Aktualności

Umowy śmieciowe. Różnice w oskładkowaniu zostaną zniesione, umowy o dzieło zachowane w obecnym kształcie

1 minut(y) czytania

Jarosław Gowin podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poświęconej konsultacjom z przedsiębiorcami Polskiego Ładu, poinformował, że umowy cywilnoprawne nie zostaną zlikwidowane. Prawdopodobnie jednak od 1 stycznia przyszłego roku, zniesiona zostanie różnica w oskładkowaniu umów-zleceń i umów o pracę.

Gowin chce chronić klasę średnią

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii w trakcie dzisiejszej konferencji powiedział, że w ubiegłym tygodniu przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu pakiet rozwiązań podatkowych, które mają uchronić klasę średnią przed drastycznym wzrostem obciążenia:

„Mamy już rozwiązania, które gwarantują, że osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę zarabiające poniżej 13 tys. zł nie stracą ani złotówki, natomiast przez cały czas pracujemy nad rozwiązaniami dotyczącymi osób na tak zwanym samozatrudnieniu czy szerzej osób prowadzących działalność gospodarczą”.

Umowy o dzieło pozostaną, znikną różnice w oskładkowaniu

Wiceprezes Rady Ministrów zakomunikował również, że umowy cywilnoprawne, czyli tzw. umowy o dzieło pozostaną bez zmian:

„Uważam, że szczególny charakter pracy twórczej uzasadnia pozostawienie tej formy umów. Czym innym są umowy zlecenia, które będą w pełni oskładkowane. Podczas dyskusji nad dodatkowym opodatkowaniem umów o dzieło prezentowałem jednoznaczne stanowisko, że jest to bezzasadne”.

Polityk potwierdził jednak, że od 1 stycznia 2022 roku ma nastąpić oczekiwana zmiana w oskładkowaniu dla osób pracujących w formie umowy zlecenia oraz umowy o pracę:

„Takie jest jednoznaczne stanowisko KE, formułowane także podczas negocjacji Krajowego Planu Odbudowy. Także część organizacji pracodawców uważa, że tego typu wyrównanie składek społecznych w przypadku umów zleceń jest niezbędne, bo zapobiega to sytuacjom, jakie wiele osób dotkliwie odczuło w czasie pandemii, a ponadto prowadzi do wyrównania szans”.

Ministerstwo będzie też monitorować kwestię nadużyć umów cywilnoprawnych w sytuacji, kiedy zawarta powinna być umowa o pracę.

Nasze propozycje
Aktualności

Do 30 czerwca br. przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwolnienie ze składek ZUS

1 minut(y) czytania
Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą zgłaszać wnioski o wsparcie w ramach Tarczy antykryzysowej 9.0, dzięki której podmioty gospodarcze będą zwolnione z opłaty składek ZUS za okres grudzień 2020-kwiecień 2021. Zgłoszenia są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną.
Aktualności

MRPiT zaprasza firmy na Tydzień Przedsiębiorcy.

1 minut(y) czytania
21 czerwca to Dzień Przedsiębiorcy, który został ustanowiony w 2016 roku. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii organizuje w dniach 21-25 czerwca Tydzień Przedsiębiorcy. Inicjatywa ma na celu pogłębić wiedzę osób na temat rozwoju ich firm. Spotkania zostaną przeprowadzone na terytorium województwa świętokrzyskiego.
Aktualności

ZUS ujawnił wysokość składek na rok 2022. Wzrost na poziomie 11%

1 minut(y) czytania
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wysokość składek, które zaczną obowiązywać od stycznia 2022 roku. Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpłynie na wyższe składki ZUS – nawet o 11%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *