Wnioski

Wniosek o urlop okolicznościowy

Potrzebujesz kilku dni wolnych od pracy z racji ślubu lub śmierci bliskiej osoby? Pobierz wniosek o urlop okolicznościowy i złóż go do swojego pracodawcy. Jeśli utrzymujesz dobre relacje z przełożonym, na pewno otrzymasz zgodę.

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Polskie prawo pracy przewiduje określoną liczbę dni wolnych od pracy, które pracownik ma prawo wykorzystać w ciągu roku. Urlopy okolicznościowe przyznawane są tylko w określonych sytuacjach i na specjalny wniosek pracownika. Pamiętaj, że do wglądu pracodawcy musisz też w późniejszym terminie dostarczyć zaświadczenia związane ze specjalną okolicznością. To swego rodzaju potwierdzenie, że urlop został przyznany zgodnie z prawem. Wystarczy, że pobierzesz wniosek o urlop okolicznościowy i przekażesz go do biura pracodawcy.

Wniosek o urlop okolicznościowy – kiedy pracodawca może go uznać?

Zwróć uwagę, że wniosek o urlop okolicznościowy możesz złożyć tylko w określonych sytuacjach. W ramach takiej ulgi możesz otrzymać 1 lub 2 dni wolnego w następujących sytuacjach:

  • 1 dzień: ślub dziecka, pogrzeb rodzeństwa, pogrzeb dziadków, pogrzeb teściów, pogrzeb osoby będącej na twoim utrzymaniu;
  • 2 dni: własny ślub, narodziny dziecka, pogrzeb dziecka, pogrzeb ojca lub matki, pogrzeb ojczyma lub macochy.

Tylko w wyżej wymienionych sytuacjach masz możliwość wnioskować o przyznanie urlopu okolicznościowego u swojego pracodawcy. Za te dni wolne od pracy przysługuje ci pełne prawo do zachowania wynagrodzenia w 100% jego wartości.

Jakie dane powinien zawierać wniosek o urlop okolicznościowy?

Jeśli uzupełniasz wniosek o urlop okolicznościowy, koniecznie uwzględnij takie elementy, jak:

  • dane osobowe pracownika;
  • dane pracodawcy;
  • okoliczności, które uprawniają do skorzystania z urlopu;
  • liczba dni urlopowych (1 lub 2);
  • termin wykorzystania urlopu (dokładna data).

Pamiętaj, że każdy pracodawca może wymagać dokumentów potwierdzających pojawienie się okoliczności pozwalających na skorzystanie z urlopu okolicznościowego. Dokumenty potwierdzające to np.:

  • odpis aktu małżeństwa;
  • odpis aktu zgonu;
  • odpis aktu urodzenia dziecka.

Teraz wiesz już, jak przygotować wniosek o urlop okolicznościowy. W razie potrzeby nie zwlekaj i pobierz gotowy wzór do uzupełnienia, który ostatecznie wręczysz do analizy swojemu pracodawcy.

Wniosek o urlop okolicznościowy – wzór

Wzór wniosku o urlop okolicznościowy ma bardzo prostą formę, a jego uzupełnienie nie zajmie ci więcej niż kilka minut. Sprawdź, jakie to proste!

Pobierz wzór w .pdf
X
ikona pdf
Pobierz wzór w .docx
X
ikona doc

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz