Inwestycja krótkoterminowa to jeden ze sposobów na szybkie pomnożenie funduszy. Co warto o nich wiedzieć? Co to właściwie jest i jakie są rodzaje tego typu inwestycji? Gdzie trzeba je udokumentować? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Jeśli zgromadzisz spore fundusze, może czasami mieć problem. Teoretycznie od przybytku głowa nie boli, ale przecież coś trzeba zrobić ze sporą ilością pieniędzy. Wydanie ich w krótkim czasie może przynieść dużo radości. Jednak zdecydowanie lepszym wyjściem jest taki obrót kapitałowy, który pozwoli odzyskać środki albo je nawet pomnożyć. Inwestycje krótkoterminowe to dobry sposób na ulokowanie pieniędzy dla tych, którym zależy na stosunkowo szybkich efektach. Co powinieneś o nich wiedzieć? Jakie są aspekty prawne inwestycji krótkoterminowej? To wszystko znajdziesz w naszym krótkim kompendium!
Inwestycje krótkoterminowe – definicja i wyjaśnienie terminu
Aby coś zostało uznane za inwestycję, to jej celem musi być chęć pomnożenia zysku z danej rzeczy. Korzyść występuje, gdy dana rzecz nabiera wartości z biegiem czasu. Może to nastąpić przykładowo poprzez samo starzenie się rzeczy, która staje się bardziej wartościowa z upływem miesięcy czy lat. Na zysk z inwestycji długoterminowej będziemy czekać latami. Inwestycja krótkoterminowa zwraca się oczywiście w znacznie krótszym czasie. Warto tutaj zaznaczyć, że w przypadku tego typu inwestycji do zysku mogą prowadzić zarówno rzeczy materialne (na przykład cenne przedmioty albo nieruchomości), jak i te niematerialne (czego przykładem mogą być obligacje oraz inne operacje finansowe).
Jak inwestować krótkoterminowo? Rodzaje inwestycji
Gdzie trzeba wykazać krótkoterminowe inwestycje? Bilans to odpowiednie miejsce, by je udokumentować. Nie zawsze wiadomo jednak, co się do nich zalicza. Istnieje kilka rodzajów operacji tego typu, które warto przybliżyć.
Inne papiery wartościowe
Wartości, do których zalicza się różnego rodzaju obligacje, certyfikaty inwestycyjne, skrypty dłużne, listy zastawne, bony komercyjne, a oprócz nich także te rzeczy, których termin wymagalności wynosi maksymalnie 12 miesięcy. Mogą one też być przeznaczone do sprzedaży w trakcie najbliższego roku obrotowego.
Środki pieniężne i inne aktywa pieniężne
W tej kategorii mieści się przede wszystkim gotówka przechowywana w kasie albo na rachunku bankowym. Może ona być krajowa walutowa lub w formie akredytywów. Do środków pieniężnych należą także:
- bony skarbowe, handlowe i oszczędnościowe;
- lokaty terminowe;
- weksle zastawne;
- certyfikaty depozytowe;
- czeki.
Ważnym kryterium jest jednak maksymalny okres zapadalności, który wynosi 3 miesiące. Wyjątkiem mogą być w niektórych sytuacjach czeki i weksle. Czasem doliczane są do nich dywidendy wraz z wartością odsetek od obligacji, liczonych od dnia zakupu.
Udziały
Tego typu inwestycja krótkoterminowa to wkład pieniężny w postaci gotówki lub aportu, czyli wartości majątkowej, która przybiera postać niematerialną (na przykład praw do czegoś). Co jest celem osoby, która nabywa udziały? Pokrycie kapitału zakładowego bądź funduszu udziałowego nabytego w ramach określonej jednostki.
Udzielone pożyczki
Nie należą do nich wszystkie pożyczki, a jedynie te, których termin zapadalności nie jest dłuższy niż koniec kolejnego roku obrotowego. Inwestycje krótkoterminowe to również takie, w przypadku których spłacanie udzielonej pożyczki będzie rozdzielone na raty. Wówczas termin zapadalności może przekraczać rok.
Akcje
Należą do nich wszelkie papiery wartościowe, które emituje dana spółka akcyjna. Musi ona mieć prawo do zasobów majątkowych. Akcje wystawia się na okaziciela (są wówczas wydawane po wpłaceniu całej kwoty z tytułu nabycia) lub imiennie wyłącznie na daną osobę.
Inne krótkoterminowe aktywa finansowe
Ta kategoria może zmieścić wszystkie środki, których nie wymieniono powyżej. Mogą to być na przykład lokaty terminowe z banku (o ile ich termin zapadalności mieści się między 3 a 12 miesiącami) albo opłaty z tytułu leasingu.
Przykłady inwestycji krótkoterminowych w 2024 roku
Wszystkie wymienione powyżej inwestycje związane są mniej lub bardziej z obrotem pieniędzmi. Są zatem niematerialne. Krótkoterminowa inwestycja może jednak objąć także namacalne przedmioty o dużej wartości. Do tych szczególnie cennych można zaliczyć:
- metale szlachetne – najczęściej inwestorzy wybierają złoto, choć wiele osób woli wkładać kapitał w srebro. Inwestować można ponadto w platynę, a także metal półszlachetny, jakim jest miedź. Pieniądze można przeznaczać także na wyroby wykonane z surowców, które opisujemy poniżej;
- biżuteria – podpunkt ten rzecz jasna łączy się z powyższym, jednak obejmuje nie tylko metale, lecz także kamienie szlachetne. Oprócz najsłynniejszych brylantów oraz diamentów można zaliczyć do nich także kolorowe materiały, np. rubiny, szafiry czy szmaragdy. Nie można też tutaj zapomnieć o ozdobnych minerałach, czyli np. jadeicie, opalu czy krzemieniu pasiastym;
- starodruk – starodruki to dokumenty wydawane od czasu wynalezienia druku (czyli 1450 roku) do końca XVIII wieku. Mogą one obejmować różnego rodzaju spisy inwentarzowe, dokumenty prawne (np. testamenty) czy nawet całe księgi odznaczające się szczególnie dużą wartością. Starodrukami mogą być zarówno cenne źródła obejmujące wiele osób (jak na przykład księgi kościelne), jak i prywatne książki;
- dzieła sztuki – taka inwestycja krótkoterminowa to dzieła malowane i rysowane (obrazy, akwarele, rysunki), a także rzeźby, płaskorzeźby i dzieła wykorzystujące techniki łączone (na przykład drzeworyt) oraz wiele innych kategorii. Kryterium wartości najczęściej określają sława i warsztat artysty oraz wiek danego dzieła;
- przedmioty cenne dla historii lub kultury (antyki) – do tej kategorii należy zaliczyć wszystkie przedmioty, których nie można nazwać dziełem sztuki, ale które są pamiątką przeszłości. Mogą to być na przykład zegarki, instrumenty muzyczne lub nawet ozdobne komplety sztućców. Do tej kategorii zaliczają się też przedmioty codziennego użytku, np. meble czy inne elementy wyposażenia domowego. O ich cenności świadczy przede wszystkim ich wiek, wartość estetyczna, stan w jakim zostały zachowane, a także rzadkość występowania;
- monety o wartości numizmatycznej – nie zaliczymy do nich wszystkich pieniędzy, które na co dzień są w użytku. Wszystkie środki płatnicze, których już się nie używa, mogą stać się cenną inwestycją. Oczywiście, najcenniejsze są płacidła z jak najdawniejszych czasów, np. średniowieczne floreny, jednak dużą popularnością potrafią cieszyć się nawet polskie złote sprzed denominacji;
- kosztowności – należy je rozumieć jako wszelkie inne przedmioty, które nie mieszczą się w żadnej powyższej kategorii albo mieściłyby się one w kilku z nich. Ta kategoria mieści właśnie tego typu niejednoznaczne przedmioty.
Jak widać, inwestycje krótkoterminowe to bardzo szerokie pojęcie i można inwestować na naprawdę wiele sposobów. Taka inwestycja to dobry sposób na stosunkowo szybkie pomnożenie pieniędzy. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z pieniędzmi, to znasz już wiele opcji. Niezależnie od tego, czy wybierzesz środki i aktywa pieniężne, czy też cenne przedmioty lub kruszce – życzymy powodzenia!
- Kurs złota – prognozy 2024. Jak będzie kondycja drogocennego kruszcu?
- WIBOR – prognozy 2024 a podwyżka stóp procentowych i raty kredytów hipotecznych
- Ceny mieszkań – prognozy 2023 i trendy na 2023 rok według ekspertów
- Największe spółki giełdowe w Polsce. Czy warto w nie inwestować?