Aktualności

Umowy śmieciowe. Różnice w oskładkowaniu zostaną zniesione, umowy o dzieło zachowane w obecnym kształcie

1 minut(y) czytania

Jarosław Gowin podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej konsultacjom z przedsiębiorcami Polskiego Ładu, poinformował, że umowy cywilnoprawne nie zostaną zlikwidowane. Prawdopodobnie jednak od 1 stycznia przyszłego roku, zniesiona zostanie różnica w oskładkowaniu umów-zleceń i umów o pracę.

Gowin chce chronić klasę średnią

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii w trakcie dzisiejszej konferencji powiedział, że w ubiegłym tygodniu przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pakiet rozwiązań podatkowych, które mają uchronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem obciążenia:

„Mamy już rozwiązania, które gwarantują, że osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę zarabiające poniżej 13 tys. zł nie stracą ani złotówki, natomiast przez cały czas pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi osób na tak zwanym samozatrudnieniu czy szerzej osób prowadzących działalność gospodarczą”.

Umowy o dzieło pozostaną, znikną różnice w oskładkowaniu

Wiceprezes Rady Ministrów zakomunikował również, że umowy cywilnoprawne, czyli tzw. umowy o dzieło pozostaną bez zmian:

„Uważam, że szczególny charakter pracy twórczej uzasadnia pozostawienie tej formy umów. Czym innym są umowy zlecenia, które będą w pełni oskładkowane. Podczas dyskusji nad dodatkowym opodatkowaniem umów o dzieło prezentowałem jednoznaczne stanowisko, że jest to bezzasadne”.

Polityk potwierdził jednak, że od 1 stycznia 2022 roku ma nastąpić oczekiwana zmiana w oskładkowaniu dla osób pracujących w formie umowy zlecenia oraz umowy o pracę:

„Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans”.

Ministerstwo będzie też monitorować kwestię nadużyć umów cywilnoprawnych w sytuacji, kiedy zawarta powinna być umowa o pracę.

Nasze propozycje
Aktualności

Elektrownia jądrowa w Polsce. KGHM podpisuje umowę, minister odpowiada ws. konkretów

1 minut(y) czytania
Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce ma zacząć działać w przeciągu kilku najbliższych lat. Pewne informacje na ten temat zdradził minister klimatu Michał…
Aktualności

ZUS dostał potężną broń. Może żądać zwrotu za nienależnie pobierane świadczenia z odsetkami nawet z 5 lat

1 minut(y) czytania
ZUS uzyskał prawo do ściągania znacznie wyższych niż dotychczas odsetek. Chodzi o osoby, które pobierają nienależne świadczenia. Zmiany w prawie weszły w…
Aktualności

Google kupi biurowiec w Nowym Jorku za 2 miliardy dolarów

1 minut(y) czytania
Google zadecydowało o przeprowadzeniu zaskakującej transakcji. W samym centrum Nowego Jorku cyfrowy gigant kupi biurowiec za, bagatela, ponad 2 miliardy dolarów. Na…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *