Inwestowanie to skuteczny sposób, aby zabezpieczyć pieniądze przed inflacją – przyjmuje ono różne formy. Coraz więcej osób decyduje się na lokowanie kapitału na giełdzie. Dowiedz się, na czym to polega oraz jakie ma wady i zalety.
Inwestowanie staje cię coraz modniejsze. Dawniej większość osób wolała przechowywać zarobione pieniądze w bezpiecznym miejscu – na koncie oszczędnościowym albo w przysłowiowej skarpecie. Obecnie jednak coraz częściej zdajemy sobie sprawę w ze spadku ich wartości. Aby zabezpieczyć wartość oszczędności, wystarczy, że stopa zwrotu z inwestycji jest równa inflacji. Jeżeli jest większa, to wartość twojego kapitału nie tylko nie spadnie, ale nawet wzrośnie. Dowiedz się, jak to robić!
Dlaczego warto inwestować, zamiast przechowywać pieniądze na lokacie?
Istnieje mnóstwo powodów, dla których w dzisiejszych czasach warto inwestować, zamiast odkładać. Najważniejsze jest to, że zapobiegasz dewaluacji swojego majątku. Co więcej, możesz wynieść z tego spore zyski. Inwestowanie to nie tylko najlepszy sposób długoterminowego przechowywania oszczędności, ale też jest najłatwiejsza metoda na zarabianie pieniędzy, która nie wymaga dużo czasu oraz wysiłku. Wystarczy, tylko pomyśleć, że większość bogatych ludzi dorobiła się spektakularnego majątku właśnie poprzez inwestycje oraz biznes.
Inwestowanie na giełdzie – dlaczego warto?
Szukasz dobrego sposobu na inwestowanie? Nie każdy może zostać przedsiębiorcą czy stworzyć firmę, która odniesie sukces na między narodowym rynku. Nie zmniejsza to jednak twoich szans na wolność finansową. Tak naprawdę, wystarczy, że będziesz brać udział w działalności firm, które mają silną pozycję na rynku. W tym celu trzeba kupić aktywa, stanowiące część zysków danego przedsiębiorstwa. W praktyce pozwoli ci to stać się współwłaścicielem firmy i osiągać zyski tak szybko, jak ich założyciele.
Giełda – co musisz o niej wiedzieć?
Giełda jest miejscem, które skupia inwestorów oraz przedsiębiorców. Wyróżnić można jej kilka różnych rodzajów, takich jak giełda towarowa, pieniężna, papierów wartościowych czy usług. Celem każdej z nich jest czerpanie korzyści finansowych, dlatego jej uczestnicy kupują lub sprzedają akcje, bony, obligacje, weksle czy certyfikaty finansowe. Warto wiedzieć, że na GPW inwestują również otwarte fundusze emerytalne, co pozwala im najlepiej pomnażać kapitał początkowy.
Inwestowanie na giełdzie – od czego zacząć?
Najpopularniejszymi papierami wartościowymi emitowanymi przez spółki akcyjne lub komandytowo-akcyjne są akcje. Przedsiębiorstwa chcą pozyskać fundusze, aby nadal się rozwijać, dlatego sprzedają akcje. Posiadacze tych udziałów stają się współwłaścicielami majątku, czyli tzw. akcjonariuszami. Mają oni prawo do należnej im prowizji pochodzącej z zarobków firmy. Inwestowanie w akcje to sposób na szybki zarobek, który jednak obarczony jest pewnym ryzykiem. Osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z giełdą, powinny więc zdobyć na jej temat podstawową wiedzę. Aktualnie transakcje finalizowane przez osoby indywidualne mogą być prowadzone jedynie za pośrednictwem biur maklerskich.
Rachunek maklerski
Pierwszym krokiem, aby rozpocząć inwestowanie na giełdzie, jest założenie rachunku maklerskiego. Można to zrobić w biurze maklerskim. To swojego rodzaju konto, na którym zostaną zapisane informacje o dokonanych przez ciebie transakcjach. Jego posiadanie jest niezbędne, aby kupować lub sprzedawać papiery wartościowe. Zanim zdecydujesz się na konkretny podmiot, poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, jakie opłaty trzeba wnieść na początek, przeanalizuj koszty związane z danymi produktami oraz sprawdź, czy dom maklerski posiada licencję. Można to zweryfikować przez Internet na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.
Inwestowanie w akcje – zacznij od małych kwot
Jeżeli nie masz jeszcze doświadczenia na giełdzie, najlepiej, abyś zaczął inwestować małe kwoty – w granicach kilkuset złotych. Początkujący gracze nierzadko decydują się jedynie na wspieranie funduszy inwestycyjnych, co uznaje się za bezpieczniejsze. Szczególnie że to TFI podejmuje decyzję, w jakim portfelu najlepiej ulokować swoją gotówkę. Inwestycję na giełdzie możesz też prowadzić samodzielnie, jednak wiąże się to z wyższym ryzykiem. W takiej sytuacji musisz dobrze poznać kondycję danego przedsiębiorstwa. Ma na nią wpływ wiele czynników między innymi zmienność sytuacji gospodarczej w kraju czy też wewnętrzne zmiany zachodzące w firmie.
Czym jest wersja demo giełdy?
Inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego wiele osób woli najpierw wypróbować swoich sił na kontach demo. Pozwalają one na zdobycie doświadczenia bez obaw o utratę posiadanych środków. Tego rodzaju symulatory to doskonałe przygotowanie, które nauczy cię jaką strategię obrać, jak śledzić notowania oraz jak akceptować straty i rezygnować z inwestycji w najlepszym momencie.
Jak zbudować swój portfel na giełdzie i zacząć czerpać zyski?
Jeżeli masz już podstawową wiedzę oraz czujesz się na siłach, aby zbudować portfel inwestycyjny i podejmować przemyślane decyzje, najwyższa pora, aby przystąpić do działania. Inwestowanie nigdy nie powinno być działaniem przypadkowym. Zawsze musi być poprzedzone szczegółową analizą rynku akcji oraz prognoz specjalistów. Rozsądni i doświadczeni inwestorzy zwracają uwagę na rekomendację maklerów. Cały czas poświęcają czas na poznanie spółek giełdowych, które wchodzą w skład poszczególnych indeksów oraz śledzą informacje napływające z rynków finansowych.
Inwestowanie w praktyce
Aby zacząć grą na giełdzie, pierwszym krokiem jest przelanie na swój rachunek maklerski zainwestowanych pieniędzy. W tym celu musisz utworzyć zlecenie i określić spółkę, której akcje chcesz kupić oraz ich liczbę i cenę, jaką chcesz zapłacić. Możesz modyfikować ustawienia okresu ważności zlecenia oraz to, czy ma być podzielone na części, czy zrealizowane w całości.
Jak widać, inwestowanie na giełdzie to nic trudnego. Aby jednak czerpać z niej prawdziwe zyski, należy zdobyć sporo doświadczenia i umiejętności oraz nie kierować się emocjami.
- None Found