkowego urlopu, a może chcesz nieco dłużej pozostać w domu? Jeśli nie zależy ci na wynagrodzeniu za pracę, złóż wniosek o urlop bezpłatny. Pobierz gotowy wniosek, uzupełnij i złóż do rąk pracodawcy – po wydaniu decyzji możesz udać się na urlop (lub nie).

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc
wniosek o urlop bezpłatny