Obecnie można wyróżnić wiele typów urlopów, jakie przysługują rodzicom małoletnich dzieci – nawet tuż po urodzeniu. Jeśli potrzebujesz dodatkowych dni wolnego, koniecznie pobierz wniosek o urlop ojcowski i złóż go u pracodawcy.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
Musisz wiedzieć, że urlop ojcowski to dni wolne od pracy, które przysługują wyłącznie ojcu dziecka. Nie możesz się ich zrzec w żaden sposób. Aby wykorzystać taki urlop, musisz dopełnić kilku istotnych formalności. Przede wszystkim potrzebujesz wniosek o urlop ojcowski, którego wzór pobierzesz z Internetu. Poprawnie uzupełniony dokument wraz z niezbędnymi załącznikami przekaż swojemu pracodawcy. Dzięki temu zyskasz aż 14 dodatkowych dni wolnych od pracy, które poświęcisz na opiekę nad swoim dzieckiem.
Komu przysługuje urlop ojcowski i na czym polega? Najważniejsze zasady
Jeśli chodzi o urlop ojcowski, musisz wiedzieć, że ten jest przyznawany wyłącznie na okres 14 dni kalendarzowych. Wykorzystasz go po złożeniu wniosku o urlop ojcowski w formie jednorazowej lub podzielonej na dwie równe części po 7 dni. Obowiązują jednak pewne zasady odnośnie do tego, kiedy musisz wykorzystać dni wolne, a mianowicie:
- dziecko nie może ukończyć 24. miesiąca życia;
- muszą upłynąć 24 miesiące od czasu uprawomocnienia się wyroku sądu o przysposobieniu dziecka do lat 7.
To podstawowe warunki, które regulują możliwość skorzystania z urlopu ojcowskiego w Polsce. Zgodnie z przepisami musisz dostarczyć wniosek o urlop ojcowski do pracodawcy w terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pamiętaj! Jeśli ubiegasz się o zasiłek macierzyński z tego tytułu, poproś pracodawcę o podpisanie wniosku, jako potwierdzenie rozpoczęcia urlopu ojcowskiego.
Wniosek o urlop ojcowski – jak go napisać?
Zanim rozpoczniesz pisanie wniosku o urlop ojcowski, dowiedz się, jakie elementy powinien zawierać dokument. Oto kilka najważniejszych kwestii:
- miejscowość i data sporządzenia dokumentu;
- imię i nazwisko pracownika;
- dane pracodawcy;
- uzasadnienie prośby o udzielenie urlopu ojcowskiego;
- dane dziecka (imiona, nazwisko i data urodzin);
- wymiar urlopu (14 lub 2 x po 7 dni);
- datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu.
Finalnie po uzupełnieniu wniosku podpisz go swoim czytelnym podpisem. Po złożeniu dokumentu do pracodawcy zawsze poproś go o potwierdzenie uznania urlopu ojcowskiego np. poprzez podpis wniosku z pieczątką firmową. Dla ciebie to dodatkowa podstawa do ubiegania się o świadczenia z ZUS.
Wniosek o urlop ojcowski – wzór
Chcesz spędzić czas ze swoim dzieckiem? W takim razie pobierz gotowy wzór wniosku o urlop ojcowski, uzupełnij swoimi danymi i złóż w biurze zakładu pracy.
Pobierz wzór w .pdf | |
Pobierz wzór w .docx | |
- Wniosek o urlop macierzyński
- Wniosek o urlop bezpłatny
- Wniosek o urlop okolicznościowy
- Wniosek o rejestrację pojazdu
- Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu po sprzedaży – pobierz dokument PDF