Jarosław Gowin podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej konsultacjom z przedsiębiorcami Polskiego Ładu, poinformował, że umowy cywilnoprawne nie zostaną zlikwidowane. Prawdopodobnie jednak od 1 stycznia przyszłego roku, zniesiona zostanie różnica w oskładkowaniu umów-zleceń i umów o pracę.
Gowin chce chronić klasę średnią
Minister Rozwoju, Pracy i Technologii w trakcie dzisiejszej konferencji powiedział, że w ubiegłym tygodniu przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pakiet rozwiązań podatkowych, które mają uchronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem obciążenia:
„Mamy już rozwiązania, które gwarantują, że osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę zarabiające poniżej 13 tys. zł nie stracą ani złotówki, natomiast przez cały czas pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi osób na tak zwanym samozatrudnieniu czy szerzej osób prowadzących działalność gospodarczą”.
Umowy o dzieło pozostaną, znikną różnice w oskładkowaniu
Wiceprezes Rady Ministrów zakomunikował również, że umowy cywilnoprawne, czyli tzw. umowy o dzieło pozostaną bez zmian:
„Uważam, że szczególny charakter pracy twórczej uzasadnia pozostawienie tej formy umów. Czym innym są umowy zlecenia, które będą w pełni oskładkowane. Podczas dyskusji nad dodatkowym opodatkowaniem umów o dzieło prezentowałem jednoznaczne stanowisko, że jest to bezzasadne”.
Polityk potwierdził jednak, że od 1 stycznia 2022 roku ma nastąpić oczekiwana zmiana w oskładkowaniu dla osób pracujących w formie umowy zlecenia oraz umowy o pracę:
„Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans”.
Ministerstwo będzie też monitorować kwestię nadużyć umów cywilnoprawnych w sytuacji, kiedy zawarta powinna być umowa o pracę.
- Minister Zdrowia przedstawił obostrzenia, które będą obowiązywać od 6 do 25 czerwca
- Biedaemerytury: 365 tys. osób otrzymuje świadczenia poniżej progu minimalnego
- Polscy pracodawcy niechętnie nastawieni do pracy zdalnej
- Marlena Maląg: oszuści podszywają się pod ZUS w sprawie czternastej emerytury
- Komunie, wesela i inne uroczystości w pandemii możliwe powyżej wyznaczonego limitu