Węgiel z Czech to prawdziwy hit ostatnich dni. Coraz dłuższe kolejki przed polskimi kopalniami sprawiły, że Polacy jeżdżą po węgiel zagranicę. Dlaczego się to opłaca?
Węgiel z Czech staje się coraz bardziej pożądanym produktem przez Polaków. W dobie kryzysu i obaw o to, czy gazu do ogrzewania wystarczy dla wszystkich, wiele osób stara się wcześniej zabezpieczyć odpowiednimi ilościami węgla. W efekcie kolejki przerastają najśmielsze oczekiwania pracowników kopalni, którzy nie są w stanie odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie. Na przykład w kopalni Budryk w Ornontowicach śląskich w kolejce po węgiel trzeba czekać aż do końca grudnia. Zatem ile kosztuje tona węgla z Czech?
Węgiel z Czech rozwiązaniem problemu?
Polacy ciągle mierzą się z wysokimi cenami węgla, a teraz również z jego brakami. Z pomocą przychodzą składy w Czechach, gdzie coraz więcej osób udaje się, aby go nabyć. Okazuje się, że polski klient regularnie jeździ za czeską granicę na zakupy opału, między innymi do:
- Pietwałdu;
- Nachodu;
- Cieszyna;
- Hawierzow;
- okolic Opawy.
Można tam zakupić węgiel brunatny między innymi orzech i ekogroszek. Tona węgla z Czech kosztuje około 3500 zł (ekogroszek). Tymczasem w Polsce ceny węgla kamiennego biją rekordy, bowiem od zeszłego roku koszt zakupu wzrósł trzykrotnie (z 1000 zł do 3000 zł). Niemniej jednak nie można zapominać, że jest węgiel brunatny, który jest znacznie gorszej jakości i mniej ekologiczny niż węgiel kamienny dostępny w Polsce.
Transport węgla z Czech
Mimo to należy pamiętać, że to kupujący we własnym zakresie musi zapewnić sobie transport do Polski i pokryć jego koszty. Aczkolwiek funkcjonują składy, w których kupując większe ilości opału (np. 3 lub 4 tony), można skorzystać z bezpłatnego transportu w odległości do 30 kilometrów.
Limity na zakup węgla
Jak wiadomo, w tym roku w Polsce wprowadzono limity wysokości 3 ton na klienta, a jak jest w czeskich składach? Obecnie w Czechach nie obowiązują żadne limity w tej kwestii. Wyjątek stanowią niektóre słabo wyposażone składy, które w związku z niewielkimi zapasami odmawia sprzedaży klientom spoza Czech.
Sytuacja związana z ogrzewaniem w zbliżającym się wielkimi krokami sezonem grzewczym staje się nerwowa, dlatego wiele osób nie chce czekać na zakup węgla w Polsce i decyduje się na zakup za czeską granicą. Węgiel z Czech to gorący temat, więc jego dostępność i ceny w każdej chwili mogą ulec zmianie. Dlatego jeżeli jesteś zainteresowany zakupem opału z zagranicy, najpierw sprawdź, dokąd i po jaką ilość się udać.
- Czy ceny węgla spadną w 2024?
- Czy zabraknie węgla 2024?
- Inflacja w Czechach – kwiecień 2023
- Dodatek węglowy – dla kogo, ile wynosi? Wszystko, co należy wiedzieć o nowym świadczeniu!
- Oszustwa przy sprzedaży węgla kamiennego – malują kamienie i sprzedają jako węgiel!