Właśnie urodziło ci się dziecko i chcesz wykorzystać maksymalnie wolny czas, aby się nim zająć w pierwszych tygodniach życia? W takim razie pobierz gotowy wzór i uzupełnij wniosek o urlop macierzyński do swojego pracodawcy.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Dokładny wymiar urlopu macierzyńskiego zależy od tego, ile masz aktualnie urodzonych dzieci. We wniosku musisz wskazać podstawowy wymiar urlopu, który przysługuje w innej formie w zależności od tego, jaką liczbę dzieci masz na utrzymaniu. Przed przewidzianą datą porodu przysługuje ci nie więcej niż 6 tygodni urlopu. Po porodzie możesz wykorzystać także czas wolny, z jakiego nie skorzystałaś przed urodzeniem dziecka. Pamiętaj, że nawet przysposobienie dziecka daje ci pełne prawo do korzystania z zasiłku macierzyńskiego. Nie jest to jednoznaczne urlopem macierzyńskim. Jako pracownik masz obowiązek poinformować swojego pracodawcę, kiedy chcesz wykorzystać czas wolny na opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem.
Jaką formę powinien przyjąć wniosek o urlop macierzyński? Najważniejsze informacje
Każda pracownica w zakładzie pracy powinna wiedzieć, że nie może w żaden sposób zrzec się prawa do urlopu macierzyńskiego. Stosowny wniosek o urlop macierzyński złóż zawsze na piśmie u swojego pracodawcy. Musisz umieścić we wniosku takie informacje, jak:
- miejscowość i datę sporządzenia dokumentu;
- imię i nazwisko pracownika;
- dane pracodawcy;
- imię i nazwisko urodzonego dziecka;
- datę porodu;
- początek rozpoczęcia urlopu oraz jego wymiar;
- czytelny podpis na dole dokumentu.
Tak sporządzony wniosek i złożony bezpośrednio u pracodawcy musi zostać zaakceptowany przez pracodawcę.
Ile trwa urlop macierzyński? Podpowiadamy!
Zastanawiasz się, ile w praktyce trwa urlop macierzyński? Wiele zależy od tego, jaką liczbę dzieci już posiadasz. Wygląda to następująco:
- na jedno dziecko przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego;
- na dwójkę dzieci przysługuje już 31 tygodni wolnego;
- na trójkę dzieci aż 33 tygodnie urlopu macierzyńskiego;
- na czwórkę dzieci – do 35 tygodni;
- na pięcioro i więcej dzieci – aż 37 tygodni urlopy macierzyńskiego.
Jak widzisz, ogólne zasady co do czasu trwania urlopu macierzyńskiego są bardzo proste. To samo tyczy się wypłaty świadczenia zasiłku macierzyńskiego przez ten okres. Za czas urlopu tego rodzaju otrzymasz 100 lub 80% podstawowego wynagrodzenia u pracodawcy w zależności od tego, jaki termin złożenia wniosku o urlop macierzyński wybierzesz. Pamiętaj! Dni wolne w ramach urlopu macierzyńskiego przysługują ci także jeśli zdecydowałaś się na przysposobienie dziecka.
Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?
Wniosek o urlop macierzyński musisz złożyć nie później niż po upływie 21 dni od dnia porodu. W takiej sytuacji otrzymasz świadczenie w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Kiedy nie dochowasz terminu – otrzymasz wypłaty podzielone na 100% wartości, a następnie tylko 60%. Ostatecznie niczego nie tracisz, ale wpłyniesz na wysokość swoich dochodów.
Jakie zmiany planuje rząd w kwestii urlopu macierzyńskiego?
Prawo w Polsce stale ulega zmianom i to samo tyczy się przepisów dot. zasiłku oraz urlopu macierzyńskiego. Warto mieć na uwadze fakt, że rząd pragnie wydłużyć maksymalny czas trwania urlopu rodzicielskiego aż do 9 tygodni. Dodatkowo planowane zmiany to opcja składania wniosków przez system elektroniczny, co znacznie przyśpieszy wnioskowanie. Za urlop macierzyński w przyszłości ma przysługiwać zupełnie inna stawka zasiłku – np. 100% za cały czas trwania urlopu.
Wniosek o urlop macierzyński – wzór
Chcesz złożyć wniosek o urlop macierzyński do swojego pracodawcy, aby ten miał świadomość, jak długa będzie twoja nieobecność w zakładzie pracy? W takim razie pobierz prosty wzór dokumentu, uzupełnij go i złóż bezpośrednio w swoim miejscu zatrudnienia.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
- Wniosek o urlop ojcowski
- Wniosek o urlop bezpłatny
- Wniosek o urlop okolicznościowy
- Wniosek o rejestrację pojazdu
- Wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej