Jeśli chodzi o kurs dolara, prognozy 2023 wyglądają optymistycznie. Podwyżki stóp procentowych FED (listopad i grudzień) nie wpłynęły trwale na spadek wartości dolara. Co więcej, spowodowały nagły wzrost kursu waluty. Sprawdź, co na temat dolara amerykańskiego przepowiadają eksperci.
Jak może wyglądać niedługo kurs dolara? Prognozy 2023 to kolejny cios dla złotego. Polska waluta od miesięcy zalicza spadek. Jest to spowodowane przez skok kursu euro i dolara do poziomów najwyższych w ciągu ostatnich lat. Co więcej, szacuje się, że amerykańska waluta na początku roku zacznie spadać, aby w drugim kwartale ponownie zaliczyć wzrost wartości.
Takie prognozy w połączeniu z podwyżkami stóp procentowych, kryzysem surowcowym i rosnącą inflacją nie napawają optymizmem. Mimo to aktualna stabilizacja kursów może być dobrą okazją dla inwestorów. Mają szansę pozbyć się obcej waluty i zrealizować zyski.
USD kontra FED – rekordowy wzrost czy spadek?
Dolar jest walutą, na którą tak jak i na inne wpływa zacieśnianie polityki monetarnej przez EBC (Europejski Bank Centralny) i FED (Amerykańska Rezerwa Federalna). Jeszcze we wrześniu ekonomiści obawiali się ostrego działania na rynkach finansowych. Ostatnia podwyżka stóp procentowych – 75 punktów bazowych – spowodowała osiągnięcie przez stopy Fed Funds poziomu 4%.
Obecnie szacuje się, że walka ze światową inflacją zatrzyma się na 2,25% (stopa procentowa EBC) i 4,5% (stopa procentowa FED). Koniec podwyżek w światowej bankowości ma być spowodowany przez odczuwalne spowolnienie inflacji.
W ostatnim czasie można było zaobserwować wzrost wartości dolara do jena japońskiego, spadek wartości funta brytyjskiego (GBP) i rekordowe wartości franka szwajcarskiego. Zmalały też kursy kryptowalut. W przypadku ethereum prognozy 2023 zależą od przyszłości dolara oraz działań, jakie podejmą inwestorzy.
Awersja do ryzyka może spowodować, że środki finansowe ulokowane dotąd w wirtualnych pieniądzach zasilą prawdziwe waluty. I chociaż dolar nieco się osłabił, euro nadal nie odzyskało parytetu. Jeśli chodzi o kurs dolara, prognozy 2023 są związane z FED. Czym jest ta instytucja?
Czym jest FED?
FED (Federal Reserve System United States of America – Rezerwa Federalna) to instytucja, którą można porównać do Narodowego Banku Polskiego. Jej zadaniem jest regulacja pracy banków na terenie Stanów Zjednoczonych. FED sprawuje pieczę nad działaniem amerykańskiej polityki pieniężnej. Gwarantuje to jednolitość działania systemów bankowych.
FED zapewnia stabilny poziom stóp procentowych, zapobiega pogłębianiu się inflacji i kontroluje ilość pieniądza w obiegu. Wpływa także na rynek pracy, umożliwiając niwelowanie stopy bezrobocia. Potencjał amerykańskiej gospodarki sprawia, że System Rezerwy Federalnej jest jedną z najważniejszych instytucji tego typu. Chociaż działa w Ameryce, wpływa na systemy gospodarcze innych państw, w tym Europy.
Dolar kontra złoty – czego spodziewać się w 2023 roku?
Rynki walutowe w 2023 r. stoją pod znakiem inflacji. To trendy inflacyjne wpłyną na ruchy zagranicznych banków. Według eksperta z CMC Markets, jeśli światowe instytucje podniosą stopy procentowe, NBP również to zrobi. Kurs złotego zależy od koniunktury w strefie euro, dlatego odbija się na nim zarówno wzrost cen na kontynencie, jak i zagrożenie kryzysem gazowym.
To właśnie drastyczny wzrost cen (największy w ciągu ostatnich kilku lat) oraz jego ekonomiczne konsekwencje stanowią dla polskiej waluty największą groźbę. Sporo zależy również od działań podejmowanych przez bank centralny USA. Czy wzrost złotówki jest możliwy?
Kurs walutowy wydaje się całkowicie uzależniony od nastrojów inwestycyjnych na rynkach światowych. Mechanizm napędzający inflację to recesja oraz cykl podwyżek cen surowców energetycznych (gaz, energia elektryczna). Wpływają one na ceny towarów i usług. Gdy mowa o kursie dolara 2023, prognozy mają ogromny wpływ na polską gospodarkę, choćby z powodu wzrostu lub spadku cen importowanych dóbr.
Październik 2022 pozwolił polskiej walucie się umacniać. Mimo to złotówki wciąż należą do najsłabszych walut w Europie. Euro wobec złotego wzrosło o 5%, a wobec węgierskiego forinta o całe 12%. W koszyku walut regionu wciąż podwyższać będzie się czeska korona. Zmienność w głównej parze walutowej osiąga poziom nawet 5% – jest to absolutny rekord. Jak wysoka będzie inflacja 2023? Prognozy nadal nie napawają optymizmem.
Co mówią dane udostępnione przez analityków z Głównego Urzędu Statystycznego? Inflacja stale rośnie, a jej wartość szczytowa ma zostać osiągnięta w ostatnim kwartale tego roku (grudzień 2022 r.). Według wielu ekspertów złoty będzie drożeć dopiero po 2023 roku. Wszystko zależy od tego, czy Rada Polityki Pieniężnej (RPP) udźwignie zmiany zachodzące w światowej gospodarce pieniężnej.
Kurs dolara – prognozy 2023, czyli inflacja na rynkach walutowych
Inflacja w 2023 roku osiąga rekordowe wzrosty praktycznie na całym świecie. Jej wpływ nie ominął światowych rynków walutowych – jedne waluty skoczyły w górę (aprecjacja), inne zaliczyły bolesny spadek (deprecjacja). Jednak wartość pieniądza stale ulega zmianom, na co wpływa nie tylko inflacja czy deflacja.
Kursy walut uzależnione są od czynników ekonomicznych, politycznych i psychologicznych. Są to m.in.:
- aktualny poziom inflacji/deflacji;
- bilans handlowy kraju;
- rezerwy walutowe, aktywa banku centralnego;
- wysokość stóp procentowych;
- sytuacja gospodarcza i geopolityczna kraju.
Jeśli chodzi o kurs złotego czy kurs euro, prognozy 2023 w dużym stopniu są zależne od wydarzeń zewnętrznych. Wartość pieniądza systematycznie będzie osłabiać wojna w bezpośrednim sąsiedztwie Polski – na Ukrainie. Waluta może też umacniać się lub osłabiać przez handel walutami na rynku Forex, spekulacje kursami walut czy inwestycje długoterminowe.
W przypadku kursu dolara prognozy 2023 także niebagatelną rolę odgrywają czynniki zewnętrzne. Trudno zatem z całą pewnością przewidzieć tendencje w tak dynamicznych realiach.
- None Found